ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

Youtuber vytvoril prvý „zasúvací svetelný meč“, ktorý dokáže rezať oceľ

0

Alex Burkan, youtuber známy vďaka svojmu kanálu Alex Lab, úspešne vytvoril reálny zasúvací svetelný meč. Plazmová čepeľ jeho vynálezu meria 1 meter a dokáže dosiahnuť teplotu viac ako 2700 °C. Burkana, oddaného fanúšika Hviezdnych vojen, inšpirovala k vytvoreniu svetelného meča jeho vášeň pre tento seriál.

Kľúčovou súčasťou svetelného meča je elektrolyzér, zariadenie schopné generovať vodík a kyslíkové plyny pod vysokým tlakom bez mechanického kompresora. Potom musel tvorca do rukoväti namontovať vodíkový a kyslíkový horák. Svetelný meč však má obmedzenia, na plný výkon funguje len asi 30 sekúnd a občas má problémy s nestabilitou. Burkanov úspech bol v roku 2022 uznaný Guinnessovou knihou rekordov ako prvý zasúvací svetelný meč.

Ďalší svetelný meč vytvorila spoločnosť Hacksmith Industries, ale na rozdiel od Burkanovho je poháňaný nádržami s kvapalným propánom a plynným kyslíkom, ktoré sú uložené v malom batohu. Viacerí jednotlivci na celom svete sa pokúšajú priviesť k životu fiktívny svetelný meč rytierskeho rádu Jedi, čím demonštrujú spoločné nadšenie pre Hviezdne vojny a inovatívne technológie.

Zdroj: unilad.com.

Foto zdroj: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať