SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Automobilka vypúšťa na obežnú dráhu vlastné satelity na komunikáciu áut bez vodiča

Technológie
0

Čína vypustila skupinu komunikačných satelitov vyrobených jedným z najväčších výrobcov automobilov na nízku obežnú dráhu Zeme, čo je oblasť, kde zatiaľ dominuje SpaceX Elona Muska. Jedenásť satelitov vyrobených spoločnosťou Geespace, dcérskou spoločnosťou Zhejiang Geely Holding Group Co., bolo vynesených na palube rakety Long March CZ-2C.

Pre Geespace je to dlho očakávaný druhý takýto štart po prvej sérii deviatich satelitov, ktoré vyslal na obežnú dráhu v polovici roku 2022. Spoločnosť chce rozmiestniť sieť satelitov približne 600 kilometrov nad Zemou. Tie sa jedného dňa budú spájať s autami bez vodiča a podporovať ďalšie funkcie vo vozidlách Geely. Spoločnosť takisto dúfa, že budú môcť poskytovať prepojenia pre spotrebnú elektroniku.

Keďže konkurencia na čínskom trhu s automobilmi sa zostruje a vesmírna infraštruktúra sa zlepšuje, satelitná komunikácia sa stáva ďalším dôležitým predajným argumentom pre spotrebiteľov. Satelitná komunikácia Geespace je už teraz k dispozícii vo viacerých elektrických vozidlách skupiny Geely vrátane Zeekr 001 FR a 007 a Galaxy E8. Čína má plány na „rýchle vytvorenie“ masívnej konštelácie satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme.

Doteraz sa však do projektu zapájali iba štátne podniky. Dcérska spoločnosť Geely je jednou z mála spoločností súkromného sektora, ktoré sa pokúšajú prevádzkovať satelity na nízkej obežnej dráhe Zeme. Ak chce spoločnosť splniť svoj cieľ, ktorým je rozmiestnenie 72 satelitov v prvej fáze konštelácie do budúceho roka, čaká ju teraz náročný časový plán. SpaceX prevádzkuje na tejto dráhe viac ako 5300 satelitov a každý mesiac vypúšťa desiatky ďalších.

Zdroj: fortune.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať