ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021

Windows 11 sťaží prechod z Microsoft Edge na iný prehliadač

3

Nedávna ukážka Windows 11 naznačuje, že Microsoft mení spôsob nastavenia predvolených aplikácií v systéme Windows. Vyvolalo to kritiku najmä od výrobcov prehliadačov, pretože sa ukázalo, že spoločnosť účinne komplikuje výber prehliadača. Od spustenia prehliadača Edge založeného na jadre Chromium sa Microsoft usiluje presadiť ho rôznymi spôsobmi medzi používateľmi Windows 10. Po veľkých aktualizáciách systému Windows ho nastavil ako predvolený.

Keď redmondská firma oznámila Windows 11, prvý dojem bol vynikajúci, ale to netrvalo dlho. Vysvetlila, že na spustenie budete potrebovať modul TPM a používatelia systému Windows 10 si na bezplatnú aktualizáciu budú musieť počkať do budúceho roka. Potom sa rýchlo ukázalo, že na jeho spustenie budete potrebovať relatívne nový procesor.

SWAN_122021

A aby toho nebolo málo, Microsoft sa postaral o to, aby ste sa v ďalšej generácii systému Windows nemohli tak ľahko vyhnúť jeho webovému prehliadaču. Vo Windows 10 je prechod na alternatívu, ako je Firefox alebo ktorýkoľvek iný prehliadač založený na jadre Chromium, ako Chrome, Opera, Vivaldi a Brave, jednoduchý, stačí ho nainštalovať a prejsť do Nastavenia -> Aplikácie -> Predvolené aplikácie a nastaviť ho ako predvolený.

Väčšina prehliadačov sa vás pri inštalácii opýta, či ich chcete nastaviť ako predvolené. Vo Windows 11 však spoločnosť mení spôsob, ako nastavujete predvolené aplikácie, a to až tak, že budete musieť byť opatrní, aby ste neprišli o svoju jedinú jednoduchú šancu prepnúť na iný webový prehliadač.

Hneď po inštalácii alternatívneho prehliadača a otvorení webového odkazu sa používateľom zobrazí možnosť vybrať si preferovaný prehliadač a pole, ktoré povie Windows, že má „vždy používať túto aplikáciu“. A práve táto časť je zásadná, pretože vynechaním tohto kroku sa Edge skutočne stane predvolenou aplikáciou nielen pre webové odkazy, ale aj pre súbory .pdf, .svg a niekoľko ďalších typov súborov.

Mnohým používateľom (najmä tým technicky menej zdatným) to sťaží život, no Microsoft uviedol, že tento krok je výsledkom spätnej väzby od zákazníkov. Zároveň si však uvedomuje aj potenciálny odpor, ktorý môže nastať, takže je pripravený „vykonať zlepšenia“, ak zistí, že sa používateľom tieto zmeny nepáčia. Konkurenciu v priestore webových prehliadačov tento ťah veľmi neprekvapuje. Mozilla hovorí, že vníma tento trend už dlhé roky. Google zasa dúfa, že sa tieto zmeny napokon nedostanú do konečnej verzie Windows 11.

Zdroj: techspot.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

ale veď mozilla vyvinie update.reg, ktorý sa spustí pre registre a je vymaľované, alebo to spravia nadšenci reakcia na: Windows 11 sťaží prechod z Microsoft Edge na iný prehliadač

23.8.2021 12:08
ale veď mozilla vyvinie update.reg, ktorý sa spustí pre registre a je vymaľované, alebo to spravia nadšenci a aktualizujú registrové premenné pre defaultnú appku, či už to bude edge alebo firefox
Reagovať

no to určite reakcia na: Windows 11 sťaží prechod z Microsoft Edge na iný prehliadač

20.8.2021 12:08
je to od zakaznikov, aby si človek nemohol vybrať aku chce aplikaciu na ten ktorý učel to sa mohlo zrodiť len v ich hlavach.
Ale toto tu už bolo ked to budu takto blokovať europska unia im naparí poriadnu pokutu a zrazu sa to bude dať vyberať normalne
Reagovať

RE: no to určite reakcia na: no to určite

22.9.2021 04:09
Europska unia im napari poriadnu pokutu
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať