SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

AI by mohla pomôcť využiť psychedelické drogy na liečbu mozgových porúch

2

Tím výskumníkov z McGillovej univerzity v Montreale v Kanade použil algoritmus na rozpoznávanie vzorov na preskúmanie 6850 písomných správ o osobných skúsenostiach s psychoaktívnymi drogami s cieľom lepšie pochopiť ich subjektívne účinky a to, ako vplývajú na mozog. Výskumníci využili strojové učenie na vytiahnutie spoločných znakov medzi týmito skúsenosťami. Psychedelické drogy ako LSD, ketamín a psilocybín (aktívna zlúčenina v psychedelických hubách) sa skúmajú ako možná liečba rôznych stavov vrátane depresie, závislosti a posttraumatickej stresovej poruchy.

Zážitky, ktoré vyvolávajú a ktoré môžu byť dôležité pre ich terapeutické účinky, sú veľmi variabilné a môžu zahŕňať zrakové a sluchové halucinácie, zmenené vnímanie seba samého a skreslené vnímanie času. Vedci skúmali 27 rôznych liekov, pričom spájali slová použité v opisoch účinkov jednotlivých drog, ako napríklad eufória, nevoľnosť alebo vizuálne efekty, s ktorýmkoľvek zo 40 receptorov v mozgu, o ktorých je známe, že s nimi droga vstupuje do interakcie, a zmapovali účinky drog na oblasti mozgu, kde sú tieto receptory najaktívnejšie.

Dúfajú, že ich práca pomôže identifikovať drogy, ktoré môžu vyvolávať konkrétne subjektívne účinky, a poskytne rámec pre vývoj nových liečebných postupov založených na psychedelických drogách v budúcnosti. Základnou myšlienkou je, že ak sa bude dať určiť, že daný liek a funkcia mozgu majú predvídateľný vzťah, otvára to cestu k pochopeniu, či je táto zmena, a teda aj liek klinicky užitočný. Výskum bol publikovaný v časopise Science Advances.

Zdroj: newscientist.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Hlupy Luboslav Lacko klame reakcia na: AI by mohla pomôcť využiť psychedelické drogy na liečbu mozgových porúch

22.3.2022 14:03
Hlupy Luboslav Lacko klame
Reagovať

RE: Táto pani, čo toto píše trpí na psychickú poruchu mozgu. Doprajte jej to. Treba ju nechať to napísať. reakcia na: Hlupy Luboslav Lacko klame

22.3.2022 17:03
Pokoj pani. Uvoľnite sa trošku. Všetko bude dobré. Len tak ďalej, vyventilujte sa tu v diskusií. To je v poridaku, my sme si na vás už zvykli. Môžete to napísať. Je to vaše právo a sloboda. Nemusíte trpieť, kľudne napíšte zas a znova. To níč, je to ok.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať