Americkému letectvu bola dodaná prvá laserová zbraň pre stíhačky

Technológie
1

Americké letectvo dostalo vysokoenergetickú laserovú zbraň, ktorú vyvinula spoločnosť Lockheed Martin a lietadlá ju môžu niesť vo forme prídavnej “kapsule”. LANCE je skratka pre Laser Advancements for Next-generation Compact Environments. Príjemcom novej zbrane je Výskumné laboratórium vzdušných síl, ktoré je poverené vývojom a integráciou nových technológií vo vzdušnom a vesmírnom priestore, ako aj v kyberpriestore.

 Ako povedal Tyler Griffin, výkonný riaditeľ Lockheedu, LANCE „je najmenší a najľahší vysokoenergetický laser vo svojej výkonovej triede, ktorý Lockheed Martin doteraz postavil“. Dodal, že LANCE má „šestinu veľkosti“ predchádzajúcej zbrane s riadenou energiou, ktorú Lockheed vyrábal pre armádu. Tá bola súčasťou programu Robust Electric Laser Initiative a mala výkon 60 kilowattov. Zatiaľ nevedno, akú energiu môže LANCE produkovať, ale pravdepodobne to bude pod 100 kilowattov.

Okrem toho, že je pozoruhodne malý a ľahký, má LANCE v porovnaní s inými predchádzajúcimi zbraňami znížené požiadavky na príkon, čo je kľúčový faktor pre laser, ktorý sa má montovať na stíhačku. Ak bude LANCE úspešný vo svojej obrannej misii, je možné, že by sa mohlo pokračovať vo vývoji útočnejšie orientovaných laserových zbraní vrátane takých, ktoré by mohli zasiahnuť nepriateľské lietadlá a drony na väčšie vzdialenosti.

Tyler Griffin dopĺňa, že v ďalšej fáze programu bude LANCE integrovaný s tepelným systémom na riadenie ohrevu a chladenia. V tomto štádiu nie je známe, aké lietadlo bude vybavené systémom LANCE. Predchádzajúce koncepty spoločnosti Lockheed Martin zobrazovali modul nesený stíhačkou F-16. Predstavitelia spoločnosti však hovorili aj o možnosti adaptácie rovnakej technológie pre väčšie, pomalšie sa pohybujúce bojové lietadlá a lietadlá bojovej podpory. Spoločnosť Lockheed Martin v roku 2020 uviedla, že plánuje, aby jeden z jej laserov lietal na taktických stíhačkách do roku 2025.

Zdroj: thedrive.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

.......................... reakcia na: Americkému letectvu bola dodaná prvá laserová zbraň pre stíhačky

18.7.2022 18:07
len dobiehanie Ruska... tie kreslene obrazky top :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať