Prvá autonómna čisto elektrická nákladná loď bez posádky

Technológie
3

Nórska spoločnosť Yara International tvrdí, že vytvorila prvú loď na svete s nulovými emisiami, ktorá dokáže samostatne prepravovať náklad. Koncept lode Yara Birkeland vznikol v roku 2017, ale teraz sa chystá svoju prvú plavbu bez posádky na palube. Spoločnosť Yara sa zameriava na znižovanie emisií a udržateľné poľnohospodárske postupy. Na boj proti toxickým emisiám oxidov síry (SOx) a oxidov dusíka (NOx) z dieselových motorov lodí firma vytvorila divíziu Yara Marine Technologies.

Elektrická nákladná loď Yara Birkeland uskutoční svoju prvú autonómnu plavbu medzi dvoma nórskymi mestami Herøya a Brevik ešte tento rok. Hoci na jej palube nebude žiadna posádka, bude stále pozorne monitorovaná z troch riadiacich centier na pevnine. Nakladanie a vykladanie tovaru bude síce vyžadovať ľudí, ale väčšina operácií bude fungovať prostredníctvom autonómnej technológie. Zameranie na autonómiu znižuje náklady na prevádzku pre prepravcov tovaru.

Predplatné NEXTECH 2021

Elektrická nákladná loď je vybavená batériou s kapacitou 7 MWh, ktorá poháňa dva 900 kW moduly Azipull, ako aj dve 700 kW tunelové dýzy, ktoré dosahujú maximálnu rýchlosť 13 uzlov (24 km/h). Súčasná kapacita nákladu lode Yara Birkeland je šesťdesiat 40" lodných kontajnerov. Loď by mala nahradiť 40 000 jázd nákladných vozidiel ročne.

Zdroj: electrek.co.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Riesenie reakcia na: Prvá autonómna čisto elektrická nákladná loď bez posádky

6.9.2021 10:09
Toto je cesta:
https://www.cnbc.com/2015/09/14/how-kites-can-save-the-planet--or-the-shipping-industry.html

Lahke, lacne, instalacia mozna takmer na kazdu lod, ovladanie automaticke.
Skuste si tipnut, preco sa taketo systemy nepouzivaju. Napoviem -> kseft -> $$$
Reagovať

RE: Riesenie reakcia na: Riesenie

6.9.2021 13:09
Použitie drakov nepovažujem za riešenie. Draka je efektívny len ak fúka vietor od chrbta. Čo bude robiť loď keď bude vietor fúkať zboku alebo z čela?
Reagovať

RE: RE: Riesenie reakcia na: RE: Riesenie

6.9.2021 20:09
Urcite je tam rozpatie uhlov, kedy to efeltivne funguje. Tak ako bezna plachetnica. Zvysok pre silovy ucinok je uz len sinusova/kosinusova veta ...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať