SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Xiaomi 13 / Kompaktný smartfón s vysokým výkonom

0

Xiaomi 13 je o niečo menší a lacnejší braček vlajkového modelu Xiaomi 13 Pro, to však, samozrejme, neznamená, že takýto telefón nemôže byť atraktívny. Poďme sa preto pozrieť, ako sa táto novinka výrobcovi vydarila a čo ponúka.

SAMSUNG 042024 Advertisement  

Napriek tomu, že v názve sa oba modely líšia iba prídomkom Pro v prípade vyššej verzie, Xiaomi 13 je zo stránky dizajnu úplne odlišný model. Má príjemnú veľkosť, vynikajúci displej OLED a plochý tvar, ktorý definuje úplne rovné predné sklo a rovné bočné lišty bez zaoblenia. Jemne zaoblené okraje má iba zadná sklená strana, ktorá umožňuje bezdrôtové nabíjanie. Nezvyčajne na túto kategóriu má smartfón navyše certifikáciu IP68.

Dizajn je veľmi precízny – od minimálnych rámčekov okolo displeja po pekne tvarovaný ostrovček fotoaparátov na zadnej strane. Displej je ďalší významný prvok vďaka živým farbám a vysokému jasu. Jeho kvalita vynikne hlavne pri prehrávaní HDR obsahu v Dolby Vision, napríklad na Netflixe. Keďže na rozdiel od verzie Pro nejde o panel LTPO, rozsah frekvencií sa pohybuje od 60 do 120 Hz, nižšie frekvencie nepodporuje.

Zariadenie využíva 8-jadrovú čipovú súpravu Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 v kombinácii s 8 alebo 12 GB LPDDR5 RAM a 256 GB úložiskom UFS 4.0. (Testovaný kus mal 12 GB RAM, na našom trhu sa však dodáva iba verzia s 8 GB RAM a 256 GB úložiskom.) O grafiku sa stará GPU Adreno 740. Ako vidno, výrobca nič nenechal na náhodu. Spolupráca so značkou Leica prináša benefity hlavne pre milovníkov mobilného fotenia. Na rozdiel od verzie Pro tu však nenájdete špičkový fotoaparát s 1" snímačom, hlavný 50 Mpx fotoaparát s 1/1,49" snímačom so svetelnosťou f/1,8 však určite nie je sklamaním. Fotoaparát je vybavený fázovým zaostrovaním a optickou stabilizáciou obrazu a podáva veľmi dobré výsledky. Od značky Leica okrem spolupráce na optike fotoaparátov pochádzajú aj dva režimy fotografovania: Authentic, ktorý má za cieľ poskytovať fotky s realistickým vzhľadom, a Vibrant, ktorý pridáva trochu viac farby do záberov. Sú tu takisto štyri filtre Leica a zvuk spúšte inšpirovaný touto značkou. Tieto režimy skutočne produkujú kvalitný a farebne verný obraz, no v režime Vibrant sú farby oveľa menej výrazné ako u konkurencie, čo dáva snímkam veľmi charakteristický vzhľad. Okrem hlavného fotoaparátu nájdete na zadnej strane aj ďalšie dva – s 10 Mpx snímačom a teleobjektívom a 12,2 Mpx snímačom a ultraširokouhlým objektívom. Na prednej strane telefónu je umiestnený 32 Mpx fotoaparát. Xiaomi ponúka aj niekoľko zaujímavých funkcií vrátane HyperOIS, ktorý skvele udržiava zaostrenie na pohybujúce sa objekty. Vcelku je výkon fotoaparátov veľmi dobrý a príjemne prekvapil aj teleobjektív, ktorý má veľmi dobre potlačenú farebnú aberáciu. Z hlavného fotoaparátu sú snímky kvalitné aj pri slabšom osvetlení, a ako som už uviedol, nastavenie farieb je skôr umiernené a presné. Poteší vysoká ostrosť záberov aj v horších svetelných podmienkach. Podobne ako pri mnohých telefónoch sa vedľajšie kamery kvalitou nevyrovnajú hlavnému fotoaparátu.

Systém pracuje pod taktovkou používateľského rozhrania MIUI od Xiaomi a MIUI 14 stále pripomína Android, ktorý sa snaží napodobniť iOS od Applu a úplne odstraňuje minimalistický dizajn, ktorý Google pridal do svojich softvérových riešení v posledných rokoch. Panel rýchlych nastavení veľmi pripomína iPhone, čo je trocha zvláštne a osobne neviem, komu tým chce výrobca imponovať. Chýbali mi v ňom oznámenia, ktoré sú pri každom androidovom mobile samozrejmosť. Okrem toho je tu zbytočne veľa predinštalovaného softvéru.

 Rýchlonabíjačka s výkonom 67 W vrátane kábla je súčasťou balenia, čo oceňujem. Úplné nabitie 4500 mAh batérie z 0 do 100 % trvá približne 40 minút, pričom aj pri vyššom zaťažení udrží telefón pri živote celý deň. Telefón podporuje aj bezdrôtové nabíjanie až do 50 W, samozrejme, na kompatibilnej nabíjačke.

Výkonný hardvér telefónu bez problémov zvláda akékoľvek úlohy. V teste AI Benchmark dosiahol jeden z vôbec najvyšších výsledkov. Pri teste GFX benchmark sa však natoľko prehrial, že ho ani nedokončil. A to bol mobil bez obalu, položený na stole pri izbovej teplote.

Vcelku je Xiaomi 13 veľmi šikovný smartfón s kvalitným displejom, vysokým výkonom a veľmi dobrým fotoaparátom. V testovanej verzii je navyše výborne hardvérovo vybavený.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný displej, výbava, bohaté možnosti nastavenia, 256 GB vstavaná pamäť, 67 W rýchlonabíjačka aj obal v balení
- Trocha komplikované UI

PARAMETRE:

• Model Xiaomi 13: rozmery 152,8 × 71,5 × 8 mm, operačný systém MIUI 14 (založený na Android 13), Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2, displej: 6,36", 120 Hz AMOLED, 1080 × 2400, Corning Gorilla Glass 5, RAM: 8 GB, úložisko: 256 GB UFS 4.0, batéria: 4500 mAh, porty: USB Type-C, predný fotoaparát: 32 Mpx, 1080p30, zadné fotoaparáty: 50 Mpx, 1/1,49" snímač (OIS, f/1,8), 10 Mpx tele (f/2,0), 12 Mpx širokouhlý (f/2,2), pripojenie: Wi-Fi, bluetooth 5.3, 5G, hmotnosť: 189 g, nabíjanie: 67 W káblové, 50 W bezdrôtové, IP certifikácia: IP68 odolnosť proti prachu a vode

• Cena: 999 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať