SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

5 zlozvykov, s ktorými skracujeme život nášho iPhone

Technológie
0

Špeciálny projekt

Spoločnosť Apple vydáva nejaký nový vylepšený model smartfónu hádam každý rok. To ale neznamená, že sa musíme nechať zlákať horúcou novinkou a sotva ročný mobil hneď vymeniť. Veď už samotná spoločnosť hovorí, že životný cyklus iPhone je tri roky. Aby tak dlho aj vydržal, musíme sa oň starať a vyhnúť sa zlozvykom, ktoré pri používaní často robíme. 

Nepoužívame ochranný kryt 

Nokiu 3310 mohol prejsť aj tank a telefón ďalej fičal a bol skoro ako nový. Dnes vám smartfón raz padne nesprávnou stranou a displej máte na márne kúsky. Cena za nový a jeho výmenu sa pohybuje v desiatkach eur. 

Napriek tomu mnohí svoj drahý telefón nechránia a bez obalu ho nosia kade-tade po vreckách. Pritom dnes už kúpite kryt na iPhone, ktorý zariadenie nielen spoľahlivo ochráni pri páde, ale je aj štýlovým módnym doplnkom. 


Zdroj: Unsplash/Ali Abdul Rahman

Nemáme nainštalovaný antivírusový program  

Vírusy a útoky hackerov sa už dávno netýkajú len počítačov. Cieľom útočníkov sa môže stať akékoľvek zariadenie, ktoré sa pripája do siete či na internet, teda aj smartfón. 

Navyše, v súčasnosti mobil často používame aj na platenie či prístup do elektronického bankovníctva. V prípade, že sa do nechráneného zariadenia niekto nabúra, prichádzame nielen o citlivé údaje, ale aj o peniaze. 

Na trhu dnes existuje mnoho platených i bezplatných antivírusových programov na iPhone. Aj ich inštalácia a používanie sú veľmi jednoduché, stačí si len vybrať. 

Sťahujeme pochybné aplikácie 

Jedna nám počíta kroky, ďalšia kalórie. S inými si veľmi ľahko naplánujeme deň alebo aj celú dovolenku pri mori. Aplikácie v smartfóne nám uľahčujú život v mnohých ohľadoch. Sú dobrým sluhom, ale môžu byť aj zlým pánom. A to najmä v prípade, keď prevezmú kontrolu nad zariadením. 


Zdroj: Unsplash/Mika Baumeister

Cez aplikáciu s bezpečnostnými dierami sa k citlivým údajom v mobile vedia dostať hackeri. Ľahko si tiež môžete nainštalovať softvér, ktorý bol so zlým úmyslom už vyvinutý. Poškodí vám zariadenie či ukradne údaje z platobnej karty. 

Preto by ste mali sťahovať len overené aplikácie. Také, čo majú nielen státisíce stiahnutí, ale aj rovnaký počet spokojných používateľov. 

Vystavujeme mobil extrémnym teplotám 

Podľa oficiálnej stránky spoločnosti Apple je prevádzková teplota iPhone medzi 0  a 35 º C. Ak ho používame pri vyšších či nižších teplotách, môžeme zariadenie poškodiť. Zničíme jeho reguláciu teploty či batériu. 

Jej výdrž môže výrazne a trvalo klesnúť pri oboch extrémoch. Najmä v zime sa batéria vybíja rýchlejšie. V mínusových teplotách by ste mali mobil z vrecka vyberať čo najmenej. 

Takisto by ste ho ale v lete nemali nechávať v rozpálenom aute alebo na priamom slnku. A ak cítite, že sa prehrieva, vypnite ho či aspoň prepnite do lietadlového módu. 

Úplne vybíjame batériu 

Na batériu iPhone sú dnes veľmi vysoké nároky. Chceme, aby vydržala čo najdlhšie, no všetky aplikácie, ktoré používame, veľmi rýchlo ukrajujú percento za percentom. Čím dlhšie obdobie mobil máme, tým častejšie ho treba nabíjať. 


Zdroj: Unsplash/blocks

A predsa si životnosť batérie ešte znižujeme, napríklad tým, že mobil používame až do úplného vybitia. Viaceré zdroje odporúčajú nenechať kapacitu batérie klesnúť pod 30 – 40 %. Vtedy vydáva väčší výkon a ľahšie sa zničí.

Tzv. prebíjanie už neškodí. Pri hranici 100 % začne mobil získavať energiu zo siete, batériu nevyužíva a ani ďalej nabíja. 

Úvodné foto zdroj: Unsplash/Fili Santillán

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať