SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Artemis je robot, ktorý by mal hrať futbal lepšie ako Messi

Technológie
0

Vedci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) vytvorili 142-centimetrového humanoidného robota, ktorému dali meno Artemis, čo je anagram spojenia A Robot That Exceeds Messi In Soccer. Robot sa má v tomto roku zúčastniť na medzinárodnom turnaji, svoje futbalové schopnosti predvedie v júli vo Francúzsku na podujatí RoboCup23. Artemis vie chodiť a skákať a je to jeden z troch robotov na svete so schopnosťou behať. Odborníci mu počas testov namerali chôdzu rekordnou rýchlosťou 2,1 m/s.

Predplatné NEXTECH 2021

Na RoboCup23 sa zíde 2500 súťažiacich zastupujúcich 45 krajín, aby absolvovali množstvo výziev súvisiacich s futbalom. Zakladateľ súťaže RoboCup Hiroaki Kitano pred takmer 30 rokmi naznačil, že do roku 2050 by roboti mohli hrať na ihrisku s ľuďmi. Artemisove futbalové zručnosti vrátane schopnosti vstávať zo zeme a nosiť predmety budú v najbližších týždňoch ešte intenzívnejšie testované.

Dr. Dennis Hong, riaditeľ Laboratória robotiky a mechanizmov patriaceho UCLA, tvrdí, že takmer 40-kilogramový robot je „prvý svojho druhu“ a využíva technológiu na to, aby sa správal, akoby mal „pružné“ biologické svaly namiesto pevných častí ako iné roboty. To je kľúčom k jeho rovnováhe pri chôdzi po nerovnom teréne a jeho schopnosti behať.

Zdroj: dailymail.co.uk.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať