SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

iRobot Roomba Combo i8+ / Vysáva aj mopuje

0

Robotické vysávače iRobot sú u zákazníkov obľúbené a výrobca sa snaží prinášať stále niečo nové. Novinka Roomba Combo i8+ patrí na druhé miesto v jeho ponuke, nad ňou nájdete ešte vyšší model Roomba Combo j7+. Ako už názov napovedá, ide o kombinované riešenie, takže novinka okrem vysávania dokáže aj mopovať a v zostave je aj automatická vyprázdňovacia stanica Clean Base. Tá robí z celej zostavy veľmi praktického pomocníka, pretože pokiaľ ide o vysávanie, dokáže pracovať v podstate bez obsluhy aj niekoľko mesiacov, než sa zaplní veľké vrecko na odpad v základňovej stanici. Vysávač Roomba i8+ možno kúpiť aj samostatne, bez základňovej stanice. V tom prípade však musíte počítať s tým, že malú nádobku na odpad budete musieť pravidelne vyprázdňovať.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Prvotné nastavenie nie je zložité a vykonáva sa podobne ako pri iných zariadeniach. Po nainštalovaní aplikácie sa cez Wi-Fi pripojíte k vysávaču a zadáte parametre domácej siete Wi-Fi. V aplikácii zadáte pre robot meno, aby ste ho lepšie identifikovali, ak máte viac zariadení. Aplikácia následne pripojí vysávač k domácej sieti a vy k nemu budete mať prístup cez internet. Potom už iba necháte nabiť batériu, pričom sa môžu stiahnuť najnovšie aktualizácie. Robot je tak pripravený na použitie. Potom možno spustiť upratovanie alebo režim mapovania. Pri prvých použitiach musí robot zmapovať váš dom a preskúmať priestor. Preto trvá dlhšie, kým dokončí svoje okruhy. V aplikácii potom zobrazí mapu aj s automaticky rozdelenými miestnosťami. Na moje prekvapenie však ani po týchto procedúrach robot nie je pripravený na použi­tie mopovacieho nadstavca. Ten je súčasťou vymeniteľnej odpadovej nádoby, ktorá obsahuje uchytenie mopu a malú nádržku na vodu. Po jeho zasunutí do robota ho však ten automaticky nerozpozná. V menu aplikácie musíte zvoliť pridanie nového zariadenia a z priloženej kartičky naskenovať QR kód. Pri testovaní sa mi to podarilo asi na tretíkrát. Žiaľ, o používateľskej prívetivosti sa veľmi hovoriť nedá. Zariadenia od iných výrobcov mopovací nadstavec detegujú automaticky. Navyše v prípade, ak je nasadený, nefunguje automatické vyprázdňovanie v základni, takže po každom mopovaní musíte nádobku na odpad vyprázdňovať. To až tak neprekáža, pretože mopovací nadstavec by nemal zostávať na vysávači, takže aj tak s ním musíte manipulovať.

Počas vysávania je iRobot i8+ pomerne hlučný. Na dlhodobé použitie je to otravné, ak pracujete alebo sa chcete s niekým rozprávať. Preto je lepšie nechať vysávač pracovať, keď nie ste doma. Umožní vám to jednoduchá aplikácia, v ktorej si môžete upratovanie naprogramovať na určité časy alebo diaľkovo spustiť. Roomba podporuje Google Home, Alexu aj Siri.

Čo sa týka čistenia, Roomba i8+ výborne zvláda pevné podlahy, ale dobre si poradí aj s kobercami. Pri tých s dlhým vlasom však môžu nastať problémy. Vie, ako sa vyrovnať so zvyš­kami, s chlpmi z mačiek, odrobinkami a prachom. Najlepšie vie čistiť hladké podlahy. No občas sa stáva, že malé tvrdé odrobinky sa dostanú do miest, kde už vysávač bol, keďže ich kefky niekedy vypustia. Deje sa to však veľmi sporadicky. Umývanie mopom sa v podstate nelíši od väčšiny konkurencie. Je vhodné hlavne na utieranie prachu, prípadne na drobné škvrny. Mop je totiž iba jemne navlhčený, takže väčšie škvrny neodstráni. Myslite aj na to, že kontajner v iRobot Roomba Combo i8+ sa po umývaní nevyprázdňuje. To musíte urobiť sami. V aplikácii môžete takisto označiť miesta, na ktorých iRobot nemá umývať.

iRobot Roomba Combo i8+ je zaujímavý robotický vysávač. Tak ako v prípade všetkých podobných zariadení nejde o náhradu pravidelného vysávania, ale skôr pomoc. Obzvlášť ak máte doma zvieratá alebo deti, ktoré často prevrhnú misky s jedlom, táto pomoc v domácnosti je naozaj vítaná. Môžete si zapnúť vysávač, keď nie ste doma (alebo dáte deti spať) a vrátite sa do uprataného. Funkcia umývania je užitočná, ale dobre funguje iba na ľahké škvrny, takže neočakávajte, že už nikdy nebudete musieť umývať podlahu. Na druhej strane vďaka Clean Base a veľkým vreckám si vysávanie môžete naprogramovať na časy v týždni, keď nie ste doma, a niekoľko mesiacov nemusíte riešiť okolo vysávania nič.

Zákazníkom ktorí si zariadenie kúpili u autorizovaných predajcov výrobca navyše poskytuje službu Pick and Return. Prípadnú poruchu stačí nahlásiť, servis si zariadenie stiahne priamo od vás a do 10 dní vám ho zadarmo vráti opravené.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dobrá navigácia, jednoduchá obsluha, automatické vyprázdňovanie, výbava, možnosti automatizácie
- Náročnejšia práca s mopom

PARAMETRE:

Rozmery robota: 340 × 93 mm, hmotnosť robota: 3,38 kg, kapacita batérie: 1850 mAh, typ batérie: lítiovo-iónová, navigácia iAdapt 3.0, čistiaci systém AeroForce, veľkosť upratovanej plochy neobmedzená

Cena: 799 EUR

HODNOTENIE: 7/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať