SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

3D tlačené bionické rameno môže priniesť prielom v oblasti protetiky

0

Na celom svete žije viac ako 57 miliónov ľudí s končatinami amputovanými v dôsledku úrazov. Ďalšie milióny prišli o ne následkom choroby. No len malá časť z nich má prístup k protetickým technológiám. Bežná protetická ruka totiž môže vyjsť na 20 000 až 80 000 dolárov. Startup s názvom Unlimited Tomorrow to chce zmeniť výrobou 3D tlačených bionických ramien iba za 8000 dolárov.

Protetické končatiny možno rozdeliť do niekoľkých širších kategórií. Pasívna protetika sa nosí výhradne z estetických dôvodov a neponúka žiadne funkcie otáčania končatín ani uchopenia. Protézy poháňané telom používajú na pohyb končatín káble a postroje. Neobsahujú batérie a sú lacné, ale často sú neohrabané a neposkytujú veľa užitočných funkcií.

Vyspelejšie myoelektrické končatiny sú poháňané elektrickou energiou z pohybov svalov zvyšku končatiny a používajú motorizované komponenty na napodobnenie mnohých funkcií ramena a ruky. Tie už spadajú do kategórie bioniky. Táto technológia síce nie je celkom nová, ale za posledných 50 rokov nedošlo na trhu k žiadnym skutočným štrukturálnym zmenám, iba k určitým technologickým zlepšeniam.

SWAN_042021

TrueLimb spoločnosti Unlimited Tomorrow je bionická ruka, ktorá by mohla čoskoro priniesť zmenu na trh. Protéza napájaná batériami je navrhnutá tak, aby bola 3D vytlačeným zrkadlovým obrazom protiľahlého ramena. Je vybavená množstvom senzorov, ktoré sa pripájajú k zvyškovej končatine, kde interpretujú jemné pohyby. Tieto pohyby spustia TrueLimb na vykonávanie rôznych úkonov, ktoré môžu byť pri iných typoch protetiky náročné: otvoriť fľašu s vodou, vyhrnúť rukávy alebo upiť si z pohára.

TrueLimb umožňuje vykonať viacero druhov úchopov a disponuje pohyblivým palcom. Takisto poskytuje používateľovi hmatovú spätnú väzbu, uskutočňovanú malými vibráciami do zvyškového ramena vždy, keď sa ruka dotkne predmetu. Najzaujímavejšia vec na TrueLimb je však cenovka. Stojí 8000 dolárov, je teda oveľa lacnejší ako najnovšie myoelektrické protézy, ktorých cena sa môže vyšplhať až na 80 000 dolárov.

Keď si zákazník kupuje TrueLimb, spoločnosť mu pošle 3D skener kompatibilný s tabletmi, aby urobil snímky svojej zvyškovej končatiny. Unlimited Tomorrow potom použije tieto skeny pri 3D tlači unikátneho obalu protézy, do ktorého potom inštaluje vnútorné komponenty. Každý obal je teda prispôsobený svojmu nositeľovi.

Zdroj: bigthink.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať