NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

Ako si vybrať smart hodinky

0

Inteligentné hodinky sú praktické, štýlové, sú skrátka in. Dokážu osloviť mladých, starých, ženy aj mužov. Výber tých správnych smart hodiniek by sa dal prirovnať k výberu smartfónu. Na trhu sa momentálne nachádza veľké množstvo typov, modelov a funkcií, na ktoré sa treba pri zvažovaní zamerať.  Pred ich kúpou sa treba zamyslieť, čo všetko od nich očakávate. Práve preto sme sa rozhodli uľahčiť vám to a prinášame prehľad kritérií a vlastností, ktoré pri výbere smart hodiniek určite oceníte.

Aký typ hodiniek

Základné delenie smart hodiniek vychádza zo spôsobu využitia.

Smart hodinky

Väčšinou ide o dizajnový kúsok, ktorý prináša funkcie plynúce z prepojenia so smartfónom, ako je napríklad telefonovanie, posielanie správ, prijímanie notifikácií z aplikácií, dokonca aj budenie. Nosiť smart hodinky je ako mať pri sebe neustále mobilný telefón, aj keď ho nemáte priamo v ruke. Ak sa rozhodnete pre smart hodinky, už sa vám nestane, že zmeškáte hovor len preto, že ste mali vypnuté zvonenia alebo mobil v inej miestnosti. Hodinky viete ovládať pomocou hlasu a veľmi rýchlo sa stanú vaším pomocníkom aj pri situ­á­ciách, kde by ste to nečakali.

Športové hodinky

Pokiaľ patríte medzi aktívnych športovcov a nestačia vám základné fitnes funkcie, ktoré ponúkajú klasické smart hodinky, ako napríklad krokomer či merač tepovej frekvencie, je tu pre vás špeciálny typ hodiniek s pokročilými športovými funkciami. Tie disponujú kvalitnými senzormi na čo najpresnejšie dostupné hodnoty, odolné telo je prispôsobené na šport, teda hodinky sú robustnejšie. Stanú sa vaším partnerom pri každej fyzickej aktivite, či už sa rozhodnete zabehnúť maratón, alebo si zaplávať pár dĺžok v bazéne. Každú športovú aktivitu hodinky zaznamenávajú a analyzujú. Sú vhodnejšie pre aktívnych športovcov, ktorí sa venujú fyzickej aktivite často a dlhodobo.

Fitnes náramky

Fitnes náramky pripomínajúce smart hodinky sú stále obľúbené. Ponúkajú aj niektoré smart funkcie, napríklad meranie krokov či tepu, a v porovnaní so skutočnými inteligentnými hodinkami ich vieme kúpiť za oveľa nižšiu cenu. Namerané hodnoty síce nie sú veľmi presné, no pre príležitostných športovcov sú dostačujúce. Displej býva menší a aj funkcií tu nájdeme menej, no pri nosení sú ľahké a nezaťažia ani váš rozpočet.

Na čo sa zamerať

Vlastností a funkcionalít, na ktoré sa treba pozrieť, je skutočne veľa. V prvom rade si treba vybrať už spomínaný typ hodiniek. Keďže pre funkčnosť hodiniek je dôležité ich pripojenie k smartfónu, treba pri výbere myslieť na kompatibilitu hodiniek s vaším mobilným telefónom. Ak už viete, aký typ hodiniek chcete a k akému smartfónu sa ich chystáte pripojiť, musíte sa poriadne pozrieť aj na displej, ktorý hodinky ponúkajú. Ďalšie dôležité vlastnosti sú výdrž batérie, odolnosť, konektivita, ovládanie správ a hovorov, pokročilé fitnes funkcie, celkový dizajn a v neposlednom rade aj cena hodiniek.

Kompatibilita

Kompatibilita smart hodiniek je úzko spätá s operačným systémom, pod ktorým hodinky bežia. Momentálne sa na trhu nachádzajú modely s tromi operačnými systémami, každý z nich je prispôsobený na spojenie s iným typom smart­fónu. Ide o operačné systémy Wear OS, Tizen a WatchOS. Okrem nich existujú aj iné operačné systémy pre smart hodinky, ale ich podiel na trhu klesá.

Wear OS

Hodinky z edície Wear OS by Google sú ideálne v spojení so systémom Android (v minulosti sa dokonca volali Android Wear 2.0). Okrem spojenia s mobilmi s Androidom poskytujú čiastočnú kompatibilitu so smartfónmi Apple. Svojim používateľom ponúkajú tisíce aplikácií dostupných na Google Store, no často sa stáva, že aplikácia nie je úplne prispôsobená na používanie na malom displeji smart hodiniek. Nevýhoda tohto OS je v tom, že je prispôsobovaný veľkému množstvu výrobcov a modelov hodiniek, a tak sú modely s týmto operačným systémom pomalšie a často sa zasekávajú.

Výhody: Veľké množstvo aplikácií, časté upgrady, výhodná cena

Nevýhody: Obmedzená kompatibilita s iPhonmi, nižšia kvalita aplikácií spustiteľných na hodinkách, pomalý chod

Tizen OS

Tento operačný systém je špeciálne prispôsobený produktom Samsungu, a preto na nich funguje hladko a rýchlo a zariadenia majú dlhšiu výdrž batérie. Online obchod s aplikáciami ponúka širokú škálu výberu, no nie až takú rozsiahlu ako pri Wear OS.

Výhody: Optimalizácia pre hardvér, výdrž batérie

Nevýhody: Kompatibilita limitovaná len na pár zariadení, vyššia cena, menej aplikácií

WatchOS

Hodinky Apple Watch s operačným systémom WatchOS sú špeciálne navrhnuté pre majiteľov zariadení Apple. Tí ocenia nielen spojenie iPhonu s hodinkami, ale aj prepojenie celého ekosystému Apple. Ide o detaily, napríklad automatické odblokovanie MacBooku, ak pri ňom sedíte s vašimi hodinkami Apple Watch. Nevýhodná je nekompatibilita s inými typmi mobilov a menšie množstvo dostupných aplikácií v Apple Store.

Výhody: Hladký a rýchly chod, spojenie s ekosystémom Apple

Nevýhody:Kompatibilita limitovaná len na zariadenia Apple, vyššia cena, menej aplikácií

Displej

Hranatý alebo oválny? To je asi základná otázka, na ktorú treba pri voľbe displeja odpovedať. Oválne displeje evokujú pocit klasických hodiniek a neraz sú väčšie. Aplikácie bežiace na oválnych hodinkách mávajú problém s responzívnosťou a celkovým prispôsobením. Na hranatý displej si musíte zvyknúť, hlavne ak ste doteraz nosili len klasické hodinky. Okrem tvaru sa treba pozrieť aj na typ displeja. Väčšina smart hodiniek používa farebný displej AMOLED alebo OLED a nad ním ochranné sklíčko z plastu. Na odolnejších hodinkách nájdeme ochranu v podobe Gorilla Glass. Dôležité je aj prispôsobenie veľkosti ciferníka vašej ruke, aby vám hodinky pri práci neprekážali.

Výdrž batérie

Farebný displej, senzor GPS, aktívne notifikácie, to všetko znižuje výdrž batérie smart hodiniek, ktorá sa pohybuje v rozmedzí jedného až troch dní. Preto podobne ako smartfóny treba hodinky často nabíjať. Na trhu sa nachádzajú aj modely s bezdrôtovým nabíjaním, ktoré je podstatne komfortnejšie. V tomto smere majú obrovskú výhodu fitnes náramky, ktorých batéria vydrží približne jeden až dva týždne.

Odolnosť

Pokiaľ chcete hodinky používať aj na športové aktivity, určite oceníte ich odolnosť proti prachu, poškriabaniu či vode. Ak hľadáte hodinky, s ktorými si môžete bez obáv zaplávať, poobzerajte sa po certifikácii aspoň IP67, ktorá dovoľuje ponorenie do hĺbky jedného metra po dobu 30 minút. Ideálnejšie sú modely s certifikáciou IP68, s ktorými si môžete zaplávať až do hĺbky 1,5 metra. V oboch prípadoch sú hodinky odolné aj proti prachu. Okrem toho sa vodotesnosť hodiniek uvádza pomocou atmosfér, napríklad 5 ATM znamená, že smart hodinky sú vodovzdorné až do hĺbky 50 metrov. Pri modeloch s takýmto údajom sa nemusíte báť ísť si zaplávať aj dlhšie trasy.

Konektivita

Smart hodinky sa k mobilu pripájajú pomocou technológie bluetooth, ktorá funguje len na krátku vzdialenosť. Niektoré modely majú možnosť pripojenia na Wi-Fi. Ak sa mobil aj hodinky nachádzajú v tej istej sieti Wi-Fi, dokážete ich ovládať z väčšej vzdialenosti než pomocou pripojenia bluetooth. Túto funkciu ocenia ľudia zamestnaní vo veľkých budovách pokrytých pripojením Wi-Fi. Ak sa vyberú na stretnutie na iné poschodie a mobil si nechajú vo svojej kancelárii, budú ho mať stále pri sebe prostredníctvom svojich smart hodiniek na zápästí. Ak chcete využívať hodinky bez nutnosti spojenia so smartfónom, určite sa poobzerajte po modeloch, do ktorých viete priamo vložiť SIM kartu. Pokiaľ chcete vy­užívať možnosť bezkontaktnej platby pomocou hodiniek, tie musia disponovať funkciou NFC.

Ovládanie správ a hovorov

Niektoré smart hodinky umožňujú používateľovi prijímať a odmietať hovory priamo z hodiniek. Pri niektorých modeloch prijatie hovoru aktivuje mikrofón a reproduktor na mobilnom telefóne, iné modely umožňujú odpovedať a viesť rozhovor priamo z hodiniek. Môžete tak nechať mobil v taške alebo vo vrecku. Rovnaký princíp funguje aj pri prijímaní a odosielaní správ, niektoré modely používateľa len upozornia, iné umožňujú odpovedať priamo z hodiniek.

Pokročilé fitnes funkcie

Idete si zabehať, a tak si spustíte aktivitu beh vonku a hodinky vám rátajú prejdenú vzdialenosť, spálené kalórie, prekonané prevýšenie, priebeh vášho tepu, a ak máte GPS, aj mapu trasy, ktorou ste prešli. Nielen behanie, ale aj iné športové aktivity viete mapovať prostredníctvom fitnes funkcií, či už ide o bicyklovanie, alebo snou­bording. Niektoré modely ponúkajú aj možnosť nastavenia cieľov spolu so sledovaním hmotnosti a jedálneho lístka. Pokiaľ ste súťaživý typ, oceníte aj získavanie rôznych ocenení a medailí za fyzickú aktivitu. Drahšie zariadenia dokonca dokážu rozpoznať niektoré druhy športových aktivít, napríklad beh, chôdzu alebo plávanie, automaticky bez zásahu používateľa.

Dizajn hodiniek

Smart hodinky sú už v podstate dizajnové doplnky a mnohé z nich ponúkajú vymeniteľné remienky, aby vám ladili pri každej príležitosti. Kožené, gumené, látkové, elegantné či športové, viete nájsť nespočetné množstvo vzhľadov hodiniek, stačí si už len vybrať tie správne.

Náš výber

Prešli sme niektoré základné možnosti a funkcie, ktoré smart hodinky ponúkajú. Teraz sa pozrime na niektoré modely z tejto produktovej kategórie.

Huawei Watch 3 Pro / Tri týždne bez nabíjania

Prémiové hodinky Watch 3 Pro sú novým top modelom v ponuke Huawei. Okrem nabíjania raz za 3 týždne v režime dlhej výdrže batérie prinášajú aj horúcu novinku v podobe operačného systému Harmony OS 2. Nechýba obchod AppGallery, ktorý umožňuje sťahovať aplikácie tretích strán. Športovci ocenia tréningové režimy pre 100 športov a vďaka monitorovaniu srdcovej frekvencie, hladiny kyslíka v krvi, spánku a tlaku budete mať obraz o svojom zdravotnom stave vždy poruke. 

Cena: 429 eur

Garmin Venu Sq

Elegantné smart hodinky s moderným unisex dizajnom, 1,3" displejom a proprietárnym operačným systémom sú vodotesné do 50 m (5 ATM). Telo je z odolného plastu s hliníkovou lunetou a displej je chránený sklom Gorilla Glass.  Ľuďom s aktívnym a športovým životným štýlom ponúkajú tieto smart hodinky veľa užitočných funkcií. Merajú tep, saturáciu kyslíka v krvi, počet krokov, prejdenú vzdialenosť, majú rozhrania bluetooth a ANT+ a samozrejmosť je GPS prijímač. K dispozícii je monitorovanie a analýza viac než 20 športových aplikácií a takisto detekcia nehody. Hodinky sú kompatibilné z Androidom aj iOS a podporujú platby NFC cez Garmin Pay. Batéria vydrží 6 dní alebo 14 hodín v režime záznamu s GPS.  

Cena: 199 EUR
Link: www.garmin.sk

XIAOMI Mi Watch

Hodinky majú 1,39" displej AMOLED s rozlíšením 454 × 454 pixelov a jasom až 450 nitov, chránený sklom Gorilla Glass 3. Sú vodotesné do 50 m. Nájdete tu viac ako 100 rôznych dizajnov ciferníkov, prípadne si môžete vytvoriť vlastný. Hodinky merajú tepovú frekvenciu, hladinu okysličenia krvi a monitorujú spánok. Majú GPS, kompas a snímač tlaku vzduchu a prevýšenia. K dispozícii máte 17 profesionálnych fitnes režimov a 100 podporovaných cvičení. Pri bežnom využívaní vydrží batéria 16 dní, v režime šetrenia 22 dní a v športovom režime so zapnutým GPS 50 hodín. Nabitie trvá 2 hodiny.  

Cena: 119 eur
Link: www.mi-store.sk

 

 

Zobrazit Galériu

Romana Jamrichová

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať