Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen5 / Konvertibilné zariadenie pre náročných používateľov

0

» Prívlastok Yoga v produktovej rodine zariadení ThinPad X, určenej pre najnáročnejších používateľov v podnikovom segmente, naznačuje, že ide o konvertibilné zariadenie s dotykovým displejom a v tomto prípade aj s elektronickým perom. Je to vynikajúca voľba pre dizajnérov, grafikov a inžinierov, ktorí potrebujú aj kresliť pomocou elektronického pera, a takisto pre používateľov, ktorí pri robení operatívnych poznámok uprednostňujú písanie a kreslenie perom.

V tejto kvalitatívnej triede je samozrejmosť kovové telo z ľahkej a pevnej zliatiny hliníka a horčíka. Testoval som farebný variant Iron Gray, na ktorom nevidno odtlačky ani stopy mastnoty. Konštrukcia s dvoma masívnymi kovovými kĺbmi na prvý pohľad vzbudzuje dôveru. Odklápanie aj preklápanie displeja je príjemne tuhé a kĺby dobre držia akúkoľvek polohu. Po preklopení do polohy tablet sa klávesnica deaktivuje, takže pri používaní nebude dochádzať k nechceným interakciám. Klávesnica je v produktovej rodine ThinkPad zrejme najlepšia, akú môžete v konvertibilnom zariadení mať. Má dve úrovne podsvietenia. Klávesy majú dostatočný zdvih, presný chod a príjemne konkávne zaoblený povrch. Touchpad s hladkým skleným povrchom je tradične kombinovaný s trackpointom medzi klávesmi G, H a B a trojicou hardvérových klávesov nad touchpadom, typickou pre ThinkPad. Vpravo od touchpadu je malý štvorcový snímač odtlačkov prstov. Funguje rýchlo, presne a spoľahlivo. Pri pozornejšom pohľade na hornú hranu displeja objavíte posuvný prvok Think Shutter, pomocou ktorého môžete zakryť kameru.

Dotykový displej s uhlopriečkou 14 palcov má rozlíšenie UHD, teda 3840 × 2160 pixelov. Podporuje technológiu HDR Dolby Vision s vysokým dynamickým rozsahom jasu a farieb. Kolorimetrickou sondou som nameral 99 % pokrytie farebného priestoru sRGB a 83 % Adobe RGB, takže zariadenie je vhodné aj na editovanie fotografií, prípadne pre grafikov či iné kreatívne profesie. Jas podsvietenia som nameral 560 nitov. Povrch dotykových displejov musí byť hladký, a navyše v tomto zariadení sa preklápa do režimu tablet, takže je chránený odolným sklom Gorilla Glass, pretosa výrobca snažil eliminovať odlesky a odrazy antireflexnou vrstvou.

Magnetom konvertibilného zariadenia je aj vynikajúce elektronické pero, umiestnené v spodnej časti na pravom boku. Má dve tlačidlá a dokáže rozpoznať 4096 úrovní tlaku. Pri pozornejšom skúmaní nájdete dvojicu kontaktov, pomocou ktorých sa batéria pera po zasunutí do prístroja priebežne nabíja. Ak nepotrebujete pri práci klávesnicu, najlepšie sa perom píše a kreslí v polohe tablet na stole alebo na kolenách.

Kvalita zvuku je na ultrabook s limitovaným objemom na ozvučnice reproduktorov veľmi dobrá. Mriežky reproduktorov sú na okrajoch spodnej strany nasmerované nadol, ale sú blízko skosenej hrany, takže zvuk sa dobre šíri a je zachovaná aj smerová informácia. Ďalšia dvojica reproduktorov je za mriežkou medzi kĺbmi displeja. Integrované 360° mikrofóny dokážu zachytiť hlasové povely napríklad pre Cortanu aj z väčšej vzdialenosti a sú vynikajúce pri videohovoroch. Kamera má pomerne dobrý obraz, no len pri dobrom osvetlení.

Procesor i7 desiatej generácie so štyrmi jadrami a ôsmimi vláknami a 16 GB RAM je záruka dostatočného výkonu na akýkoľvek pracovný scenár a rýchly disk SSD umožňuje efektívnu prácu aj s väčším objemom údajov, napríklad pri analýzach. Pri vyššej záťaži je zahrievanie citeľné, ale nie nepríjemné a ventilátor je pomerne tichý. Na chladení sa významne podieľa aj prestup tepla cez kovové telo. Taktovacia frekvencia sa dá zvýšiť až do 4,9 GHz, no vzhľadom na možnosti chladenia sa dá využiť len krátkodobo. Zariadenie podporuje najmodernejší štandard Wi-Fi 6 a voliteľne aj pripojenie 4G LTE. Batéria pri bežnom používaní a striedmom jase podsvietenia vydrží 8 – 10 hodín, čo je na zariadenie so 4K displejom vynikajúci výsledok. Prístroj možno ľahko otvoriť, ale vymeniť sa dá len disk SSD, pamäť RAM je prispájkovaná na základnej doske. 

Na prvý pohľad vám nebude súhlasiť počet portov USB-C v technických parametroch. Pozornejším skúmaním odhalíte aj druhý konektor, ktorý tvorí mechanický celok s konektorom na pripojenie eternetovej redukcie, prípadne dokovacej stanice. Ostatné konektory sú štandardné. Slot na SIM kartu je na zadnej strane.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Prémiový dizajn a materiály, kvalitný 4K displej, výborná klávesnica, elektronické pero, dostatok portov
- Nič podstatné
 

PARAMETRE:

• Procesor: Intel Core i7 10510U Commet Lake (1,8 – 4,9 GHz); pamäť: 16 GB LPDDR3 2133 MHz, 1 TB M.2 PCIe SSD; grafika: Intel UHD Graphics; displej: dotykový 14" IPS, rozlíšenie 3840 × 2160 px (16:9); konektivita: 802.11ax (Wi-Fi 6), bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Pro; konektory: 2× USB-C Thunderbolt 3, 2× USB 3.1, HDMI 1.4, audio jack; batéria 51 Wh, deklarovaná výdrž 18,3 h; rozmery 323 × 218 × 15,2 mm, hmotnosť 1,35 kg

HODNOTENIE: 9/10


                                         

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať