SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Ako vybrať chladničku a mrazničku

0

Pri výbere chladničky, mrazničky, prípadne ich kombinácie typu 2 v 1 treba prihliadať nielen na dizajn, tichý chod, vnútorný objem, usporiadanie priestorov na skladovanie potravín či smart funkcie, ale aj na spotrebu, pretože chladnička s mrazničkou fungujú 24 hodín denne a 7 dní v týždni.

Plánovaná verzus vynútená kúpa

Väčšinou nový domáci spotrebič môžete kúpiť až v okamihu, keď sa vám dosiaľ po­užívaný pokazí a už sa nevyplatí ho nechať opraviť. V prípade takzvanej čiernej elektroniky, napríklad televízora, si následne v pokoji vyberiete model, ktorý vám dizajnom, funkciami a technologickou výbavou vyhovuje, a objednáte si ho. Prípadne si zároveň vybavíte financovanie nákupu na splátky. Celý proces trvá niekoľko málo dní a dá sa aplikovať aj v prípade neočakávanej poruchy, pretože v čase obstarávania nového televízora budete využívať multimediálnu zábavu na iných zariadeniach. Rovnako v prípade kúpy novej práčky vynútenej poruchou si bielizeň operiete ručne alebo vo verejnej práčovni a väčšie kusy dáte do čistiarne. Pri chladničke a hlavne mrazničke to však nie je možné. Predstavte si situáciu, keď uprostred noci vypovie službu staršia kombinovaná chladnička s mrazničkou, ktorú sa už neoplatí opravovať. Tepelná izolácia udrží potraviny v pohode ešte niekoľko hodín, no časť z nich v noci uplynie a ráno, keď objavíte pri mrazničke mláčku, máte zhruba 3 – 4 hodiny na nákup novej, kým potraviny úplne nerozmrznú a nezačnú sa kaziť. Nasleduje teda návšteva lokálneho obchodu a kúpa kombinovanej chladničky, ktorá ako-tak vyhovuje vašim požiadavkám. O smart chladničke môžete v miestnom obchode len snívať a pôžičku na drahšiu americkú chladničku, ak ste po takej túžili, sa vám v časovej tiesni môže, ale nemusí podariť vybaviť.

Nové označenie energetických tried

Pri výbere chladničky chcete v maximálnej miere zohľadniť úsporu energie, takže si poviete, že neberiete nič s energetickou triedou nižšou než A+++. Pri prezeraní ponuky chladničiek a mrazničiek renomovaných značiek vás však možno prekvapí, že majú na štítku vyznačenú nižšiu energetickú triedu, napríklad B alebo C. Je to preto, lebo od marca 2021 sa zmenilo označovanie energetických tried. Nové štítky majú označenie ENERG so symbolom blesku a QR kódom. Dôvodom zmeny označovania bol predovšetkým technologický pokrok. Vďaka nemu sú súčasné spotrebiče oveľa úspornejšie než spotrebiče s rovnakými parametrami spred desiatich rokov. Postupom času najúspornejšia energetická trieda A pre moderné úsporné spotrebiče nestačila a začali sa používať energetické triedy A+, A++ či A+++. Zákazníci sa však v takomto označovaní príliš neorientovali a do značnej miery sa stieral rozdiel medzi jednotlivými triedami.

Nové označovanie využíva stupnicu energetických tried A až G, a to bez akýchkoľvek + či iných znamienok a prívlastkov. Tvorcovia stupnice brali do úvahy aj budúci technologický pokrok, preto v súčasnosti budete na trhu márne hľadať spotrebič v najvyššej energetickej triede A. Chladnička, ktorá by podľa starého systému bola označená štítkom A+++, môže byť v novej stupnici zaradená do triedy B alebo C, aj keď je rovnako energeticky účinná ako predtým. Navyše medzi starými a novými energetickými triedami nie je priamy vzťah, pretože na zaradenie do príslušnej energetickej triedy sa berú do úvahy aj ďalšie vlastnosti spotrebiča, ako je napríklad objem pracovného priestoru a podobne. Kritériá sú definované tak, aby spočiatku neboli v triede A žiadne produkty a v triede B len niekoľko, čím vznikne priestor na zaradenie nových, energeticky účinnejších výrobkov, ktoré sa ešte len začínajú vyvíjať. Po zosnímaní QR kódu si môžete zistiť detailné informácie o príslušnom produkte. Okrem informácií o energetickej triede a spotrebe energie obsahujú nové štítky aj ďalšie užitočné informácie, napríklad o objeme chladiacej či mraziacej časti.

Na ilustráciu, chladnička s energetickou triedou B môže spotrebovať o polovicu menej energie než chladnička triedy C, prípadne D s rovnakým objemom. Rozdiel v nákladoch na prevádzku za rok môže byť 50 či viac eur, takže pri predpokladanej životnosti 10 rokov si môžete ľahko spočítať rozdiel. Nákup lacnejšej chladničky s nižšou energetickou triedou sa vám preto môže na prevádzkových nákladoch výrazne predražiť. Účinnosť tepelnej izolácie mrazničky nepriamo vyjadruje takzvaný akumulačný čas. Tento parameter udáva, ako dlho vydržia potraviny zmrazené po výpadku prúdu alebo poruche chladiaceho systému. Dobré mrazničky majú akumulačný čas 16 a viac hodín.

Kritériá výberu

Chladnička, či už samostatná, alebo kombinovaná s mrazničkou, je najväčší spotrebič vo vašej domácnosti, preto je dôležité, aby dizajnovo ladila so štýlom miestnosti, v ktorej je umiestnená. Najčastejšie to bude kuchyňa, aj keď z hľadiska úspory energie by bolo optimálne chladničku umiestniť do najchladnejšej miestnosti v byte. Spotreba energie závisí predovšetkým od rozdielu teplôt medzi vnútorným priestorom chladničky a priestorom, v ktorom je umiestnená. Čím je rozdiel teplôt vyšší, tým vyššia bude aj spotreba energie. Moderné chladničky sú úsporné, tiché a sú vybavené systémom cirkulácie vzduchu, ktorý zabraňuje vzniku námrazy, prípadne aj systémom na ionizáciu vzduchu, ktorý ničí baktérie a predlžuje tým dobu uskladnenia potravín. Chladnička môže byť umiestnená samostatne alebo môže byť vstavaná, vtedy s kuchynskou linkou tvorí dizajnovo integrálny celok. Čoraz obľúbenejšie sú takzvané americké chladničky, ktoré poskytujú dostatočný priestor na chladenie aj mrazenie a navyše sú spravidla vybavené aj výrobníkom ľadu a dávkovačom chladenej vody.

Veľmi dôležité kritérium je úžitkový objem a usporiadanie vnútorného priestoru chladničky či mrazničky. Aj väčšina samostatných chladničiek má v hornej časti výparník, riešený ako uzatvárateľný box, ktorý umožňuje krátkodobé uskladňovanie mrazených potravín pri teplote – 6 °C. Objem tohto priestoru je okolo 15 litrov. Skúsenosti ukazujú, že v bežnej domácnosti treba na jednu osoby počítať s objemom 60 – 80 litrov v chladničke. Pred chladničkou musí byť dostatok priestoru na otvorenie dverí a pohodlný prístup. Väčšina chladničiek je konštrukčne riešená tak, že závesy dverí môžu byť na pravej aj ľavej strane. Ich prehodenie zvládne každý aspoň trochu šikovný domáci majster. Možnosť zmeniť spôsob otvárania z ľavého na pravý a opačne oceníte aj pri prípadnej rekonštrukcii kuchyne či iného priestoru, v ktorom je chladnička umiestnená. Vzhľadom na prakticky nepretržitú prevádzku a umiestnenie v kuchyni či na chodbe je dôležitá aj hlučnosť a spotreba. Moderné chladničky produkujú hluk s intenzitou 35 až 46 dB.

Kombinované chladničky s mrazničkou

Kombinované chladničky môžu byť rôzne usporiadané a majú rôzny pomer objemu priestorov chladničky a mrazničky. Ak je mraznička hore, má menší objem, najčastejšie 60 – 80 litrov. Mraznička dolu máva väčší objem, spravidla 90 – 150 litrov. Väčšina kombinovaných chladničiek sa vyrába s jedným kompresorom a buď spoločným chladiacim okruhom pre chladničku a mrazničku, alebo dvoma chladiacimi systémami. Kombinované chladničky so spoločným okruhom majú spoločné ovládanie termostatom vnútri chladničky. V mrazničke sa udržiava konštantná teplota podľa triedy mrazenia. Pri „trojhviezdičkových“ mrazničkách je to -18 °C.  Drahšie kombinované chladničky majú oddelený chladiaci systém pre skriňu chladničky a mrazničky, prípadne aj dva samostatné kompresory. Takýto systém, nazývaný aj twin cooling, je jednak energeticky úspornejší, pretože chladiace systémy sa dajú optimálne regulovať, a takisto pri poruche niektorého z kompresorov alebo chladiacich systémov môžete potraviny preložiť do fungujúcej časti.

Mraznička

V parametroch mrazničky je dôležitý počet hviezdičiek, ktorý udáva, akú minimálnu teplotu dokáže mraznička udržiavať, ako aj mraziaci výkon, ktorý udáva hmotnosť potravín, ktoré je schopná zmraziť za 24 hodín. Každá hviezdička predstavuje pokles teploty o 6 °C. Jedna hviezdička udáva teplotu -6 °C, dve -12 °C a tri -18 °C, čo je optimálna teplota na dlhodobé skladovanie zmrazených potravín.

Pultová mraznička umožňuje naplno vy­užiť celý vnútorný objem a to je jej najväčšia výhoda a nevýhoda zároveň. Potraviny do takejto mrazničky treba ukladať premyslene, pretože prístup k tým na dne je pomerne problematický. Pretože studený vzduch má väčšiu hustotu, klesá nadol a po otvorení veka pultovej mrazničky zostane vnútri. Preto sú pultové mrazničky úspornejšie. Takisto musíte dávať pozor, aby vám jednotlivé kusy potravín v mikroténových vreckách navzájom neprimrzli. Pultová mraznička je dobré riešenie pre rodinné domy, veľké domácnosti, ako aj pre záhradkárov či chovateľov.

Zásuvková mraznička umožňuje prehľadnejšie uloženie potravín, takže sa k nim ľahšie dostanete. Zásuvky majú na čelách priestor na štítky označujúce, čo sa v nich aktuálne nachádza. Pri otvorení vertikálne umiestnených dverí zásuvkovej mrazničky dochádza k výmene chladného vzduchu za ohriaty vzduch v miestnosti, preto treba dvere mrazničky otvárať len na nevyhnutne potrebný čas. Moderné mrazničky vás upozornia, ak majú dvere otvorené pridlho. Nevýhodné môže byť problematické ukladanie väčších kusov potravín.

Kritériom pre objem mrazničky je počet osôb v domácnosti. Na jednu osobu sa v bežnej domácnosti počíta s objemom 45 litrov. Samozrejme, ak si zvyknete robiť väčšie zásoby alebo ste chovateľ, poľovník či záhradkár a mrazíte väčšie množstvo mäsa či zeleniny, kúpite si primerane väčšiu mrazničku.

Dizajnová chladnička

Chladničky Samsung BESPOKE sa prispôsobia vášmu životnému štýlu. Môžete ich použiť ako jeden modul s dvoma dverami alebo nakombinovať viac modulov. Vďaka vymeniteľným dvierkam viete zmeniť ich farbu alebo povrch a navzájom ich kombinovať. Nastaviteľný je aj vnútorný priestor prostredníctvom stojana Rack & Shelf či dvojstupňovej skladacej police. Štandardom sú technológie Space max, digitálny invertorový kompresor či Twin Cooling Plus a energetická trieda A až D.

Cena: od 809 EUR

Viac info: www.samsung.sk

GORENJE NRC6193SXL5 ConvertActive

Chladnička s mrazničkou dole, energetická trieda D, klimatická trieda SN, N, ST a T, objem chladničky 220 l, objem mrazničky 106 l, smer otvárania: voliteľný, počet políc chladničky 3, počet priehradiek mrazničky 3, počet chladiacich okruhov 1, antikorová farba, funkcie: automatické odmrazovanie, displej, nulová zóna, LED osvetlenie, indikácia otvorených dverí chladničky, super chladenie, super mrazenie, Multi-AirFlow, elektronické ovládanie teploty, prázdninový režim, 185 × 60 × 66,3 cm (v × š × h)

Cena: 537,90 EUR

BEKO RCSA300K30SN

Chladnička s mrazničkou dole, energetická trieda F, klimatická trieda SN-ST, objem chladničky 204 l, objem mrazničky 87 l, smer otvárania: voliteľný, počet políc chladničky 4, počet priehradiek mrazničky 3, počet chladiacich okruhov 1, strieborná farba, funkcie: LED osvetlenie, manuálna regulácia teploty, statické chladenie, 181,3 × 54 × 57,4 cm (v × š × h)

Cena: 282,90 EUR

ÚVODNÉ FOTO ZDROJ:  ArthurHidden - www.freepik.com

Zobrazit Galériu

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať