ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021

Zlaté rybky sa naučili pohybovať v suchozemskom prostredí pomocou robotického autíčka

3

Tím výskumníkov z Univerzity Bena Guriona sa snaží určiť úroveň navigačných schopností rýb. Niekoľko zlatých rybiek malo za úlohu doviesť robota k cieľu, pričom sa ukázalo, že tieto morské tvory sú na danú úlohu viac než pripravené. Podľa článku dostupného online bolo zariadenie na testovanie pomerne jednoduché. Zlaté rybky sa nachádzali v malej priehľadnej nádrži s vodou, umiestnenej na robotickom podvozku. Kamera nad nádržou sledovala polohu a orientáciu rýb.

Rybky mali za úlohu „riadiť“ vozidlo smerom k vizuálnemu cieľu vo vonkajšom suchozemskom prostredí, ktorý bol pozorovateľný cez steny nádrže. Ak ryba plávala smerom k danej stene, robot sa pohol týmto smerom. Keď sa ryby dostali k ružovému terču na stene, boli odmenené jedlom. Tieto výsledky ukazujú, že ryba dokázala preniesť svoje priestorovo reprezentačné a navigačné schopnosti do úplne iného suchozemského prostredia.

Spočiatku sa šesť rybiek v štúdii pohybovalo zväčša náhodne. Testy sa však vykonávali pravidelne trikrát do týždňa a ryby sa rýchlo naučili, že ak prejdú do cieľovej oblasti, dostanú potravu. Vedci chceli ďalej zistiť, ako dobre sa ryby naučili rozumieť svojmu suchozemskému prostrediu. Keď sa ich východisková pozícia v miestnosti zmenila, ryby boli stále schopné navigovať sa k cieľu, aby získali odmenu.

V rámci ďalšieho testu výskumníci premiestnili ružový terč na iné miesto v miestnosti. Spočiatku rybky smerovali k starému cieľu v snahe získať odmenu. Keď žiadna neprišla, nakoniec sa naučili, že kľúčom k úlohe je samotný ružový terč, a začali sa pohybovať smerom k nemu.  Štúdia naznačuje, že navigačné schopnosti zlatých rybiek nie sú obmedzené len na prostredie pod vodou, na ktoré sú zvyknuté. Ryba sa skutočne môže naučiť riadiť robota, aby si zabezpečila potravu.

Zdroj: thedrive.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Zlaté rybky... reakcia na: Zlaté rybky sa naučili pohybovať v suchozemskom prostredí pomocou robotického autíčka

10.1.2022 09:01
... no ty koki chcel by som brať peniaze za takúto "prácu" - učiť zlaté rybky...
Reagovať

RE: to by si ale musel mat iq vyssie ako osemdesiat, co mas teraz a musel by si sa stat vedec v amerike :-D reakcia na: Zlaté rybky...

10.1.2022 12:01
mozes ucit zlate rybky, ak sa stanes PhD. vedec v Amerike. na co cakas? bez tam a zrob to.
Reagovať

Zlaté rybky... reakcia na: Zlaté rybky sa naučili pohybovať v suchozemskom prostredí pomocou robotického autíčka

10.1.2022 09:01
... no ty koki chcel by som brať peniaze za takúto "prácu" - učiť zlaté rybky...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať