SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Astronauti si budú vyrábať leukoplasty z vlastnej kože

Technológie
0

Cestovanie do vesmíru prináša najrôznejšie komplikácie. Patrí medzi ne nedostatok jedla, vody, kyslíka či toxické prostredie. No sú tu aj veci, ktoré nemusia byť hneď smrteľné, ale môžu sa stať problémom v prípade núdze. Napríklad chýbajúci prístup k zdravotnej starostlivosti či liekom. Ak sa teda vo vesmíre zraníte, kolegovia budú mať len obmedzené možnosti, ako vám pomôcť. Experiment Nemeckej vesmírnej agentúry chce tento problém vyriešiť biotlačenými obväzmi vyrobenými z vlastných buniek astronauta.

Zásobovacia misia SpaceX na Medzinárodnú vesmírnu stanicu, ktorá odštartovala koncom roka 2021, priniesla aj ručné zariadenie známe ako Bioprint FirstAid Handheld Bioprinter alebo skrátene Bioprint FirstAid. Zariadenie je navrhnuté tak, aby uchovávalo bunky astronautov, ktoré sú uložené do bioatramentu. V prípade zranenia by sa Bioprint FirstAid použil na aplikáciu obväzu na miesto zranenia takmer v reálnom čase.

Biologický atrament sa zmieša s dvoma rýchlo tuhnúcimi gélmi a vytvorí pokrytie podobné sadre. Predchádzajúce technológie na vytváranie podobných štruktúr si vyžadovali objemné stroje a dlhší čas na vyzretie náplastí. Zariadenie Bioprint FirstAid je dostatočne malé na to, aby sa dalo držať v ruke, je úplne manuálne a nepotrebuje batérie ani iný vonkajší zdroj energie. Počas testov na ISS nebude zariadenie obsahovať žiadne bunky, namiesto toho v ňom budú fluorescenčné mikročastice, ktoré nahradia bunky.

SOFTECON 2022

Hlavným cieľom týchto experimentov je otestovať schopnosť zariadenia tlačiť v prostredí s mikrogravitáciou a porovnať ju s výkonom v pozemskej gravitácii. Zistenia budú nielen informovať o budúcnosti tejto technológie vo vesmíre, ale poskytnú aj poznatky, ktoré by mohli byť užitočné na Zemi. Použitie kožných náplastí zhotovených biotlačou na hojenie rán sa spája s menším riziko odmietnutia, pretože náplasť bude obsahovať bunky cieľového pacienta.

Ručné zariadenie, ako je Bioprint FirstAid, by si lekári či pracovníci záchrannej služby mohli vziať tam, kde sa pacienti nachádzajú, a tak by sa ošetrenie nemuselo nevyhnutne vykonať v nemocničnom prostredí. Prínos takéhoto zariadenia vo vesmíre však netreba preceňovať. Astronauti vo vesmíre sa liečia inak ako na Zemi. Je známe, že nízka gravitácia predlžuje čas potrebný na zahojenie zranení. Biotlač by však mohla pomôcť počas dlhodobých vesmírnych misií, keď tradičný lekársky zásah nie je dostupný.

Zdroj: syfy.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať