SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

AI by mohla pomôcť využiť psychedelické drogy na liečbu mozgových porúch

0

Tím výskumníkov z McGillovej univerzity v Montreale v Kanade použil algoritmus na rozpoznávanie vzorov na preskúmanie 6850 písomných správ o osobných skúsenostiach s psychoaktívnymi drogami s cieľom lepšie pochopiť ich subjektívne účinky a to, ako vplývajú na mozog. Výskumníci využili strojové učenie na vytiahnutie spoločných znakov medzi týmito skúsenosťami. Psychedelické drogy ako LSD, ketamín a psilocybín (aktívna zlúčenina v psychedelických hubách) sa skúmajú ako možná liečba rôznych stavov vrátane depresie, závislosti a posttraumatickej stresovej poruchy.

Zážitky, ktoré vyvolávajú a ktoré môžu byť dôležité pre ich terapeutické účinky, sú veľmi variabilné a môžu zahŕňať zrakové a sluchové halucinácie, zmenené vnímanie seba samého a skreslené vnímanie času. Vedci skúmali 27 rôznych liekov, pričom spájali slová použité v opisoch účinkov jednotlivých drog, ako napríklad eufória, nevoľnosť alebo vizuálne efekty, s ktorýmkoľvek zo 40 receptorov v mozgu, o ktorých je známe, že s nimi droga vstupuje do interakcie, a zmapovali účinky drog na oblasti mozgu, kde sú tieto receptory najaktívnejšie.

Dúfajú, že ich práca pomôže identifikovať drogy, ktoré môžu vyvolávať konkrétne subjektívne účinky, a poskytne rámec pre vývoj nových liečebných postupov založených na psychedelických drogách v budúcnosti. Základnou myšlienkou je, že ak sa bude dať určiť, že daný liek a funkcia mozgu majú predvídateľný vzťah, otvára to cestu k pochopeniu, či je táto zmena, a teda aj liek klinicky užitočný. Výskum bol publikovaný v časopise Science Advances.

Zdroj: newscientist.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať