PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Dokážu vesmírne bubliny zastaviť globálne otepľovanie?

0

Výskumníci z MIT skúmajú uskutočniteľnosť boja proti klimatickým zmenám pomocou kombinácie viacerých „vesmírnych bublín“, ktoré by sa vznášali nad Zemou a odrážali slnečné lúče. Výskumný projekt Space Bubbles navrhuje vyrobiť „plť“ zo zamrznutých bublín v Lagrangeovom libračnom bode L1, čo je bod medzi Zemou a Slnkom, kde sa rušia ich gravitačné sily. Bubliny by boli vyrobené z tenkovrstvového materiálu a zhotovené vo vesmíre, kde by po prepojení pokryli plochu približne vo veľkosti Brazílie.

Space Bubbles je variáciou bežnej geoinžinierskej myšlienky slnečného štítu, ktorý by fungoval tak, že by blokoval časť prichádzajúceho slnečného žiarenia, aby sa teoreticky znížili účinky globálneho otepľovania. Kľúčový rozdiel je však v tom, že pri vesmírnom slnečnom štíte by nemalo hroziť žiadne riziko zásahu do biosféry Zeme. Projekty rozmiestnené v stratosfére Zeme toto riziko predstavujú.

Výskumníci z MIT zdôrazňujú, že Space Bubbles bol navrhnutý tak, aby nenahrádzal súčasné snahy o zmiernenie klimatických zmien, ale môže prísť deň, keď bude takýto zásah nevyhnutný. Vedci tvrdia, že keby sme napríklad odklonili 1,8 percenta dopadajúceho slnečného žiarenia predtým, ako dopadne na našu planétu, mohli by sme úplne zvrátiť dnešné globálne otepľovanie.

Ďalšia výhoda tohto slnečného štítu je v tom, že je reverzibilný, pretože bubliny by sa po ukončení misie mohli odstrániť. Guľôčky by boli vyrobené z materiálu, ako je kremík (transportovaný do vesmíru v roztavenej forme) alebo iónovej kvapaliny vystužené grafénom. Projekt je zatiaľ pracovnou hypotézou, ale interdisciplinárny tím dúfa, že sa mu podarí zabezpečiť podporu pre štúdiu uskutočniteľnosti, ktorá by zahŕňala ďalšie laboratórne experimenty a analýzy.

Štúdia by okrem materiálov skúmala aj možnosti prepravy materiálu zo Zeme vrátane toho, či by bolo možné použiť elektromagnetické koľajové delo (zbraň s magnetickým urýchľovačom). Takisto by sa zamerala na umiestnenie a stabilizáciu „bublinkovej plte“, jej tieniacu kapacitu, nákladovú efektívnosť, údržbu a odstránenie na konci životnosti, vplyv na klímu a ekosystém.

Zdroj: dezeen.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať