Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Americké letectvo chce zásobovať svoje jednotky slnečnou energiou z vesmíru

2

Výskumné laboratórium vzdušných síl USA (Air Force Research Laboratory – AFRL) rozvíja projekt s označením SSPIDR (Space Solar Power Incremental Demonstrations and Research), ktorého cieľom je dospieť k technológii potrebnej na zber slnečnej energie vo vesmíre a jej nasmerovanie dole na použitie na Zemi. Takáto schopnosť by bola veľmi výhodná na bojisku, uviedli predstavitelia vzdušných síl. Jedna z najriskantnejších častí vojenských pozemných operácií je zabezpečenie toho, aby operačná základňa disponovala spoľahlivými dodávkami energie. 

 „Konvoje a vedenia na dodávku energie sú hlavným cieľom protivníkov,“ uvádza sa vo videu AFRL o SSPIDR. „Pozemná solárna energia, hoci je zdanlivo atraktívnym riešením, je obmedzená rozlohou, požadovanou veľkosťou kolektorov a podnebím,“ hovorí sa vo videu. „Keby však boli solárne panely na obežnej dráhe, mohli by mať neobmedzený prístup k slnečným lúčom, čo by zabezpečovalo nepretržitý prísun energie.“ 

Predplatné NEXTECH 2021

AFRL predpokladá, že satelity zachytávajúce slnečné svetlo budú vybavené inovatívnymi „sendvičovými dlaždicami“, ktoré premenia slnečnú energiu na rádiofrekvenčnú (RF) energiu a presmerujú ju na Zem. Pozemné prijímacie antény transformujú túto RF energiu na využiteľnú elektrinu. Napríklad experiment SSPIDR, známy ako Arachne, otestuje premenu energie a smerovanie vo vesmíre pomocou sendvičovej dlaždice.

Arachne sa podľa plánu má dostať na obežnú dráhu Zeme v roku 2024. Súčasťou SSPIDR sú aj experimenty s názvom SPINDLE a SPIRRAL, ktoré budú demonštrovať orbitálne nasadenie zmenšenej verzie satelitu vysielajúceho energiu a otestujú spôsoby, ako udržať teploty satelitu vo zvládnuteľnom rozmedzí. Spustenie experimentu SPINDLE je naplánované na rok 2023.

Zdroj: space.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

je to scam reakcia na: Americké letectvo chce zásobovať svoje jednotky slnečnou energiou z vesmíru

1.5.2021 01:05
scam
Reagovať

Este lepsie by bolo posielat synchronizovanu rf energiu ako laser reakcia na: Americké letectvo chce zásobovať svoje jednotky slnečnou energiou z vesmíru

30.4.2021 18:04
Este lepsie by bolo posielat synchronizovanu rf energiu ako laserovy luc kvoli ucinnosti.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať