SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Počítačový vedec vysvetľuje, prečo (asi) nežijeme v simulácii

5

V šesťdesiatych rokoch minulého storočia Gordon Moore predpovedal, že počet tranzistorov na čipe sa každé dva roky zdvojnásobí. V polovici 70. rokov bolo na čipe 10 000 tranzistorov, v roku 1986 viac ako milión. A do roku 2020 sme ich mali 2,6 bilióna. Vďaka Moorovmu zákonu sa výkon počítačov zdvojnásobuje približne každých 20 mesiacov. Ak sa naša technológia bude stále zlepšovať týmto tempom, čo budeme mať o ďalších 50 alebo 100 rokov?

Budú naše futuristické kvantové počítačové procesory také výkonné, že virtuálne svety, ktoré vytvoria, budú obsahovať takú komplexnosť, akú vidíme okolo seba? Budú existovať virtuálne svety osídlené virtuálnymi ľuďmi, ktorí vymýšľajú vlastné hry a budú premýšľať, kde sa to všetko skončí? Alebo sa to už stalo? Žijeme v simulácii vytvorenej počítačovými programátormi, ktorí sú technologicky o niekoľko tisíc rokov pred nami?

Počítače s takýmto výpočtovým výkonom môžu mať aj iné schopnosti.  Keby dokázali simulovať vesmír, nedávny pokrok vo výskume umelej inteligencie naznačuje, že by nemali problém simulovať mozog, dokonca ani ten superinteligentný. Takáto nadľudská umelá inteligencia by bola pre nás ako boh a to, čo sa rozhodne urobiť, môže byť mimo nášho chápania alebo kontroly.

{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_3}

Takéto obavy z „technologickej singularity“, kde sa pokrok stáva nekontrolovateľným a nevratným, ignorujú širší a veľmi skutočný svet, v ktorom žijeme. Vytvorenie vesmíru, ktorého pozorovateľná časť obsahuje 1080 atómov, trvalo 13,8 miliardy rokov. Simulácia tejto úrovne zložitosti si žiada zdroje, znalosti a čas. Náš svet má obmedzené zdroje. A aj keby sme mali počítače a know-how, simulácie by vyžadovali miliardy rokov výpočtového času. A prečo by sme to chceli robiť?

Je oveľa pravdepodobnejšie, že v najbližších stovkách rokov vymyslíme umelú gravitáciu alebo teleportáciu, než to, že budeme simulovať celý vesmír alebo superinteligentný mozog.  Je jedno, či ide o simuláciu, alebo nie, Zem je jediný domov, ktorý máme. Možno by sme sa mali zamerať na technológie, ktoré už dnes ohrozujú život, a nie zaoberať sa nepravdepodobnými sci-fi scenármi vzdialenej budúcnosti. V opačnom prípade nebude žiadna budúcnosť, ktorej by sme sa mali obávať.

Zdroj: sciencefocus.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Sme len hra reakcia na: Počítačový vedec vysvetľuje, prečo (asi) nežijeme v simulácii

24.8.2021 17:08
Game over.
Reagovať

RE: Nie, je tu sloboda, vážne? reakcia na: Sme len hra

28.8.2021 16:08
Slobodne sa rozhodni pre čokoľvek a môžeš: Ísť do lesa na prechádzku. Dokonca môžeš ukončiť slobodne svoj život a pôjdeš do zatratenia, väčného trápenia, pekla. Je tu sloboda?
Reagovať

1080 atomov reakcia na: Počítačový vedec vysvetľuje, prečo (asi) nežijeme v simulácii

20.8.2021 13:08
asi malo byt 10^80 atomov
Reagovať

zijeme na Zemi, ktora nas ma pripravit pre zivot v Bozom kralovstve, preto si na svatej omsi vela proste a vyprosite reakcia na: 1080 atomov

23.8.2021 12:08
zijeme na Zemi, ktora nas ma pripravit pre zivot v Bozom kralovstve, preto si na svatej omsi vela proste a vyprosite, obetujte prvy piatok za svoje prosby, velmi vazne je svate prijimanie na prvy piatok, vela si proste a Boh vam to da. Nezabudol/nezabudla si ist na svatu omsu v nedelu? Je to smrtelny hriech neist v nedelu na svatu omsu. Vies, ze mas ist na svatu omsu v nedelu? Nezabudaj na Boha. On je nas kral a spasitel.
Reagovať

RE: 1080 atomov reakcia na: 1080 atomov

20.8.2021 14:08
Ako vieme, ze je vo vesmire 10^80 a nie 10^180 alebo 10^800 atomov? Spocital ich niekto? Podla mna je to len take hadanie.
(Martin Vranic)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať