SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

WD Black SN850X NVMe 1TB / Pridajte rýchlosť vášmu PC

0

Nový interný disk SSD WD Black SN850X NVMe predstavuje zlepšenie vysokovýkonného herného SSD s najnovším rozhraním PCI Express 4.0. Novinka je dodávaná v kapacitách 1 TB, 2 TB a 4 TB a ponúka zlepšenú pamäť flash, ktorá zvyšuje sekvenčné čítanie a najmä rýchlosti zápisu. Verzie s kapacitou 1 TB a 2 TB možno kúpiť s pripojeným chladičom, ktorý sa zmestí do sekundárneho slotu M.2 konzoly Sony PlayStation 5. Tento chladič je vybavený osvetlením RGB, ktoré sa dá prispôsobiť pomocou utility WD Dash­board. Ja som mal na test verziu s kapacitou 1 TB bez chladiča. Chladič má význam hlavne pri dlhodobom hraní náročných hier, inak postačí dobre vetraná skriňa. Novinka má hodnotu životnosti nastavenú na 600 TBW, to síce nie je najvyššia hodnota, ale dáva predpoklad na niekoľkoročnú životnosť.

Súčasťou balenia je aj soft­vér WD Dashboard, ktorý umožňuje majiteľom SSD od Western Digital monitorovať stav disku, aktualizovať softvér a firmvér, vykonávať diagnostiku a pri verziách s chladičom a podsvietením RGB prispôsobovať osvetlenie disku. Takisto umožňuje aktiváciu herného režimu 2.0, ktorý zahŕňa prediktívne načítanie a ukladanie herných prvkov, zlepšené tepelné riadenie a kontrolu.

SAMSUNG 042024 Advertisement

V testoch prekonal SN850X svoje hodnotené sekvenčné čítacie a zapisovacie rýchlosti a zaradil sa medzi najrýchlejšie PCIe 4.0 SSD na trhu. V testoch PCMark 10 si SN850X počínal výnimočne dobre, najmä v subtestoch pre hry. Vcelku ponúka SN850X vynikajúci výkon a môže sa porovnávať s najlepšími modelmi v tejto kategórii. Vďaka zlepšeným výsledkom v testoch pre hry a všeobecné úložisko je SN850X jednoduchá voľba ako jeden z najlepších M.2 SSD na trhu. Oproti predchádzajúcej generácii bol zlepšený výkon pri sekvenčnom čítaní, pričom maximálna rýchlosť čítania sa zvýšila zo 7,0 GB/s na 7,3 GB/s a sekvenčný zápis sa zlepšil z maximálne 5,3 GB/s na 6,5 GB/s. Výrazne sa zlepšil aj výkon v náhodných pracovných záťažiach, a to z maximálnych 1M/720 000 pri čítaní, resp. zápise na 1,2M/1,1M. Za zmienku stojí funkcia Game Mode 2.0, ktorá je v modeli SN850X nová. Pôvodný režim Gaming Mode bolo možné zapnúť alebo vypnúť v rámci ovládacieho panela, ale Game Mode 2.0 má ďalšie nastavenie Auto na detekciu spustenia hry. Môžete takisto ručne zadať umiestnenie priečinkov s hrami, aby softvér vedel, kde sa má pozerať. Herný režim 2.0 funguje na základe troch prístupov: prediktívne načítanie, adaptívne riadenie teploty a vyvažovanie réžie. Prediktívne načítanie je algoritmus navrhnutý na detekciu nadchádzajúceho sekvenčného zaťaženia s nízkou hĺbkou frontu - najmä zaťaženia pri čítaní, ktoré prevláda v mnohých hrách. Adaptívna správa tepla pracuje na zlepšení priemernej a trvalej priepustnosti prostredníctvom plynulejšieho obmedzovania. A nakoniec vyvažovanie réžie sa snaží zlepšiť latenciu čítania počas hrania hier prostredníctvom prioritizácie I/O. Vyhladenie reakcie prostredníctvom zabránenia obmedzovaniu tu pomáha, najmä v prípade horúcejších diskov PCIe 4.0. Radič je osemkanálový, ale je spárovaný s rýchlejšou pamäťou flash a zlepšeným firmvérom. Vďaka optimalizáciám herného režimu 2.0 by tam mal byť SN850X ešte lepší. SSD je vybavený modulom DRAM s označením D9XPG. Ide o 16 Gb modul DDR4 od spoločnosti Micron so šírkou 16 bitov.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Excelentný výkon, možnosť doplnenia RGB chladičov, softvérová podpora
- Nič podstatné

PARAMETRE:

SN850X: štvorkanálový disk PCI Express 4.0, 112-vrstvová pamäť TLC 3D NAND flash, formát: M.2 Type-2280, protokol: NVMe 1.4 cez PCIe 4.0 s vlastným ovládačom WD/SanDisk
Cena: 81 EUR
Hodnotenie: 10/10

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať