ACER_JUN23 ACER_JUN23 ACER_JUN23

Autonómne drony Zipline P2 prinášajú revolúciu v expresnom doručovaní zásielok

Technológie
0

Kalifornský startup Zipline sa zaoberá výrobou ultrapresných elektrických autonómnych doručovacích dronov nazvaných Zips. Najnovšie elektrické drony P2 spoločnosti sú navrhnuté na rýchle, prakticky tiché a presné autonómne doručovanie domov. Dron môže uskutočniť dodávku na 10 míľ (16 km) približne za 10 minút, pričom prepraví šesť až osem libier (2,7 až 3,6 kg), takže by ľahko prekonal zvyčajný čas doručenia za viac ako hodinu v prípade väčšiny doručovacích služieb.

Ako fungujú autonómne elektrické doručovacie drony Zipline? Spoločnosť tvrdí, že na rozdiel od iných dronov Zips lietajú vo výške viac ako 90 m. Keď dron dorazí na miesto príletu, vznáša sa vo výške, zatiaľ čo jeho autonómny doručovací droid sa spúšťa na povraze na presne naplánované miesto. 

Zipline na to využíva niekoľko inovatívnych technológií, ako napr. technológie leteckého snímania, ktoré dokážu monitorovať 360 stupňov vzdušného priestoru vo dne aj v noci a za každého počasia, autonómny systém riadenia vozidlového parku na obmedzenie preťaženia a optimalizáciu cesty, palubný navigačný systém na určenie polohy s presnosťou na jeden centimeter, technológiu predpovedania počasia s vysokou presnosťou, aby sa Zips mohli vyhnúť nepriaznivému počasiu, či integrované mapy, ktoré dronom pomáhajú orientovať sa v zložitom vzdušnom priestore a teréne a zároveň optimalizovať energetickú účinnosť.

O elektrické autonómne doručovacie drony spoločnosti Zipline sa už zaujímalo niekoľko podnikov z oblasti zdravotníctva a reštauračného priemyslu. Zipline už vykonáva dodávky v piatich krajinách - Rwande, Ghane, USA, Nigérii a Japonsku, čoskoro pribudne Keňa a Pobrežie Slonoviny. Jej drony doručili viac ako päť miliónov zásielok na celom svete, pričom doručenie sa uskutoční každých 90 sekúnd. Každý let produkuje približne 30-krát menej emisií CO2 ako priemerné elektrické vozidlo a až o 98 % menej emisií ako vozidlo poháňané benzínom.

Predplatné NEXTECH 2023

Služby spoločnosti Ziplines sa využívajú na doručovanie krvi, vakcín, receptov, tovaru z elektronických obchodov, potravín. Spoločnosť už nalietala 40 miliónov komerčných míľ v rámci 500 000 komerčných letov a tento rok plánuje uskutočniť ďalších 10 000 testovacích letov. Zipline očakáva, že do konca roka 2023 realizuje viac ako milión dodávok a predpokladá, že do roku 2025 bude ročne prevádzkovať viac letov ako väčšina leteckých spoločností.

Zdroj: electrek.co.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať