PANASONIC PANASONIC PANASONIC

ASUS ROG Strix SCAR 17 G732LWS / Špičkový výkon nielen pre hráčov

0

Testovaná novinka je modernizovaná verzia veľmi úspešného minuloročného modelu ROG STRIX SCAR III G731GW z hernej série Republic of Gamers od spoločnosti ASUS. Rovnako ako predchodca ani novinka nejde cestou kompromisov a hardvérová výbava sa radí medzi špičku. Napriek tomu, že som testoval verziu s procesorom i7 (v ponuke nájdete aj i9), výsledky testov výrazne prevyšovali predchodcu s procesorom i9. V testovanej konfigurácii nájdete procesor 10. generácie Intel Core i7-10875H, 32 GB DDR4 SDRAM v konfigurácii 16 + 16 GB. Ako úložisko je použitá rovno dvojica 1 TB diskov SSD NVMe od Samsungu, zapojených v poli RAID. O grafiku sa stará pri bežnom používaní integrovaný čip Intel UHD Graphics 630 (Kaby Lake-H-GT2), pri vyššom zaťažení a hrách preberá úlohu dedikovaná grafika najnovšej generácie NVIDIA GeForce RTX 2080 s 8 GB GDDR6 VRAM. Displej s uhlopriečkou 17,3" je typu IPS, má rozlíšenie 1920 × 1080 bodov a pracuje s frekvenciou až 300 Hz a input lagom iba 3 ms. Už špecifikácie dávajú tušiť monumentálny výkon zostavy.

Telo má poctivé celohliníkové šasi. S hmotnosťou takmer 3 kg je medzi hernými strojmi skôr z tých kompaktnejších. Otvorenie displeja odhalí dvojicu masívnych pántov na krajoch displeja. Spodná časť pokračuje dozadu, aby odkryla vetracie otvory na vrchnej časti. Kompenzáciou za väčšie rozmery je plnohodnotná klávesnica dlhého typu aj slušná portová výbava. Zvuk zabezpečuje dvojica 4 W reproduktorov. Na pravej strane vedľa klávesnice je umiestnený ešte špeciálny port Keystone. V ňom je vložený hardvérový kľúč z oranžového priehľadného plastu, využívajúci technológiu NFC. Kľúč slúži na aktiváciu vášho osobného profilu, odomknutie skrytého úložiska Shadow Drive, kde môžete mať uložené citlivé dáta a podobne. V balení k nemu dostanete gumovú kľúčenku na prenášanie. Je to zaujímavý doplnok, ktorý sedí k hernému zameraniu počítača. V porte kľúč drží pomocou magnetu. Vzhľadom na to, že iné ochranné prvky ako snímač odtlačkov či kameru prístroj nemá, môže byť aj užitočný. Samostatná kapitola je podsvietenie prístroja po obvode spodnej časti, je to – ako ináč – RGB a pod taktovkou Aura Sync. Farebné sú aj logo na veku a klávesnica. Ak vám je za svojím miláčikom smutno, aj keď práve nehráte, môže vám predvádzať svetelné efekty aj v režime spánku. Vďaka podpore Aura Sync, samozrejme, môžete ovládať aj podsvietenie ďalších kompatibilných periférií, ako sú myš, slúchadlá, externá klávesnica a podobne. Keby ste sa náhodou vydali na obchodnú schôdzku, všetko sa dá aj vypnúť. Prístroj má k dispozícii dlhý typ klávesnice, samozrejme podsvietenej. Oceňujem jej veľmi dobrú kvalitu a použiteľnosť, čo nebýva vždy pravidlom. Výborne sa na nej píše, aj keď hráčom možno bude chýbať klikanie mechanických spínačov. Škoda šípok, ktoré sú pomerne malé, ale aspoň sú odsadené o niečo nižšie, takže tvoria samostatný blok. Hlavný vypínač je vpravo mimo radu klávesov, takže si ho nepomýlite. Na ľavej stane nad klávesnicou je umiestnených ešte 5 dedikovaných tlačidiel na ovládanie hlasitosti, vypnutie mikrofónu, prepínanie chladenia a osvetlenia. Ostatné funkcie sa ovládajú klasicky cez tlačidlo Fn. Touchpad je síce menší, ale presný a má oddelené tlačidlá. Väčšina hráčov však asi aj tak siahne po externej myši. Chladenie zabezpečuje dvojica 12 V ventilátorov so vstupom vzduchu z vrchnej strany cez mriežky pod displejom. Systém má integrované samočistiace trubice proti prachu a účinné chladenie zaručujú iba 0,1 mm hrubé rebrá na odvod tepla. Chladenie sa dá prepínať v troch úrovniach, ak nechcete, aby bolo rušivé. Pri najvyššej úrovni je už síce neprepočuteľné, ale dokáže prístroj ochladiť aj pri najvyššom výkone, takže nedochádza k redukcii výkonu. To je dôležité práve pri hraní, ale aj pri práci s videom či grafikou.

Z výkonovej stránky ide o jeden z najvýkonnejších modelov na trhu s procesorom i7. Určite k tomu nemalou mierou prispieva veľmi rýchle úložisko z dvojice SSD v zapojení RAID. Unikátom je vysoká obnovovacia frekvencia displeja až 300 Hz, ktorá robí z vizuálneho pocitu pri hraní čistú radosť a vďaka výkonnému hardvéru si vaše obľúbené hry zahráte v plných detailoch. Samozrejme, okrem hrania ide o špičkový pracovný nástroj na strih videa, ktorý umožní bez problémov pracovať s 10-bitovým aj RAW 4K videom bez potreby proxy súborov. Pri vážnejšej práci s videom či grafikou je síce trochu limitujúce nízke rozlíšenie displeja, to je však riešiteľné pripojením kvalitného 4K monitora. Prístroj má na to výkonu viac než dosť. Samozrejme, väčšinu času budete notebook napájať zo zdroja, batéria vydrží pri miernej záťaži asi 4 – 5 hodín práce, pri vysokom výkone je to však asi hodina. Testovaná novinka je výborný hráčsky nástroj, s ktorým si vás okolie určite všimne. A to sa počíta. Poskytne vysoký výkon na hry aj na prácu, efektný dizajn aj bohatú konektivitu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Displej, výkon, konektivita, spracovanie, úložisko
- Slabší zvuk

PARAMETRE:

• Displej 17" IPS matný, 1920 × 1080, 300 Hz (3 ms), procesor Intel Core i7-10875H, (8 jadier, 16 vlákien, 2,3 GHz – 5,1 GHz, 16 MB Smart Cache), RAM 32 GB DDR4 SDRAM (2× 16 GB, 2933 MHz), úložisko 2× 1 TB SSD RAID (M.2 NVMe PCIE 3.0), NVIDIA GeForce GTX 2080 8 GB GDDR6, 1× USB 3.2 gen. 2 (typ USB-C), 3× USB 3.2 gen. 1 (typ USB-A), 1× HDMI, RJ-45 eternet, 1× 3,5 mm jack, 1× Keystone (dedikovaný port), Intel 802.11ax MU-MIMO, Rangeboost, bluetooth 5.0, reproduktory 2× 4 W stereo, batéria 66 Wh

• Cena: 2580 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať