SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Prvá autonómna čisto elektrická nákladná loď bez posádky

Technológie
3

Nórska spoločnosť Yara International tvrdí, že vytvorila prvú loď na svete s nulovými emisiami, ktorá dokáže samostatne prepravovať náklad. Koncept lode Yara Birkeland vznikol v roku 2017, ale teraz sa chystá svoju prvú plavbu bez posádky na palube. Spoločnosť Yara sa zameriava na znižovanie emisií a udržateľné poľnohospodárske postupy. Na boj proti toxickým emisiám oxidov síry (SOx) a oxidov dusíka (NOx) z dieselových motorov lodí firma vytvorila divíziu Yara Marine Technologies.

Elektrická nákladná loď Yara Birkeland uskutoční svoju prvú autonómnu plavbu medzi dvoma nórskymi mestami Herøya a Brevik ešte tento rok. Hoci na jej palube nebude žiadna posádka, bude stále pozorne monitorovaná z troch riadiacich centier na pevnine. Nakladanie a vykladanie tovaru bude síce vyžadovať ľudí, ale väčšina operácií bude fungovať prostredníctvom autonómnej technológie. Zameranie na autonómiu znižuje náklady na prevádzku pre prepravcov tovaru.

SWAN_TITULKA_0722

Elektrická nákladná loď je vybavená batériou s kapacitou 7 MWh, ktorá poháňa dva 900 kW moduly Azipull, ako aj dve 700 kW tunelové dýzy, ktoré dosahujú maximálnu rýchlosť 13 uzlov (24 km/h). Súčasná kapacita nákladu lode Yara Birkeland je šesťdesiat 40" lodných kontajnerov. Loď by mala nahradiť 40 000 jázd nákladných vozidiel ročne.

Zdroj: electrek.co.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Riesenie reakcia na: Prvá autonómna čisto elektrická nákladná loď bez posádky

6.9.2021 10:09
Toto je cesta:
https://www.cnbc.com/2015/09/14/how-kites-can-save-the-planet--or-the-shipping-industry.html

Lahke, lacne, instalacia mozna takmer na kazdu lod, ovladanie automaticke.
Skuste si tipnut, preco sa taketo systemy nepouzivaju. Napoviem -> kseft -> $$$
Reagovať

RE: Riesenie reakcia na: Riesenie

6.9.2021 13:09
Použitie drakov nepovažujem za riešenie. Draka je efektívny len ak fúka vietor od chrbta. Čo bude robiť loď keď bude vietor fúkať zboku alebo z čela?
Reagovať

RE: RE: Riesenie reakcia na: RE: Riesenie

6.9.2021 20:09
Urcite je tam rozpatie uhlov, kedy to efeltivne funguje. Tak ako bezna plachetnica. Zvysok pre silovy ucinok je uz len sinusova/kosinusova veta ...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať