SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

Všetky nové autá v EÚ už budú musieť mať obmedzovače rýchlosti

Bezpečnosť
2

Podľa zákona o inteligentných asistentoch rýchlosti (Intelligent Speed Assistance – ISA) sú od 7. júla 2024 vo všetkých nových automobiloch predávaných v Európskej únii povinné obmedzovače rýchlosti. Táto technológia využíva kamery a GPS na určovanie rýchlostných limitov a upozorní vodičov, ak prekročia limit. Systém ISA môže vodič vypnúť, ale po každom naštartovaní vozidla sa znova zapne.

Cieľom tohto kroku je zvýšiť bezpečnosť cestnej premávky a znížiť počet kolízií a úmrtí na cestách. Očakáva sa, že systém ISA spolu s ďalšími bezpečnostnými opatreniami, ako je napríklad autonómne núdzové brzdenie, zabráni vážnym zraneniam na cestách. Technológia umožňuje autám autonómne obmedziť rýchlosť na základe rozpoznávania dopravných značiek a údajov GPS.

Systém možno vypnúť, keď sú rýchlostné značky poškodené, chýbajú alebo sú vplyvom poveternostných podmienok nečitateľné. Vodiči budú stále zodpovední za dodržiavanie rýchlostných obmedzení, a to aj v prípade poruchy systému ISA. Systém možno zrušiť v niektorých situáciách, napríklad pri predbiehaní.

Medzi ďalšie bezpečnostné prvky vyžadované predpismi EÚ patrí záznamník údajov, tzv. čierna skrinka, signály núdzového zastavenia, detekcia únavy vodiča a asistent udržiavania v jazdnom pruhu. ISA síce môže obmedziť rýchlosť vozidla, ale vodiči môžu systém deaktivovať na začiatku každej jazdy alebo ho zrušiť silným stlačením plynového pedála.

Systém poskytne varovania pri prekročení rýchlostného limitu, ktoré môžu zahŕňať haptické, vizuálne a zvukové signály. Presné vlastnosti systémov sa budú líšiť od výrobcu k výrobcovi. ISA sa považuje za krok smerom k plne automatizovanej regulácii rýchlosti.

Zdroj: autoexpress.co.uk.

Foto zdroj: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Takže... reakcia na: Všetky nové autá v EÚ už budú musieť mať obmedzovače rýchlosti

10.7.2024 08:07
...prvý krok, hej?
Tak sa pripravte na to, že až to bude plne automatizované budú vás môcť zastaviť na diaľku kedy budú chcieť.
Nie si poslušná ovečka? Tak nikam nepôjdeš...!
Reagovať

RE: Takže... reakcia na: Takže...

11.7.2024 08:07
A keď zjednotia identitu, tak si budeš odomykať vlastný byt občianskym preukazom. Teda nebudeš, ak ti klesne sociálny kredit.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať