ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Ako vybrať fotoaparát

0

Niekomu vystačia možnosti foto­aparátov moderných smart­fónov, iní skôr či neskôr narazia na limity, ktoré im neumožňujú realizovať niektoré kreatívne zámery. Vtedy nastal správny čas zaobstarať si klasický fotoaparát. Zrkadlovky aj videokamery sú na ústupe, takže väčšina migrantov z mobilnej fotografie siahne po bezzrkadlovke, prípadne malom kvalitnom, takzvanom systémovom kompakte.

SAMSUNG 4

Cieľom článku je pomôcť vám zorientovať sa v parametroch a vybrať si fotoaparát, ktorý najlepšie vyhovuje vašim zámerom a požiadavkám pri fotení a nakrúcaní videí.

Veľkosť a rozlíšenie snímača

Nadpis správne vystihuje prioritu parametrov. Veľkosť snímača je oveľa dôležitejšia ako jeho rozlíšenie. Nielen takzvané vlajkové lode, ale aj smartfóny vyššej strednej triedy sa môžu pochváliť rozlíšením 100 alebo dokonca 200 megapixelov. Naproti tomu typické rozlíšenie snímačov bezzrkadloviek a systémových kompaktov je 24 – 30 megapixelov. No aj smartfóny s 200-megapixelovým snímačom pri implicitnom nastavení produkujú zábery s rozlíšením 12 megapixelov. Využívajú takzvaný pixel binning, čiže spájajú viac fyzických pixelov do jedného obrazového s cieľom zachytiť viac svetla. Snímač s rozlíšením 12 megapixelov produkuje zábery 4000 × 3000 pixelov, pri rozlíšení 21 megapixelov získate zábery 5568 × 3712 pixelov. Skúste sa zamyslieť, na čom by ste si ich v plnom rozlíšení prezerali, keď UHD televízor alebo monitor má rozlíšenie 3840 × 2160 pixelov. Jedine na televízore s rozlíšením 8K čiže 7680 × 4320 pixelov. Samozrejme, vyššie rozlíšenie oceníte, ak potrebujete urobiť zo záberu výrez. Inak povedané, rozlíšenie nad 16 megapixelov, ktorým disponujú všetky bezzrkadlovky a systémové kompakty, na bežné účely úplne stačí.  Oveľa dôležitejšia je veľkosť snímača. Bezzrkadlovky formátu full frame majú senzor s rozmermi 36 × 24 mm a uhlopriečkou 42,2 mm, prípadne menší snímač APS-C s rozmermi 25,1 × 16,7 mm a uhlopriečkou 30 mm. Systémové kompakty majú väčšinou snímač s uhlopriečkou 1" (palec) čiže 25,4 mm. Bežné smartfóny majú snímač s uhlopriečkou typicky 1/1,7" a špičkové s uhlopriečkou 1/1,3", čo je 15, resp. 19 mm. Väčší snímač môže mať pri danom rozlíšení väčšie pixely, ktoré dokážu zachytiť viac svetla. Laicky povedané, väčší snímač s menším rozlíšením fotí lepšie než menší snímač s vysokým rozlíšením. Väčší snímač vám takisto umožní lepšie využívať hĺbku ostrosti.

Bezzrkadlovka verzus zrkadlovka

Zatiaľ čo zrkadlovky majú hľadáčik na optickom princípe využívajúci sklopné zrkadlo, bezzrkadlovky disponujú elektronickým hľadáčikom. Výhodou zrkadlovky je jasný obraz v hľadáčiku, plný detailov, bez pixelovej štruktúry. Takáto konštrukcia má však aj veľa nevýhod. Zrkadlo umiestnené pod uhlom 45 stupňov zaberá určitý priestor medzi objektívom a snímačom a tento priestor musí byť dimenzovaný tak, aby sa zrkadlo mohlo sklopiť smerom nahor. V praxi to znamená, že zadný optický člen objektívu nemôže byť k snímaču bližšie, než je vzdialenosť potrebná na sklápanie zrkadla. Pri nakrúcaní videí musí byť zrkadlo trvalo sklopené, takže môžete využívať len displej. Rovnako aj zložitejšia mechanická konštrukcia je náchylnejšia na poškodenie pri nárazoch a pádoch.

Naproti tomu bezzrkadlovka žiadne zrkadlo nemá, takže jej konštrukcia je jednoduchšia a je aj odolnejšia proti mechanickým rázom. Zadný optický člen objektívu môže byť oveľa bližšie k snímaču, čo poskytuje konštruktérom objektívov nové možnosti, a objektívy s rovnakou svetelnosťou pre bezzrkadlovky môžu byť lacnejšie. Pri fotení a nakrúcaní videa môžete využívať elektronický hľadáčik, prípadne displej – podľa toho, či máte bezzrkadlovku priloženú k oku, alebo ju držíte pred sebou. Záber sa komponuje a zaostruje sa pri otvorenej uzávierke. Hľadáčik moderných bezzrkadloviek má displej OLED s rozlíšením 3 – 4 megapixely, takže obraz je takmer rovnako kvalitný ako v hľadáčiku zrkadlovky.

V elektronickom hľadáčiku môžete lepšie skontrolovať hĺbku ostrosti pri zaclonenom objektíve. Pri komponovaní záberu je totiž objektív odclonený, aby ste mali v hľadáčiku čo najlepší obraz. Objektív sa na nastavenú clonu zacloní až v okamihu expozície. Po zatlačení tlačidla na kontrolu hĺbky ostrosti sa objektív zacloní tak ako v okamihu expozície a vy môžete skontrolovať hĺbku ostrosti. Obrazový procesor obraz v hľadáčiku primerane rozjasní. Naproti tomu obraz na matnici v hľadáčiku zrkadlovky pri zaclonení na f/11 a viac je už veľmi tmavý, priam nepoužiteľný.

Systémový kompakt

Do tejto kategórie primárne radíme malé kompaktné fotoaparáty s veľkými 1" snímačmi. S prižmúrením oka sem môžeme zaradiť aj tak­zvané ultrazoomy, pri ktorých je prioritou čo najväčší rozsah ohniskovej vzdialenosti aj za cenu menšieho snímača. Systémové kompak­ty vyššej triedy sú výborným nástrojom pre video-blogerov, pretože sú kompaktné a umožňujú vyklopiť displej tak, aby naň videli, keď sa pozerajú do objektívu. Kvalitné systémové kompakty majú objektívy, ktorých svetelnosť sa typicky začína na f/2,8, v niektorých prípadoch dokonca f/1,8, takže s nimi môžete kreatívne pracovať s hĺbkou ostrosti tak pri fotografovaní, ako aj pri nakrúcaní videa. Typická vlastnosť prístrojov tejto triedy je nastavovanie zoomu čiže ohniskovej vzdialenosti pomocou dvoch tlačidiel alebo otočného ovládacieho prvku podobne ako na kamerách. Fyzicky ovládate motorček, ktorý zabezpečí plynulú zmenu ohniskovej vzdialenosti. Väčšinou môžete ovládať aj rýchlosť zoomovania.

Stačí setový objektív?

K bezzrkadlovke sa spravidla za výhodnú cenu ponúka aj setový objektív. Zvyčajne má ohniskovú vzdialenosť 18 – 55 mm a svetelnosť f/3,5 – f/6,3. Prvá hodnota rozsahu je pri najkratšej a druhá pri najdlhšej ohniskovej vzdialenosti. Prípadne je súčasťou zostavy aj teleobjektív s rozsahom ohniskových vzdialeností 50 – 200 mm. Hlavným obmedzením setových objektívov je pomerne nízka svetelnosť, takže pokročilejší fotografi rýchlo zistia, že potrebujú buď kvalitnejší a svetelnejší zoom, alebo jeden, prípadne viac objektívov s pevnou ohniskovou vzdialenosťou. Najčastejšie bude potrebný objektív s ohniskovou vzdialenosťou 35 mm na bežné „street“ fotenie, prípadne 50 – 80 mm na portréty. Vždy (samozrejme v rámci finančných možností) vyberajte objektív s čo najvyššou svetelnosťou, teda taký, ktorý má v menovateli zlomku čo najnižšie číslo. Objektív f/1,4 má vyššiu svetelnosť než f/2,8. Vyššia svetelnosť vám umožní dosiahnuť menšiu hĺbku ostrosti a pri fotení večer a v noci môžete nastaviť nižšiu hodnotu ISO, takže zábery budú bez šumu. Väčšina objektívov má stabilizáciu obrazu, a tak môžete nastaviť dlhší expozičný čas bez toho, aby bol záber rozhýbaný mimovoľnými pohybmi pri fotení z ruky. Ani stabilizátor vám však nepomôže, ak chcete ostro zachytiť pohybujúci sa objekt. Vtedy pomôže len kratší expozičný čas, a čím máte svetelnejší objektív, tým nižšie ISO môžete nastaviť. Keď už spomíname stabilizáciu obrazu, tá môže byť buď v objektíve, alebo v tele. Vtedy sa pohyby fotoaparátu spôsobené chvením rúk kompenzujú mikropohybmi snímača. Stabilizácia v tele vám umožní predĺžiť expozičné časy aj pri fotení objektívmi, ktoré optickú stabilizáciu nemajú. Stabilizácia obrazu je veľmi dôležitá hlavne pri nakrúcaní videí, aby bol obraz stabilný, aj keď sa s fotoaparátom pohybujete. 

Potrebujete hľadáčik a výklopný displej?

Hlavne pri bezzrkadlovkách primárne určených na nakrúcanie videí a aj mnohých systémových kompaktoch sa výrobcovia snažia zmenšiť rozmery a zároveň aj znížiť cenu tým, že vynechajú hľadáčik, takže na kompozíciu záberov môžete používať len displej. Hlavne pri fotoaparátoch určených na vlogovanie sa hľadáčik prakticky nepoužíva, pretože vloger si zábery kontroluje na vyklopenom displeji. Nevýhodné je, že pri fotení a filmovaní za jasného dňa, keď slnečné lúče dopadajú priamo na displej, toho veľa neuvidíte, ale na základnú orientáciu to stačí. Prípadne môžete hľadáčik vhodne zatieniť, napríklad rukou. Výklopný displej naproti tomu využijete v mnohých situá­ciách. Nielen pri vlogovaní, ale aj pri záberoch z neobvyklého uhla pohľadu, typicky nadhľadu či podhľadu. Je dôležité, aby sa displej dal vyklopiť tak, aby ste pri nakrúcaní samého seba mohli kontrolovať kompozíciu záberu.

Nakrúcanie videa

Pre mnohých je alebo bude nakrúcanie videí prioritným spôsobom využitia fotoaparátu. Dôležité je rozlíšenie a snímková frekvencia. Rozlíšenie full HD, označované aj ako 1080p, na väčšinu bežných videí úplne stačí, ale vzhľadom na to, že v domácnostiach už začínajú prevládať televízory s rozlíšením 4K, uprednostnite fotoaparát, ktorý podporuje nakrúcanie videí v tomto rozlíšení. Vaše videá z dovolenky budú vyzerať pôsobivejšie. Bežne používaná snímková frekvencia je 30 fps (frame per second čiže snímok za sekundu). Blíži sa to frekvencii 24 fps, odnepamäti využívanej v kinematografii, takže sme na ňu zvyknutí. Na plynulejšie zachytenie dejov, napríklad v dokumentárnych videách, je lepšie nastaviť 60 fps, samozrejme, ak to fotoaparát umožňuje. Väčšina fotoaparátov ponúka pri nižšom rozlíšení nakrúcanie so snímkovou frekvenciou 120 či 240 fps, prípadne vyššou, čo umožňuje nakrúcať aj spomalené zábery. Neodmysliteľná súčasť videa je zvuk, preto je dobré, aby foto­aparát mal aj konektor na pripojenie externého či klopového mikrofónu, ktorý poskytne kvalitnejší zvuk než vstavané mikrofóny. Je dobré, ak fotoaparát má aj konektor na pripojenie slúchadiel, aby ste zvuk nakrúcaného videa mohli priebežne kontrolovať.

Konektivita

Pre mnohých je prioritou, aby fotky či videá mohli čo najskôr dať na sociálne siete. Prakticky každá moderná bezzrkadlovka či kompakt umožňuje pripojenie k smartfónu, cez ktorý sa zábery môžu okamžite posielať buď do cloudovej služby na ukladanie a spracovanie fotografií, alebo priamo na sociálnu sieť. Prípadne môžete fotoaparát zo smartfónu alebo počítača aj ovládať.

Prvé príslušenstvo

Keby som mal z vlastnej skúsenosti zosumarizovať najdôležitejšie príslušenstvo, ktoré budete potrebovať a mali by ste si ho zaobstarať čím skôr, na prvom mieste je UV alebo ochranný filter, slúžiaci hlavne na ochranu predného optického členu objektívu. Nasleduje polarizačný filter umožňujúci eliminovať nežiaduce odlesky na ­lesklých predmetoch či vodnej hladine a diaľkové ovládanie fotoaparátu, ktoré môžete nahradiť mobilnou aplikáciou. Takisto by ste si mali zaobstarať kábel na pripojenie monitora. Väčšinou budete potrebovať kábel či redukciu z mini alebo micro HDMI na konektor HDMI. Takáto lacná pomôcka vám umožní náhľad na monitore vo vysokom rozlíšení, čo oceníte hlavne pri nakrúcaní videa, ale aj pri produktovej fotografii.

Canon EOS R8

Kompaktná bezzrkadlovka EOS R8, určená pre náročných fotografov, je s hmotnosťou 461 g doposiaľ najľahším plnoformátovým fotoaparátom systému EOS R. Má snímač s rozlíšením 24,2 megapixela a je vybavená elektronickým hľadáčikom s vysokým rozlíšením 2,36 milióna pixelov. Systém automatického ostrenia Dual Pixel CMOS AF II zaostrí už za 0,03 sekundy aj pri snímaní rýchlosťou 40 sn./s. Video s rozlíšením 4K vo filmovej kvalite a v plnej šírke prevzorkované zo 6K môžete nakrúcať pri snímkových frekvenciách až do 60 fps, v rozlíšení full HD až do 180 fps. V normálnom režime videa môžete nakrúcať až dve hodiny. R8 podporuje interný záznam Canon Log 3 v 10-bitovom formáte YCbCr 4:2:2 H.265, ktorý ponúka väčší dynamický rozsah a väčšiu flexibilitu pri postprodukcii. Profesionálni fotografi ocenia dva sloty na pamäťové karty typu SD UHS-II. R8 bude dostupná koncom apríla. 

• Cena: 1799 EUR (telo)

Canon EOS R50

Malá a ľahko ovládateľná entry-level bezzrkadlovka so snímačom APS-C s rozlíšením 24,2 milióna bodov poteší aj náročnejších video­blogerov a tvorcov multimediálneho obsahu. Umožňuje nakrúcanie videí v rozlíšení 4K do 30 fps. Polohovateľný dotykový displej umožňuje fotiť a filmovať z ľubovoľného uhla. Kreatívny asistent automaticky ponúka nastavenie pre rôzne scény, funkcia kreatívneho bracketingu umožňuje nasnímať viac variantov každej snímky s rôznymi parametrami. Systém Dual Pixel CMOS Auto Focus II deteguje a sleduje osoby, zvieratá a vozidlá a umožňuje rýchlo zaostriť aj na objekty v pohybe. K tomu ponúka sekvenčné snímanie rýchlosťou až 15 sn./s,. Samozrejmé je bezdrôtové prepojenie so smartfónom, takže fotky a videá môžete okamžite posielať na sociálne siete. Model R50 bude na Slovensku dostupný v priebehu marca.

• Cena: 829 EUR  (telo)

Panasonic Lumix DC-S5 II

Hľadáte fotoaparát, ktorý zvládne fotografie rovnako dobre ako video, a to navyše v prémiovej profesionálnej kvalite? Kompaktná plnoformátová bezzrkadlovka Panasonic Lumix S5 II rúca mýty o hybridných fotoaparátoch a predstavuje najuniverzálnejší nástroj na tvorbu obsahu na trhu. Ponúka fázové hybridné zaostrovanie, aktívne chladenie, 10-bitovú farebnú hĺbku a v neposlednom rade open gate v 6K rozlíšení. Vo svojej cenovej kategórii tak jednoducho nemá konkurenciu. 

• Cena: od 2 199 EUR
• Viac info: shop.panasonic.cz

ÚVODNÉ FOTO: SHUTTERSTOCK.COM

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať