SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Apple konečne povolí svojpomocné opravy iPhonov

1

Mnohých majiteľov iPhonov pravdepodobne frustruje, že ich pokazené zariadenie nemôže opraviť napríklad šikovný člen rodiny, pretože nemá prístup k súčiastkam. Od budúceho roka sa to zmení. Apple začne ponúkať pre počítače Mac a iPhony certifikované náhradné diely, nástroje a návody na opravy, ktoré budú dostupné pre každého.

„Samoobslužná oprava“ umožní technicky zručným zákazníkom vykonávať opravy bez toho, aby museli posielať svoje zariadenie spoločnosti Apple alebo ho odnášať do servisu tretej strany. Program bude začiatkom roka spustený v USA, ale postupne sa dostane aj do ďalších regiónov. Najskôr budú môcť zákazníci opraviť alebo vymeniť len obrazovky, batérie a fotoaparáty, čo sú podľa Applu najčastejšie servisované moduly. V budúcnosti sa však množstvo opraviteľných súčiastok bude rozširovať.

Program bude spočiatku ponúkať iba opravné materiály pre iPhone 12 a 13 a neskôr sa rozšíri na M1 Mac. Online obchod Self Service Repair bude mať na sklade viac ako 200 dielov a nástrojov, ale Apple zatiaľ neinformoval o cenách. Podľa webu TechCrunch oprava vlastného zariadenia nespôsobí stratu záruky, ale jeho poškodenie počas opravy už môže. Apple neodporúča domáce opravy pre začínajúcich používateľov. Program sa zameriava na zákazníkov, ktorí už boli vyškolení v oblasti opravy elektroniky.  

Zdroj: techspot.com.

Doplnené vyjadrenie Janne Korpela, country managera spoločnosti Swappie, platformy na repasovanie a predaj smartfónov iPhone:

Včerajšie oznámenie spoločnosti Apple bolo krokom smerujúcim k udržateľnejšiemu rozvoju. Americký výrobca je známy tým, že najdlhšie odolával plánom EÚ na predstavenie tzv. zákona o „práve na opravu“ elektronických zariadení. Rovnako odmietavo sa navyše stavia aj k myšlienke prinútiť výrobcov používať spoločný štandard zásuviek USB-C, pričom uprednostňuje svoj vlastný. Nedávne rozhodnutie spoločnosti Apple spustiť oficiálnu podporu predĺženia životnosti telefónov a počítačov je krokom, ktorý ide s dobou. Na jednej strane sa zdá, že tento gigant silno lipne na vlastnom dizajne a kvalite vyhotovenia produktov, ktoré ponúka. Výrazne napríklad propaguje najnovšie modely – a to aj vtedy, keď neprinášajú žiadne prevratné zmeny, a tak istým spôsobom podporuje výmenu telefónu každý rok alebo dva, čo nie je najlepším riešením pre planétu. Gigant zo Silicon Valley však zároveň vidí, čo sa deje vo svete, kde sa štandardmi stávajú čoraz ekologickejšie riešenia. Už pred niekoľkými rokmi Apple oznámil, že bude recyklovať suroviny zo starých iPhonov. Nie je to módny trend, je to skrátka nákladovo efektívne. Tona starých smartfónov obsahuje viac zlata ako tona zlatej rudy.

Sme preto radi, že popredný výrobca spotrebnej elektroniky robí krok smerom k cirkulárnej ekonomike. Používateľmi opravené telefóny budú pravdepodobne spočiatku tvoriť len veľmi malú časť všetkých zariadení na trhu, takže stále ide skôr o gesto smerom k "právu na opravu" než o skutočnú revolúciu. Ale v situácii, keď veľa ľudí stále považuje používané telefóny za horšie ako nové, môže už samotný fakt, že ich používanie podporuje aj samotný líder technologického priemyslu, presvedčiť viac zákazníkov, aby zmenili svoj názor. Ukazuje to, že odvetvie repasovaných telefónov sa stáva čoraz rozšírenejším, a že životný cyklus telefónov sa takýmto spôsobom môže predĺžiť o niekoľko rokov. Svojpomocné opravy budú pre technicky zručných používateľov skvelým spôsobom, ako predĺžiť životnosť svojho telefónu, svoj účel však splnia najmä pri niektorých špecifických opravách. Pri množstve ďalších opráv a kontrol telefónov však bude stále zohrávať svoju rolu profesionálne repasovanie. Niekedy je potrebné vymeniť určitý komponent, napríklad batériu alebo obrazovku, a všetko ostatné je v úplnom poriadku, ale aj tak je potrebné dôkladné testovanie, ako v prípade nášho 52-krokového kontrolného procesu, ktorý zaistí, že telefón je v takom dobrom stave ako nový.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Andrej Medvedík reakcia na: Apple konečne povolí svojpomocné opravy iPhonov

19.11.2021 22:11
Už bolo na čase. Vyskúšame ako pôjdu opravy po crash testoch.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať