SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

AMD Piledriver: Prichádza konkurencia pre Ivy Bridge?

0
AMD-Logo_resized.jpg Už sa stalo tradíciou, že AMD so svojou ponukou procesorov za Intelom dlhodobo pokrivkáva a reaguje na jeho novinky s určitým oneskorením. A to navyše nie vždy úplne konkurencieschopnými modelmi procesorov, ako to bolo napríklad v prípade prvej generácie desktopových Athlonov FX, postavených na architektúre Bulldozer.

AMD sa už pri prvých negatívnych reakciách na dlho vyvíjaný Bulldozer snažilo mierniť sklamanie tým, že tento rok bude uvedená zlepšená architektúra Piledriver, ktorá by mala odstrániť existujúce nedostatky Bulldozera a ponúknuť vyšší výkon, respektíve lepšiu efektivitu. V AMD skôr platí, že prvá revízia novej architektúry nebýva príliš podarená, ale tá druhá už áno.

Sľuby sa teraz stávajú realitou a spoločnosť už zverejnila ceny pre predobjednávky prvých štyroch 32 nm desktopových procesorov s kódovým názvom Vishera, postavených na architektúre Piledriver, ktoré budú patriť do série FX (predtým sa o nej hovorilo aj ako o FX2). AMD s novými procesormi chce ponúknuť až osem jadier pre desktopy, a to za cenu porovnateľnú s výkonnejšími štvorjadrami Intelu.

AMD útočí s vysokými frekvenciami

Predobjednávky konkrétne odhaľujú, že najvýkonnejší model bude označený ako FX-8350, má disponovať ôsmimi jadrami na základnej frekvencii 4 GHz (a s turbom potom 4,2 GHz), a to za cenu 253 dolárov. O niečo lacnejšie, konkrétne za 242 dolárov, potom má byť k dispozícii osemjadrový model FX-8320 so základnou frekvenciou 3,5 GHz, respektíve 4 GHz s turbom. Oba čipy potom majú TDP zhodne 125 wattov. Pomerne malý cenový rozdiel však robí pomalší model skôr neschopným konkurencie a je pravdepodobné, že časom dôjde ešte k preceneniu.

Pre používateľov a firmy, ktoré hľadajú lacnejšie riešenie za cenu pod 200 dolárov a s nižším TDP, bude k dispozícii šesťjadrový procesor FX-6300 s frekvenciou 3,5 GHz (4,1 s turbom) za 175 dolárov a štvorjadrový FX-4300 so základnou frekvenciou 3,8 GHz a s turbo frekvenciou 4 GHz za 131 dolárov. TDP pri oboch týchto procesoroch je 95 wattov, čo takisto nie je úplne málo, zvlášť v porovnaní s TDP nových procesorov Ivy Bridge od Intelu. Napríklad štvorjadrový Core i5-3335S s frekvenciou 2,7 GHz má totiž TDP len 65 wattov a výkonnejšie i5-3350P na 3,1 GHz potom 69 wattov. Treba ešte podotknúť, že do celkového TDP sa v Inteli počíta aj integrované grafické jadro, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou procesorov, zatiaľ čo čipy z radu FX integrovanú grafiku neobsahujú.
Bojovať proti Intelu nie je ľahké...

AMD sa snaží vysokými frekvenciami dorovnať náskok architektúry Ivy Bridge Intelu, ktorá pracuje na výrazne nižších taktoch. Podľa prvých indícií sa dá predpokladať, že by tieto modely z radu FX mohli byť zdatnými konkurentmi čipov Core i3 a Core i5, ale pravdepodobne za cenu vyššej spotreby. Detailné benchmarky Piledrivera nie sú zatiaľ k dispozícii, ale podľa informácií od AMD majú byť nové procesory pri rovnakej frekvencii asi o 10 - 15 % rýchlejšie než ich predchodcovia s architektúrou Bulldozer. Z AMD tiež už pred nejakým časom presiakli informácie, že Vishera je vôbec posledná generácia tradične navrhnutých procesorov a všetky ďalšie už budú iba APU, teda kombinácia výpočtových a grafických jadier. Ide tak vlastne o uzavretie jednej veľkej epochy computingu.

Nové procesory FX sú určené do existujúceho slotu AM3+ a osemjadrový a šesťjadrové čipy sú vybavené 8 MB zdieľanej L3 cache, pri štvorjadrovom modeli sú to potom 4 MB.
Konkrétny dátum vypustenia nových procesorov AMD nie je ešte oficiálne známy, podľa všetkého by sa tak malo stať v priebehu októbra. Otázkou je hlavne to, čím bude AMD schopné záujemcov zo strán firiem aj koncových používateľov prilákať a ako dopadnú prvé ostré testy produkčných kusov. Jedným z lákadiel najmä pre IT nadšencov má byť napríklad odomknutý násobič procesora. Pre AMD bude úspech architektúry Piledriver zásadný, pretože situácia na trhu s desktopovými procesormi nie je úplne ružová a na získanie väčšieho podielu AMD musí vytiahnuť väčšie eso, ako bola nie práve vydarená architektúra Bulldozer.

Ďalšie technické detaily o architektúre Piledriver nájdete v nasledujúcom videu:


Zdroj: ictmanazer.cz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať