ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

vpnMentor vám ukáže, ako vás Facebook a Google sledujú a čo všetko o vás vedia

0

Nový bezplatný nástroj spoločnosti vpnMentor môže ukázať, ako nás najväčšie technologické spoločnosti sledujú, a to až po úroveň nabitia batérie a odosielané e-maily. „Napriek tomu, že každý pozná správu, ktorá sa vás pýta, či ste ochotní akceptovať súbory cookie, mnohí si neuvedomujú, čo to vlastne znamená,“ uvádza sa vo vyhlásení vpnMentor.

Napríklad ak kliknete v nástroji na možnosť "Do Not Track Ignored", zobrazia sa vám stránky, ktoré ignorujú nastavenie Do Not Track. Nástroj vpnMentor vám  poskytne aj rýchly prehľad o tom, ako veľké sociálne siete a online služby riešia otázky ochrany osobných údajov, ako je napríklad prístup k vašim správam či informácie o vašom zariadení a jeho použití.

Ďalšie zaujímavé zistenia:

  • Z 21 služieb zahrnutých do štúdie väčšina (18) sledovala vašu aktuálnu polohu po celý čas používania aplikácie. No napríklad Tinder pokračuje v sledovaní vašej polohy, aj keď sa aplikácia už nepoužíva. Facebook a Instagram okrem sledovania polohy ukladajú aj vašu domácu adresu a najčastejšie navštevované miesta.
  • Niektoré spoločnosti (Facebook, LinkedIn a Instagram) používajú informácie, ktoré zdieľate v službách zasielania správ, a niektoré (napr. Twitter a Spotify) otvorene uvádzajú, že majú prístup k všetkým správam, ktoré odosielate na svojich platformách.
  • Mnohé služby a aplikácie sledujú údaje, ako je úroveň nabitia batérie, intenzita signálu, blízke Wi-Fi hotspoty a názvy aplikácií a súborov.
  • Google a Amazon ukladajú hlasové nahrávky z vyhľadávania.

Na to, aby používatelia boli sledovaní, nemusia mať nevyhnutne účet na online službe. Napríklad Google sleduje vašu aktivitu na webových lokalitách tretích strán, ktoré používajú funkcie Google, ako je reklama.

Zdroj: foxnews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Facebook Google sukromie internet ochrana app aplikácia smartfon pocitac online notebook

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať