
Americký senátor navrhuje 20 rokov väzenia pre ľudí, ktorí si stiahnu DeepSeek
Republikánsky senátor z Missouri Josh Hawley predstavil nový zákon, podľa ktorého by bolo nezákonné dovážať alebo vyvážať produkty umelej inteligencie do Číny a z Číny, čo znamená, že niekto, kto si vedome stiahne čínsky model AI, ako je aktuálne populárny DeepSeek, by mohol čeliť až 20 rokom väzenia, pokute vo výške milión dolárov alebo obom, keby takýto zákon prešiel.
Kevin Bankston, hlavný poradca pre riadenie AI v Centre pre demokraciu a technológie, povedal, že ide o „rozsiahly útok na samotnú myšlienku vedeckého dialógu a technologickej výmeny s Čínou v oblasti AI, ktorý môže mať zničujúce dôsledky pre výskumných pracovníkov v oblasti AI aj pre používateľov a hlboko znepokojujúce dôsledky pre budúcnosť online prejavov a slobodu vedeckého bádania“.
Hawley uviedol, že peniaze a údaje posielané čínskym spoločnostiam zaoberajúcim sa umelou inteligenciou sa v konečnom dôsledku využívajú proti USA. Trvá na tom, že USA nesmú posilňovať svojich protivníkov a musia Čínu odrezať od amerických inovácií. Vo svojom vyhlásení zdôraznil obavy týkajúce sa DeepSeek, ktorý je podľa neho lacným modelom umelej inteligencie vyrobeným bez pokročilých zdrojov v porovnaní s americkou technológiou, a upozornil na jej negatívny vplyv na americké technologické akcie.
Cieľom návrhu zákona je zakázať dovoz a vývoz technológií umelej inteligencie do Číny, obmedziť americkým spoločnostiam vykonávať výskum umelej inteligencie v Číne alebo spolupracovať s čínskymi firmami a zabrániť americkým investíciám do čínskeho vývoja umelej inteligencie. Skutočné znenie návrhu zákona by však mohlo kriminalizovať bežných používateľov, ktorí si stiahli aplikáciu DeepSeek, ktorá sa stala jednou z najpopulárnejších aplikácií.
Legislatíva konkrétne zakazuje dovoz technológie umelej inteligencie vyvinutej v Číne. Porušovateľom môžu hroziť vysoké pokuty a väzenie. Návrh zákona by mohol brániť počítačovým vedcom zverejňovať výskum a ovplyvniť každého, kto publikuje modely AI alebo výskumné články, ku ktorým by mohli mať prístup ľudia v Číne. Ďalej by zakazoval spoluprácu medzi americkými výskumníkmi a čínskymi inštitúciami a ukladal by vysoké pokuty pre porušovateľov. Tento návrh zákona môže ohroziť vývoj a výskum umelej inteligencie v USA a ovplyvniť úsilie o transparentnosť a zodpovednosť v súvislosti s vplyvom umelej inteligencie na spoločnosť.
Zdroj: 404media.co.
Zdroj Foto: depositphotos.com.