SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

iPhone 15 Plus / Mierny pokrok v intenciách trpezlivosti priaznivcov značky

0

Pokrokom pre Apple revolučným, no pre ostatných miernym až všedným je prechod na konektor USB-C. Inak povedané, väčšina hardvérovej výbavy vrátane čipovej súpravy Apple A16 Bionic zostala rovnaká ako pri vlaňajších iPhonoch 14.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Zachovaný zostal aj dizajn typický pre smartfóny Apple s rovným displejom a pomerne ostrými obvodovými hranami. V súčasnosti je síce už trochu konzervatívny, no stále elegantný, s nádychom luxusu. Osvedčil sa oválny prvok okolo objektívu selfie kamery, marketingovo nazývaný Dynamic Island. Pohľadom zo šikmého uhla zistíte, že v ňom je aj menší oválny otvor pre senzor na bezpečnú a spoľahlivú autentifikáciu Face ID využívajúcu tvárovú biometriu. Dynamic Island sa snaží zmierniť problém, ktorý predstavujú dva fyzické otvory na kamery, na výhodu v podobe zaujímavého ovládacieho prvku, ktorý sa prispôsobí aktuálne používanej aplikácii, prípadne zaujímavým spôsobom zobrazí notifikáciu, napríklad prichádzajúci hovor či pokyny na navigáciu. Veľkú pridanú hodnotu Dynamic Island prináša pre aplikácie bežiace na pozadí. Môžete ovládať prehrávanie hudby alebo pri používaní apky Diktafón vidíte priebeh nahrávaného signálu a podobne.

Obvodový rám smartfónu je kovový s povrchovou úpravou príslušného farebného odtieňa. Zadná stena musí byť pre indukčné nabíjanie z nekovového mate­riálu a požiadavky na luxusný materiál pri vlajkovom modeli velia, že to musí byť sklo. Dizajnéri spoločnosti Apple správne stavili na matné sklo, ktoré umožňuje spoľahlivejšie držanie. Platforma so zaoblenými rohmi s dvoma objektívmi zadného fotoaparátu vyčnieva zo zadnej steny približne pol milimetra a samotné objektívy vyčnievajú z platformy takisto pol milimetra. Objektívy sú pod odolnými zafírovými sklíčkami, takže poškriabanie pri bežnom používaní určite nehrozí. Čo sa týka odolnosti proti vode a prachu, vyhovuje štandardu IP68. Používatelia môžu využiť slot na klasickú nano SIM kartu v kombinácii s eSIM.

Displej OLED Super Retina XDR je tradične jeden z najlepších, s akým sa pri smartfónoch stretnete. Jas 1000 nitov je sám osebe dostatočný aj na zobrazovanie údajov počas slnečného dňa. iPhone 14 Pro však pri vysokom jase okolia dokáže krátkodobo zvýšiť jas displeja až na 2000 nitov. Pri pozeraní videí s HDR sa za určitých okolností využíva jas 1600 nitov. Rozlíšenie 1290 × 2796 pixelov pri uhlopriečke 6,7 palca síce z marketingového pohľadu príliš neohúri, no v praxi je viac než dostatočné. S obnovovacou frekvenciou 60 Hz a absenciou AlwaysOn na základných modeloch Apple skúša trpezlivosť svojich priaznivcov. Vyššiu 120 Hz frekvenciu, ktorá je pri smartfónoch s Androidom štandardom aj v nižšej strednej triede, majú až iPhony 14 Pro. Oleofóbna vrstva sa snaží vzdorovať umazaniu krycieho skla mastnotou z odtlačkov a do určitej miery sa jej to aj darí. Musím pochváliť automatickú reguláciu jasu podsvietenia. Výhoda displeja OLED sa naplno prejaví pri nastavení tmavého režimu.

Srdcom nového iPhonu 15 je vlaňajšia čipová súprava A16 Bionic. Má šesť procesorových jadier. Dve jadrá Everest, taktované na 3,65 GHz, sú určené na výpočtovo náročné úlohy a štyri energeticky úsporné jadrá Sawtooth s taktovacou frekvenciou 2,02 GHz na bežné úlohy. Na čipe je aj 5-jadrový grafický procesor, nový obrazový procesor a 16-jadrový Neural engine na hardvérovú podporu umelej inteligencie a výpočtov na báze neurónových sietí. Výkon tandemu procesor – grafika je v softvérovo optimalizovanom ekosystéme Apple stále viac než dostatočný. Smartfón sa ani pri vysokej záťaži príliš nehreje. iPhone 15 Pro má novšiu čipovú súpravu Apple A17 Pro, vyrábanú 3 nm technológiou.

Na jedno nabitie vám iPhone 15 Plus vydrží dva dni bežného používania s približne 20 % rezervou. Pri konzervatívnom používaní vám batéria vydrží aj tri dni. V balení nájdete len kábel s konektormi USB-C na obidvoch koncoch. Konečne. Batéria s kapacitou 4383 mAh sa nabíjačkou schopnou dodať príkon aspoň 25 W nabije na 50 % kapacity za 30 minút. Nabitie na plnú kapacitu trvá približne 100 minút, pretože medzi 80 a 100 % sa nabíjanie výrazne spomalí s ohľadom na čo najdlhšiu životnosť batérie. Aby ste životnosť batérie čo najviac predĺžili, môžete si nastaviť, že sa bude nabíjať len do 80 % kapacity. Podporované je aj 15 W bezdrôtové nabíjanie MagSafe alebo 7,5 W, ak použijete nabíjačku štandardu Qi. Stereofónny zvuk je vynikajúci, s rovnomerným podaním celého spektra, samozrejme, s výnimkou basov. Pri nižších stredoch okolo 200 Hz je reprodukcia vzhľadom na objem ozvučnice prekvapivo dobrá.

Hlavný mierne širokouhlý fotoaparát s účinnou optickou stabilizáciou má objektív so svetelnosťou f/1,6 a senzor s rozlíšením 48 megapixelov. Stabilizáciu oceníte hlavne v takzvanom akčnom režime, keď môžete nakrúcať dynamické scény a pritom sa pohybovať. Akčný režim však poskytuje kvalitné zábery len v dobrých svetelných podmienkach, napríklad za jasného slnečného dňa.

 Ultraširokouhlý fotoaparát má objektív so zorným uhlom 120°, svetelnosť f/2,4 a snímač s rozlíšením 12 Mpx. Tento objektív stabilizáciu z princípu nepotrebuje. Snímač hlavného fotoaparátu má priemer pixelov 1 mikrometer a využíva technológiu dual pixel. Pri 2× zoome sa využíva výrez z tohto snímača v plnom rozlíšení. V režime Pro RAW môžete použiť plné rozlíšenie snímača hlavného fotoaparátu čiže 48 Mpx. Obrazové súbory v tomto režime majú okolo 70 MB a môžete ich spracovať vo vhodnom programe, napríklad Adobe Lightroom.

Cez deň pri dobrom svetle majú zábery z iPhonu tradične živé, no nie príliš saturované farby. Ak to svetelné podmienky vyžadujú, HDR sa automaticky aplikuje aj na dynamické scény. Veľmi dobré sú aj zábery v silnom protisvetle. Majú výbornú jasovú aj farebnú dynamiku a dobre vykreslené detaily aj v tieňoch. Musím pochváliť rovnaké podanie farieb z obidvoch fotoaparátov, čo oceníte, hlavne ak prepínate zoom počas nakrúcania videí. Umelé rozostrenie pozadia v móde Portrét funguje veľmi dobre a dá sa aplikovať aj na všeobecné scény, nielen na zábery, na ktorých je ľudská tvár. Filmový režim automaticky zaostruje na tváre a umelo rozostruje pozadie.

Hlavný fotoaparát excelentne fotí aj večer a v noci. Pri vypnutom blesku sa automaticky spustí nočný režim. Pri umelom osvetlení je v tomto režime typický expozičný čas sekunda, pri hlbokom súmraku bez pouličného osvetlenia aj 3 sekundy. Pre istotu som v nočnom režime robil zakaždým tri zábery po sebe, ale s výnimkou takmer úplnej tmy to nie je potrebné. Takýto dlhý čas by neudržala ani najkvalitnejšia optická stabilizácia. „Nočná“ uzávierka funguje tak, že sa najskôr zosníma pilotný záber a následne séria ďalších snímok, z ktorých sa dopĺňajú detaily. Vizuálne sa počas záberu zvyšuje jas náhľadu na displeji. Smartfón musíte držať pokiaľ možno stabilne. Aj pri slabom pouličnom osvetlení je väčšina snímok brilantne ostrá, s relatívne verným podaním farieb. Pri večernom fotografovaní sa iPhone 15 tak v bežnom, ako aj nočnom režime spolieha na optickú stabilizáciu a radšej nastaví dlhší expozičný čas než vyššie ISO, ktoré by vnieslo do záberu viac šumu. Na to si treba dať pozor pri snímaní pohybujúcich sa objektov. Nahrávanie videa v rozlíšení 4K je podporované so snímkovou frekvenciou 60 fps a nahrávanie spomaleného videa s rozlíšením 1080p pri 120 alebo 240 snímkach za sekundu. Veľmi dobre fotí aj predná kamera s rozlíšením 12 Mpx. Odporúčam vyskúšať všetky jej portrétové možnosti. V spolupráci s IR fotoaparátom umožňuje „kúzliť“ s hĺbkou ostrosti selfie portrétov.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vynikajúci displej, veľmi kvalitný fotoaparát, výkon, dizajn a konštrukčné spracovanie
- 60 Hz displej, pomalé nabíjanie

PARAMETRE:

Procesor: šesťjadrový Apple A16 Bionic (2 × 3,46 GHz Everest + 4 × 2,02 GHz Sawtooth), 4 nm proces; 6 GB RAM, kapacita úložného priestoru: 256 GB; displej Super Retina XDR OLED 6,7 palca, rozlíšenie 1290 × 2796 px (460 ppi), pomer strán 19,5:9, 60 Hz, HDR 10, 1000 nit (2000 max.); fotoaparát: hlavný 48 Mpx, 26 mm, f/1,6 + ultraširokouhlý 12 Mpx, 13 mm, f/2,4, predná kamera 12 Mpx, 23 mm, f/1,9 + 3D biometrický senzor, komunikácia: 5G, Wi-Fi 6, bluetooth 5.3, NFC, batéria 4383 mAh; operačný systém iOS 17; rozmery: 160,9 × 77,8 × 7,8 mm, hmotnosť: 201 g

Cena: 1099 EUR (128 GB), 1229 EUR (256 GB)

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať