SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Zariadenie na potlačenie vzbury má ľuďom zabrániť v rozprávaní

Bezpečnosť
0

Americké námorníctvo požiadalo o patent na zariadenie, ktoré väčšine ľudí sťažuje rozprávanie. Opakuje totiž čokoľvek, čo hovoriaci povie, niekoľko milisekúnd po tom, ako to vysloví, čím ruší koncentráciu osoby. Ide o jeden z mnohých typov nesmrtiacich zbraní, ktoré ovplyvňujú ľudí bez toho, by ich vážne zranili alebo zabili. Patent bol vydaný v roku 2019, ale zverejnený bol až v tomto roku. Príručné akustické zariadenie zaznamenáva reč človeka a opakuje ju, čím narúša jeho sústredenie a odrádza ho od ďalšieho rozprávania.

Aj keď je koncept veľmi zaujímavý, je nepravdepodobné, že by sa táto technológia niekedy uplatnila na bojisku. Podľa opisu v patente sa reč opakuje dvakrát - raz bezprostredne a raz po krátkom oneskorení. Toto oneskorenie vytvára oneskorenú sluchovú spätnú väzbu, ktorá mení normálne vnímanie vlastného hlasu hovoriaceho. Pri bežnej reči počuje hovoriaci svoje slová s miernym oneskorením a telo je na túto spätnú väzbu zvyknuté. Zavedením ďalšieho zdroja zvukovej spätnej väzby s dostatočne dlhým oneskorením sa naruší koncentrácia rečníka a je preňho ťažké pokračovať v reči.

Podľa námorníctva by sa systém AHAD (acoustic hailing and disruption) mohol použiť na potlačenie vzbury alebo nezákonného zhromaždenia. AHAD môže byť veľmi zákerný, pretože podľa dokumentácie „použitím smerových mikrofónov a reproduktorov systém zachytí iba hlas cieľového hovoriaceho a iba cieľový hovoriaci bude počuť prenášaný zvuk“. Tento človek môže byť zmätený, že nikto v jeho blízkosti nemôže počuť to, čo počuje on. Technika rušenia funguje najlepšie, ak stroj opakuje reč o slabiku neskôr ako hovoriaci.  

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať