SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

„Vzduchové batérie“ na morskom dne ponúkajú najlacnejšie dlhodobé skladovanie energie

0

Izraelská spoločnosť BaroMar vyvíja nový prístup k uskladňovaniu sieťovej energie, ktorý podľa nej predstavuje nákladovo najefektívnejší spôsob dlhodobej stabilizácie sietí s obnoviteľnými zdrojmi. Systém využíva skladovanie energie pomocou stlačeného vzduchu (compressed air energy storage – CAES), ale s určitou obmenou. Namiesto vysokotlakových nádrží na uskladnenie vzduchu plánuje spoločnosť BaroMar využiť tlak vodného stĺpca v pobrežných oblastiach na uskladnenie stlačeného vzduchu v lacnejších nádržiach.

Systém zahŕňa sériu veľkých betónových a oceľových nádrží so skalami navrchu, ktoré ich udržujú ponorené v hĺbke až 700 metrov. Tieto nádrže sú naplnené morskou vodou a majú ventily prepúšťajúce vodu. Pri prebytku energie sa do nádrží cez dlhé hadice privádza okolitý vzduch, ktorý sa stlačí a vytlačí vodu. Keď je čas na obnovenie energie, vzduch sa hadicou vracia späť do systému tepelnej rekuperácie a turboexpander poháňa generátor.

Podľa inžinierskej poradenskej spoločnosti Jacobs sa očakáva, že systém bude mať celkovú účinnosť približne 70 %, čo ho robí porovnateľným s najväčšou elektrárňou CAES na svete (100 MW, 400 MW/h inštalácia v Zhangjiakou, severná Čína). Spoločnosť BaroMar tvrdí, že jej riešenie bude nákladovo efektívnejšie ako iné možnosti dlhodobého skladovania energie, pričom predpokladané náklady na skladovanie sú na úrovni 100 USD za MWh.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať