SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Zdieľané robotické autá by umožnili významne znížiť počet taxíkov v mestách. Napríklad v New Yorku až o tretinu

Technológie
0

Výskumníci z MIT hovoria, že vytvorili účinný dispečerský algoritmus, ktorý by umožnil znížiť počet taxíkov v New Yorku o tretinu.

„New York by potreboval o 30 percent menej vozidiel, keby sa flotilu taxíkov, dokonca aj tých s ľudskými vodičmi, podarilo lepšie riadiť,“ vyjadril sa Carlo Ratti, riaditeľ MIT Senseable City Lab. Znamenalo by to veľké úspory jednak taxíkov, jednak priestoru, ktorý zaberajú v meste. V New Yorku jazdí zhruba 14 000 taxíkov, ktoré denne vykonajú asi 500 000 jázd.

Technológia by pomohla súkromným taxislužbám zameraným na zdieľané jazdy, ako napr. Uber či Lyft. Tie majú vlastné algoritmy, čiastočne optimalizované tak, aby vyhovovali vodičom i cestujúcim, a čiastočne tak, aby združovali zákazníkov na zdieľané jazdy.

Vedci z MIT si však položili otázku, ako by mohol lepší model dispečingu využiť taxislužby lepšie, ako je dnes bežné. Dôraz kládli na minimalizáciu vzdialenosti medzi destináciou taxíka a začiatkom jeho ďalšej potenciálnej jazdy.

Keby sa organizácia dopravy riadila algoritmom MIT, stačilo by o tretinu menej vozidiel. A keby všetkých 280 000 vozidiel Manhattanu bolo robotických a zdieľaných, ich počet by sa mohol znížiť takmer o 50 percent.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
robot auto doprava autonom umelá inteligencia AI taxi vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať