SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Americkí federáli donútili podozrivého odomknúť iPhone X pomocou tváre

Bezpečnosť
1

Pri vyšetrovaní zneužívania detí sa stal prvý prípad, keď orgány činné v trestnom konaní použili technológiu rozpoznávania tváre Apple Face ID na otvorenie iPhonu podozrivého. Stalo sa to 10. augusta, keď polícia prehľadávala dom 28-ročného Granta Michalskeho v meste Columbus (Ohio, USA), ktorý bol obvinený z prijímania a držby detskej pornografie. Federálny vyšetrovateľ prikázal Michalskemu, aby nastavil tvár pred svoj telefón, čo ten aj vykonal. Polícia tak získala prístup k online konverzáciám, fotografiám a ďalším dátam podozrivého týkajúcim sa vyšetrovania.

FBI vedie boj s najcennejšou spoločnosťou sveta už od vyšetrovania streľby v San Bernardine v súvislosti so získaním prístupu k dátam v iPhone. Policajti sa pokúšali prekonať ochranu rôznymi spôsobmi. Sú známe prípady, keď prinútili podozrivého odblokovať iPhone pomocou odtlačkov prstov prostredníctvom biometrického prihlasovania Touch ID.

Začiatkom tohto roka bol odhalený nástroj GrayKey, ktorý by umožnil preniknúť cez prístupové kódy najnovších zariadení s iOS vrátane iPhonu X. Teraz sa používa Face ID na ten istý účel. Hoci federáli mali zatykač a zdalo sa, že robili všetko v medziach zákona, obavy z používania takejto taktiky pretrvávajú.

„Tradične sa používanie tváre osoby ako dôkazu alebo na získavanie dôkazov považuje za zákonné,“ povedal Jerome Greco, právny zástupca organizácie Legal Aid Society. „Ale nikdy predtým tvár ľudí nebola kľúčom k odomknutiu toľkých súkromných informácií.“

Podozrivý môže podľa platnej právnej úpravy odmietnuť prezradiť prístupové kódy, pretože odovzdaním takýchto poznatkov by si mohol priťažiť. Ale pretože telo sa nepovažuje za druh poznatku, rovnaké rozhodnutia neboli aplikované na biometrické informácie, ako sú odtlačky prstov alebo skenovanie tvárí. Je to tak napriek skutočnosti, že používanie hesiel, odtlačkov prstov a tváre na iPhone má v každom prípade rovnaký účinok: odomknutie zariadenia.

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smartfon telefon displej ochrana bezpečnosť Apple iPhone kamera sukromie iOS

1 komentár

Ako na SR reakcia na: Americkí federáli donútili podozrivého odomknúť iPhone X pomocou tváre

9.10.2018 14:10
Viete niekto ako ako to funguje na SR? Moze ma policia donutit odomknut telefon?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať