Aký monitor vybrať do kancelárie a na home office?

0

Nedávne útrapy okolo covidu vo veľkej miere zmenili pracovné návyky aj postoj firiem k home office. Veľa zamestnancov, ktorí doposiaľ pracovali v kanceláriách, na home office aj zostalo, pretože firmy zistili, že tento druh práce môže mať aj výhody, či už úsporou platieb za prenájom priestorov, ale aj úsporou času, ktorý zamestnanci premrhajú pri presunoch do zamestnania a späť.

Pre tento druh práce sa zmenilo aj vybavenie pracovísk. Zatiaľ čo predtým bolo bežné v kanceláriách používať skôr stolové PC, aktuálny stav je typický nasadením prenosných počítačov, teda notebookov. Tým sa zmenili aj požiadavky na monitory. Tie sa teraz čoraz častejšie používajú s notebookom, čo má svoje špecifiká. Pokiaľ pracujete striedavo v home office a kancelárii, svoj notebook prenášate a na pracovisku alebo doma primárne používate ten. Samozrejme, ak ide o starší ­ hardvér, pripojíte ho k monitoru cez vstup HDMI. To však pri moderných modeloch nie je práve ideálne riešenie. Elegantnejšie to je cez port USB-C, ktorý pri správnom výbere monitora zabezpečuje okrem prenosu videa a audia aj napájanie notebooku a pri vybavenejších monitoroch je osadený aj 4-portový USB hub a eternet. Takže ak váš notebook prinesiete na pracovisko alebo domov, stačí ho pripojiť cez USB kábel a nič iné nemusíte riešiť. Okrem pripojenia je, samozrejme, výhodné aj to, že potrebujete iba jeden kábel, takže to navyše aj vyzerá dobre.

Na optimálnu prácu by monitor mal spĺňať niekoľko základných podmienok. Musí mať dostatočnú pracovnú plochu, primerané rozlíšenie, kvalitné podanie farieb a podsvietenie bez blikania, takzvané flicker free. Čo sa týka pracovnej plochy, štandardom sa v poslednom čase stávajú monitory s uhlopriečkou 27" a rozlíšením 2K, teda 2560 × 1440 bodov, prípadne 32" s rozlíšením 4K, teda 3840 × 2160 bodov. Napriek tomu, že budete pracovať s kancelárskymi aplikáciami, sú veľkosť displeja a jeho rozlíšenie dôležité. Určite sa vám nechce stále posúvať zobrazenú plochu, aby ste videli celý dokument. Rovnako však nebudete na malom displeji s vysokým rozlíšením lúštiť miniatúrne písmenká. Výrobcovia sa pomerne často snažia zákazníka presvedčiť o tom, že potrebuje 4K rozlíšenie na 25" uhlopriečke. Obraz síce na takejto uhlopriečke môže vyzerať dobre, otázka však je, aký to má prínos. Pri práci často používate viacero pracovných líšt či okien. Aby boli zobrazené čitateľne, musíte zväčšiť škálovanie, a tak pozeráte a pracujete v rovnakom prostredí ako na full HD monitore. V tom prípade nemá žiadny význam investovať do monitora s vysokým rozlíšením. Vysoké rozlíšenie na veľkej ploche vám umožní napríklad zobraziť 2-3 dokumenty vedľa seba alebo bez posúvania pracovať s veľkými tabuľkami alebo databázami. Na správny výber pomeru uhlopriečky a rozlíšenia na prácu existuje jednoduchá rada. Ak na vašom počítači môžete nastaviť škálovanie, respektíve mierku zobrazenia na 100 – 120 % a všetky ikony a písma sú bez problémov čitateľné, máte to správne. Naopak, pokiaľ na dobrú čitateľnosť musíte nastavovať škálovanie viac ako 150 %, je váš monitor na použitie s natívnym rozlíšením príliš malý. Typicky to vidíte napríklad na menších notebookoch, kde musíte mať škálovanie nastavené často aj na viac ako 250 %.

Vo veľkej mierke je skrátka práca jednoduchšia, zvlášť keď ide o malý notebook. Preto je vhodné k notebooku pri domácej práci alebo v kancelárii používať vždy vhodný externý monitor. Monitory s uhlopriečkou 24" a rozlíšením full HD sú dnes úplný základ a častejšie sa využívajú na hry. Na prácu nie sú veľmi praktické, pracovná plocha je tu podstatne menšia a odporúčame ich iba v prípade, že bojujete s priestorom a väčší monitor by ste mali problém umiestniť. Zlatou strednou cestou sú dnes 27" monitory s rozlíšením 2K, ktoré je na túto uhlopriečku najvhodnejšie. Rozlíšenie 4K sa výborne uplatní na monitoroch s uhlopriečkami nad 32". Na takejto veľkej ploche je 4K rozlíšenie skutočne prínosné a veľmi zefektívňuje prácu. Pri práci si môžete zobrazovať niekoľko dokumentov súčasne aj s ďalšími prídavnými oknami, napríklad kalkulačkou, poštovým klientom alebo kalendárom. Ak pri práci potrebujete presné podanie farieb, pracujete s fotografiami alebo tlačovými predlohami, treba sledovať viacero parametrov. V prvom rade je to technológia panela. Na presné podanie farieb je výhodnejšia technológia IPS alebo OLED oproti TN. Ich výhodou je okrem iného väčší rozsah pozorovacích uhlov, typicky 178°, takže nedochádza k zmene podania farieb pri pohľade zboku. To je dôležité aj vzhľadom na väčšie uhlopriečky, kde by na kraji displeja dochádzalo ku skresleniu farieb. Tento jav sa dá pozorovať pri niektorých veľkoplošných TN paneloch. Novinkou v LCD paneloch je technológia Quantum Dot, ktorá sa už nejaký čas používa v TV prijímačoch. Jej hlavný prínos je podstatne väčší farebný gamut, ktorý dosahuje až pokrytie podľa Rec.2020. V súvislosti s farbami je dôležitá aj farebná hĺbka. Väčšina monitorov používa 8-bitovú, na trhu je však už dostatok monitorov, ktoré umožňujú 10-bitové spracovanie farieb. Hĺbka farieb má veľký vplyv na vykresľovanie farebných prechodov. Pri 10-bitovom spracovaní sú prechody hladké a nedochádza k vytváraniu farebných skokov na jemných prechodoch. Z technických údajov sa však už, žiaľ, nedozviete, ako presne monitor dokáže farby reprodukovať. Z našich skúseností musíme konštatovať, že tento parameter sa pri nových generáciách monitorov IPS, QLED aj OLED podstatne zlepšil. Pozornosť je nevyhnutné venovať aj ďalším parametrom. Z polohovania pri týchto monitoroch postačuje výškové nastavenie a sklon, prípadne možnosť montáže na stojan VESA. Pokiaľ pracujete iba s dokumentmi, môže byť pre vás zaujímavé používanie na výšku. V tomto prípade treba voliť panely IPS alebo OLED. Odporúčame vyberať povrch displeja s antireflexnou úpravou. Aj keď lesklý povrch môže vyzerať efektne, pri práci trpí odleskmi, ktoré zaťažujú zrak a sťažujú prácu. Ďalšia otázka je, či zvoliť plochý alebo zakrivený displej. Ak pracujete iba s dokumentmi a tabuľkami, môže byť výhodný aj niektorý z ultraširokouhlých modelov, ktorý zväčša nahradí dvojicu klasických monitorov. Pri týchto monitoroch je hlavne pri väčších uhlopriečkach vhodné rozhodnúť sa pre zakrivené displeje.

Ďalšia vec, ktorú si treba pri výbere pracovného monitora všímať, je ochrana zraku. Väčšina moderných monitorov dnes používa ovládanie podsvietenia jednosmerným prúdom, takže podsvietenie nebliká (flicker free). Toto je dôležitý faktor hlavne vzhľadom na to, že pred monitorom trávite veľa času a blikajúce podsvietenie unavuje zrak. K dispozícii je aj technológia potlačenia modrého spektra, ktorá chráni zrak. Takže teraz už stačí vybrať si ten správny model pre vás.

Lenovo ThinkVision M14d: Flexibilný monitor na produktivitu v kancelárii aj na cestách

Tento nový tenký a ľahký monitor so 14-palcovou obrazovkou s pomerom strán 16:10 je určený pre všetkých, ktorí chcú za každých okolností efektívne využiť svoj čas. Hmotnosť iba 600 gramov a hrúbka 4,6 mm ho radia do kategórie ultraprenosných zariadení. Navyše disponuje technológiou Natural Low Blue Light, ktorá chráni vaše oči pred škodlivým modrým svetlom, a dvoma portmi USB Type-C s funkciou power pass-through, umožňujúcou súčasne napájať monitor a nabíjať notebook.         

                  

MSI Modern MD272QPW

Rozlíšenie QHD (2560 × 1440 pixelov) je optimálne pre uhlopriečku 27 palcov. Zobrazovací panel IPS má jas 300 nitov a obnovovaciu frekvenciu 75 Hz. Latenciu 4 ms ocenia hlavne hráči, pretože akčné scény sa im budú zobrazovať plynulo. Na pripojenie k počítaču môžete využiť nielen DisplayPort a HDMI 1.4, ale aj USB-C. Cez tento port môžete pripojený notebook aj napájať maximálnym príkonom 65 W. Navyše disponuje ergonomickým polohovateľným stojanom s funkciou pivot, takže sa pri práci už nebudete nikdy hrbiť.

• Cena: 338 EUR
• Viac info: www.alza.sk

iiyama ProLite X2481HS-B1

Cenovo dostupný LCD monitor so ­zobrazovacím panelom VA s uhlopriečkou 24 palcov, rozlíšením full HD (1920 × 1080), jasom 250 nitov a kontrastom 3000:1 poskytuje kvalitnú reprodukciu farieb. Monitor má obnovovaciu frekvenciu 60 Hz a latenciu 6 ms. Matný povrch obrazovky účinne eliminuje odlesky. Monitor má aj ­zabudované reproduktory s výkonom 2 × 2 W. Firemní aj domáci používatelia ocenia nízku spotrebu len 25 W, technológiu Flicker-free a filter modrého svetla, takže monitor je šetrný k očiam aj pri dlhodobej práci.

  

• Cena: 124 EUR
• Viac info: www.alza.sk

ÚVODNÉ FOTO: DCStudio / freepik.com

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať