SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Acer ES Series 5 / Trochu iná kolobežka

1

Elektrické kolobežky sú fenoménom súčasnosti a vo väčších mestách je už dnes bežné, že rôzni prevádzkovatelia ich ponúkajú ako službu. Veľkej obľube sa však tešia aj medzi bežnými používateľmi, ktorí ich chcú mať doma. Na rozdiel od kolobežiek ponúkaných operátormi, ktoré musia byť robustné a odolné, sú však tieto kolobežky často veľmi subtílne, majú obmedzený dojazd, nosnosť a veľa nevydržia. Zaujímavý je preto prístup spoločnosti Acer, ktorá sa v neľahkých časoch, ktoré zažívajú výrobcovia počítačov a notebookov, rozhodla orientovať aj týmto smerom. Testovaná kolobežka Acer ES Series 5 totiž už na pohľad vybočuje z radu komerčných produktov a už pri vybaľovaní zaujme robustnou celohliníkovou konštrukciou s pomerne vysoko posadenými riadidlami.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Riadidlá nemajú možnosť výškového nastavenia, čo kolobežku jednoznačne smeruje na používanie dospelými osobami a tínedžermi. Pre menšie deti je skrátka príliš vysoká. Kolobežka je, samozrejme, skladacia, takže po sklopení riadidiel a zafixovaní o zadný blatník ju môžete jednoducho prenášať aj prevážať. V aute však počítajte s väčším priestorom.  O pohon sa stará elektromotor s výkonom 550 W pracujúci s napätím 36 V. Ten je umiestnený v náboji predného kolesa a pri brzdení umožňuje rekuperáciu. Zadné koleso je vybavené kotúčovou brzdou. Kolobežka môže využívať tri režimy rýchlosti – od ekorežimu pri 6 km/h cez štandardný režim pri 10 km/h až po športový režim pri 20 – 25 km/h. Kolobežka má vnútorné vedenie káblov a na veľkom displeji na riadidlách môžete nastaviť rýchlosť, kontrolovať stav batérie a vidieť, akou rýchlosťou sa pohybujete. Ovládanie je klasické. Na pravej strane je páčka na reguláciu rýchlosti, vľavo ručná brzda a ovládanie smeroviek. Kolobežka je vybavená kompletným osvetlením vrátane smeroviek a brzdového svetla.

Kolesá sú obuté v penových pneuma­tikách s tlmičom na zadnej strane, ktorý znižuje nárazy na nerovnom teréne o 20 až 30 %, a varovným svetlom pri jazde v režime pre chodcov. Pneumatiky sú vďaka inováciám v technológii penových pneumatík odolné proti defektu. Acer ES Series 5 má lítiovo-­iónovú batériu s kapacitou 15 Ah, ktorá dokáže pokryť až 60 km na jedno nabitie s plným dobíjacím časom 8 hodín, čo ju radí medzi najefektívnejšie v danej kategórii. Pri zaťažení 100 kg zdolá svah so sklonom až 16 %.

Pri konštrukcii výrobca dbal na bezpečnosť jazdcov. Vidno to aj na osvetlení, ktoré pozostáva z predného a zadného svetla, brzdových svetiel, štyroch bočných odraziek aj smeroviek. Kolobežka má certifikát vodotesnosti IPX5, čo znamená, že jej neublíži ani prejazd kalužou. Elektromotor a batéria sú chránené odolným puzdrom z hliníka proti náhodnému poškodeniu. Na ľavej strane je umiestnený výklopný stojan.

Pri jazde máte kontrolu pomocou LED displeja na volante. Ľahko sa spúšťa a ovláda, pohodlná páka na volante umožňuje jazdcovi odraziť sa nohou na samostatný pohyb a zrýchliť stlačením páky. Ku kolobežke je k dispozícii mobilná aplikácia, pomocou ktorej môžete nastavovať všetky parametre a takisto sledovať trasy a štatistiky vašich jázd.

S kolobežkou sa aj vďaka vysokým riadidlám a veľkej plošine dobre jazdí a jej používanie je bez problémov. Treba iba dávať pozor na nástrahy terénu, po ktorom sa pohybujete. Na našich, často hrboľatých chodníkoch a cestách by sa hodilo aj odpruženie predného kolesa. To to nie je. Skladací mechanizmus je jednoduchý a spoľahlivý, takže ju rýchlo zložíte ak potrebujete ísť MHD či výťahom.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Robustná konštrukcia, kvalitná aplikácia, rýchle nabíjanie, kompletné osvetlenie
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Hmotnosť 18,5 kg, rozmery 118 × 49 × 125 cm, motor s napätím 36 V, výkon 550 W, ­maximálna rýchlosť 25 km/h, zdolanie svahu so sklonom 16 % pri zaťažení až 100 kg, kolesá 8,5" (21,59 cm), rozmery plošiny 64 × 16,5 cm, batéria Li-ion 15 Ah, nosnosť 120 kg

Cena: 605,90 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

EČV reakcia na: Acer ES Series 5 / Trochu iná kolobežka

26.9.2023 14:09
Som zvedavý, kde bude mať takáto kolobežka EČV (po starom ŠPZ) ktorú budú musieť mať takéto kolobežky od roku 2024, aj s PZP.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať