SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Z lietajúcej motorky sa stal vojenský vysokorýchlostný dron typu VTOL

0

Mayman Aerospace predstavil svoju novú rodinu prúdových lietadiel s vysokorýchlostným vertikálnym vzletom a pristátím (High-Speed Vertical Take-Off and Landing – HS VTOL) vybavených umelou inteligenciou, ktoré dokážu dopraviť všetko od zdravotníckeho materiálu až po rakety Hellfire a Brimstone rýchlosťou 800 km/h. Nový Razor VTOL je odvodený od Mayman Speeder Air Utility Vehicle (AUV).

Hlavný rozdiel je v tom, že namiesto lietajúceho motocykla nesúceho jazdca je Razor škálovateľnou rodinou autonómnych vojenských dronov navrhnutých pre rôzne misie. Lietadlo je poháňané štyrmi kardanovými prúdovými turbínovými motormi, ktoré dokážu spaľovať akékoľvek palivo a rýchlo ho dopĺňať, čo mu dáva značnú výhodu oproti ekvivalentom s elektrickým pohonom.

Výhodné je, že Razor dokáže niesť vnútorný aj vonkajší náklad hmotnosti až 453 kg, dosiahnuť výšku 6000 m a vzlietnuť a pristáť aj na malej ploche. Razor obsahuje aj balík navigačného a riadiaceho softvéru riadeného umelou inteligenciou s názvom Skyfield, ktorý môže hladko integrovať s existujúcimi spravodajskými, sledovacími, navigačnými, riadiacimi a strategickými systémami.

Zlepšuje tak situačné povedomie, poskytuje navigáciu bez GPS, zisťuje hrozby a zjednodušuje úlohy pre poľných veliteľov. Okrem toho môže Skyfield riadiť letky až 1000 dronov Razor naraz.

Lietadlo sa dá nakonfigurovať na rôzne misie, môže slúžiť ako nosič nákladu, letecký terč, nízkonákladová riadená strela alebo autonómna prieskumná platforma. Môže takisto predĺžiť dolet rakiet o 650 km.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať