SAMSUNG_0425_01 Advertisement SAMSUNG_0425_01 Advertisement SAMSUNG_0425_01

Ženy si v oblasti kyberbezpečnosti neveria, až dve tretiny ju považujú za príliš zložitú kariérnu dráhu

Tlačové správy
0

Ženy si v oblasti kyberbezpečnosti neveria, až dve tretiny ju považujú za príliš zložitú kariérnu dráhu

Advertisement  

Svet čelí globálnej kríze kybernetických zručností, no ženy, ktorých je na svete viac ako mužov, tvoria len 25 % celosvetovej pracovnej sily v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Na Slovensku celkovo v IT pôsobí iba približne 15% žien. Zmeniť to môžu len vzdelávacie programy a štipendiá zamerané na STEM, ako aj mentoring, upozorňuje Microsoft.

Kybernetická bezpečnosť patrí k najdynamickejším a najrýchlejšie rastúcim odvetviam súčasnosti. S množstvo pribúdajúcich útokov je potreba ochrany digitálnych systémov a dát kritickejšia než kedykoľvek predtým. Budúcnosť kybernetickej bezpečnosti však závisí aj od schopnosti prilákať a udržať si talenty, vrátane žien.

„Ženy, ktoré tvoria polovicu svetovej populácie, prinášajú do tejto oblasti nielen svoje technické schopnosti, ale aj odlišné myslenie a prístupy k riešeniu problémov. Prítomnosť žien v tímoch môže viesť k efektívnejším a kreatívnejším riešeniam komplexných výziev,“ hovorí Vasu Jakkal, Corporate Vice President, Security, Compliance, Identity, and Management v spoločnosti Microsoft.

Ženy si však v oblasti kybernetickej bezpečnosti neveria. V prieskume spoločnosti Microsoft: gender gap survey až 71 % žien uviedlo, že to považujú za „príliš zložitú“ kariérnu dráhu, v porovnaní s iba 61 % mužov. A iba 10 % respondentiek bolo presvedčených, že sú kvalifikované na pozíciu v oblasti kybernetickej bezpečnosti, v porovnaní s 21 % mužov. Okrem toho viac ako štvrtina (27 %) žien považuje mužov za vhodnejších na prácu v oblasti technológií.

Dôležitosť prilákania žien do sektoru si uvedomuje aj EÚ, ktorá si určila za cieľ v rámci Digital Decade Policy Programme zamestnať najmenej 20 miliónov IT odborníkov do roku 2030, s veľkým dôrazom na ženy. Experti sa pritom zhodujú, že jedným z najdôležitejších krokov k zvýšeniu počtu žien v kybernetickej bezpečnosti je investícia do vzdelávania a mentoringu už od základnej školy cez štipendiá a programy zamerané na STEM (veda, technológia, inžinierstvo a matematika).

„Aj mentoringové programy zohrávajú kľúčovú úlohu pri budovaní sebavedomia a zručností žien v tejto oblasti. Skúsené profesionálky môžu poskytovať cenné rady, usmernenie a podporu mladším kolegyniam, čím im pomáhajú prekonať prekážky a budovať úspešnú kariéru,“ vysvetľuje Vasu Jakkal.

Škála kariérnych príležitostí v tejto oblasti je široká. Od technických pozícií, ako sú analytici kybernetickej bezpečnosti, cez manažérske úlohy až po vedenie tímov a strategické riadenie bezpečnosti.

Na akých pozíciách nájdeme najviac žien?

  • Analytička kybernetickej bezpečnosti: Zodpovedná za monitorovanie a analýzu bezpečnostných incidentov, identifikáciu hrozieb a navrhovanie opatrení na ich zmiernenie.
  • Etická hackerka: Skúma systémy za účelom identifikácie zraniteľností a návrhu riešení na ich odstránenie.
  • Manažérka kybernetickej bezpečnosti: Riadi bezpečnostné tímy, vytvára stratégie a politiky na ochranu organizácie.
  • Špecialistka na ochranu dát: Zabezpečuje ochranu citlivých informácií a implementuje opatrenia na ich bezpečné ukladanie a prenos.

O spoločnosti Microsoft:

Spoločnosť Microsoft (Nasdaq "MSFT" @microsoft) vytvára platformy a nástroje využívajúce umelú inteligenciu s cieľom poskytovať inovatívne riešenia, ktoré spĺňajú vyvíjajúce sa potreby našich zákazníkov. Technologická spoločnosť sa zaviazala sprístupniť umelú inteligenciu čo najviac ľuďom a firmám a robiť to zodpovedne, s poslaním umožniť každému človeku a každej organizácii na planéte dosiahnuť viac.

Ďalšie informácie a novinky o spoločnosti Microsoft na Slovensku a vo svete nájdete v Microsoft News Center.

Tento dokument slúži len na informačné účely. Spoločnosť Microsoft sa zrieka akejkoľvek zodpovednosti vyplývajúcej z používania tohto dokumentu na iné účely. Spoločnosť Microsoft nebude nikdy zodpovedná za žiadne špeciálne, priame, nepriame ani následné škody vyplývajúce z plnenia zmluvy, nedbanlivosti alebo iných záležitostí vyplývajúcich z používania alebo interpretácie tohto dokumentu alebo v súvislosti s nimi. Microsoft je registrovaná ochranná známka spoločnosti Microsoft Corp. v USA a/alebo iných krajinách. Názvy spoločností a produktov uvedených v tomto dokumente môžu byť ochrannými známkami ich príslušných vlastníkov.

Photo by ThisIsEngineering: https://www.pexels.com/photo/woman-coding-on-computer-3861958/

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať