SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

1 % najbohatších ľudí vyprodukovalo až 16 % všetkého uhlíkového znečistenia

2

Nová správa odhalila, že väčšine ľudí by trvalo niekoľko životov, kým by vyprodukovali toľko uhlíkového znečistenia, koľko ročne vyprodukujú najbohatší miliardári. Spoločná štúdia denníka Guardian, Štokholmského environmentálneho inštitútu a medzinárodnej charitatívnej organizácie Oxfam zistila, že „extrémna nerovnosť“ a zvyšovanie teploty našej planéty sú navzájom prepojené, pričom 1 % najbohatších ľudí na svete (ľudia, ktorí ročne zarobia viac ako 140 000 dolárov) v roku 2019 vyprodukovalo 16 % všetkého uhlíkového znečistenia. 

To sa rovnalo „emisiám najchudobnejších 66 % ľudstva“ a „stačilo by na to, aby v rokoch 2020 až 2100 spôsobilo 1,3 milióna nadbytočných úmrtí v dôsledku tepla“, uvádza sa v správe nazvanej Klimatická rovnosť: Planéta pre 99 %. Desať percent najbohatších vytvorilo v roku 2019 približne polovicu ročného znečistenia, pričom len 12 miliardárov vyprodukovalo takmer 19 miliónov ton znečistenia zo svojich domov, jácht, dopravy a investícií, uviedol Guardian.

„Priepasť medzi superboháčmi a nami ostatnými je obrovská. Trvalo by asi 1500 rokov, kým by niekto zo spodných 99 % vyprodukoval toľko uhlíka ako najbohatší miliardári za rok. Je to zásadne nespravodlivé,“ uviedla v tlačovej správe charitatívnej organizácie poradkyňa Oxfam pre klimatickú spravodlivosť Chiara Liguori.

V správe sa tiež uvádza, že ženy a dievčatá, domorodé obyvateľstvo a ľudia žijúci v chudobe patria medzi skupiny, ktoré sú obzvlášť zraniteľné negatívnymi vplyvmi zmeny globálnych teplôt. V najnovšej správe OSN Emissions Gap Report sa uvádza, že tvorba znečistenia, ktoré otepľuje planétu, dosiahla v roku 2023 rekordnú úroveň, čo vyvoláva obavy, že úsilie o zníženie jeho produkcie vrátane prechodu na čistú energiu nie je dostatočne rýchle.

Meniace sa teploty našej planéty sú okrem iného spojené so zvýšeným rizikom chorôb, extrémnymi povodňami, nebezpečnými vlnami horúčav a problémami so zásobovaním potravinami. Správa o klimatickej rovnosti obhajuje opatrenia, ktoré by pomohli znížiť znečistenie produkované najbohatšími ľuďmi na svete, vrátane 60 % dane z príjmu s cieľom odstrániť 700 miliónov ton škodlivého znečistenia. 

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

co? reakcia na: 1 % najbohatších ľudí vyprodukovalo až 16 % všetkého uhlíkového znečistenia.

12.3.2024 17:03
že ženy a dievčatá. Takze klima si vybera podla pohlavia? zaujimave, hlavne ze muzi viac umieraju...ale to nikoho nesere...
Reagovať

Green Deal reakcia na: 1 % najbohatších ľudí vyprodukovalo až 16 % všetkého uhlíkového znečistenia.

12.3.2024 10:03
A tu vidíme Green Deal v praxi. Privilegovaných ľudí sa také niečo netýka, ale v konečnom dôsledku to zaplatí chudoba v plnom rozsahu.

Ďakujeme súčasnej ekonomickej forme envirodementálnej politiky.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať