Autonómny dron s pevnými krídlami má dolet až 60 km

Technológie
0

Lepším doletom, vyššou rýchlosťou, schopnosťou letieť vo väčších nadmorských výškach a prenášať viac užitočného zaťaženia Fixar 007 prekonáva kvadrokoptéru pri komerčnom nasadení. Vďaka svojmu zvláštnemu, ale účinnému dizajnu je vhodný na inšpekciu, letecké snímkovanie, mapovanie, doručovanie užitočného nákladu a mnoho ďalších komerčných využití. Má dolet 60 km, modulárny dizajn s podporou plug-and-play príslušenstva a je navrhnutý na úplne autonómnu prevádzku.

Dizajn Fixar 007 spája to najlepšie z kvadrokoptér a dronov s pevnými krídlami. Štyri vrtule orientované na dva páry krídel umožňujú dronu 007 vzlietnuť a pristáť vertikálne (na rozdiel od iných dronov s pevnými krídlami) a pohybovať sa pomerne efektívne jedným smerom (na rozdiel od kvadrokoptéry, ktorá je navrhnutá na rovnako efektívny pohyb všetkými smermi). Ľahko ovládateľný dron s pevnými krídlami sa dá nastaviť za menej ako päť minút a dokáže vzlietnuť a pristáť vertikálne s presnosťou jeden meter. Konštrukcia s pevným krídlom umožňuje 60 km lineárneho letu pri rýchlosti 65 – 75 km/h.

Fixar 007 však nie je dron spotrebiteľskej triedy. Je navrhnutý ako špecializované zariadenie leteckej techniky a je schopný vykonávať náročné úlohy vyžadované v komerčnej a priemyselnej sfére. Možno k nemu pripojiť rôzne moduly na základe činnosti, ktorú má vykonávať, a to vrátane kamier na letecké fotografovanie a 3D skenovanie, sledovanie a pozorovanie, videomonitorovanie, laserové skenovanie a pod. Dá sa preto vybaviť širokou škálou typov kamier vrátane RGB kamier, gimbalových videokamier, senzorov LiDAR a multispektrálnych kamier.

Keďže dokáže prepraviť aj užitočné zaťaženie s hmotnosťou 2 kg, je ideálny aj na doručovanie. Hybridná konštrukcia nevyžaduje vzletovú a pristávaciu dráhu. Na rozdiel od dronov spotrebiteľskej triedy je takisto oveľa stabilnejší v nepriaznivom počasí. Model 007 je skonštruovaný pomerne jednoducho a dá sa ovládať tak, aby lietal manuálne alebo dokonca na letových dráhach vopred naprogramovaných pomocou vlastného softvéru xGroundControl.

Ak zadefinujete oblasť, ktorú má 007 pokryť, dron si samostatne určí najefektívnejšiu trasu na kompletný prieskum tejto oblasti. Fixar 007 sa dodáva aj so zabudovanou čiernou skrinkou, ktorá zaznamenáva všetky letové a telemetrické údaje na analýzu. Dron zatiaľ nemá určenú oficiálnu cenu, ale vzhľadom na to, že je určený na komerčné použitie, zrejme nebude lacný. Spoločnosť Fixar však uvádza, že prevádzkové náklady dronu 007 sú vďaka efektívnej konštrukcii v priemere o 50 – 70 % nižšie.

Zdroj: yankodesign.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať