SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Batéria z bavlny je 10-krát rýchlejšie ako Li-Ion článok

1

V pretekoch o výrobu lacnejších a účinnejších batérií pre naše elektrické vozidlá a iné zariadenia prichádza japonská firma PJP Eye s eko inováciou. Využíva pri tom bavlnu, aby vytvorila uhlík potrebný pre batérie. Spoločnosť na svojej webovej stránke uvádza dva produkty – jednouhlíkové batérie Cambrian a dvojuhlíkové batérie Cambrian. Jednouhlíková verzia používa na kladnú elektródu oxid kovu a na zápornú elektródu uhlík rastlinného pôvodu, zatiaľ čo tá dvojuhlíková bude na kladnú aj zápornú elektródu používať uhlík rastlinného pôvodu.

Spoločnosť hovorí, že batéria sa môže nabíjať „10-krát rýchlejšie ako lítiovo-iónový článok“. Podľa PJP Eye sú batérie protipožiarne a zároveň produkujú menej odpadu. Hoci predstaviteľ PJP Eye Inketsu Okina povedal, že celý proces je tajný, predsa uviedol niektoré podrobnosti. Proces si vyžaduje teplotu nad 3000 °C a z 1 kg bavlny sa vytvorí asi 0,2 kg uhlíka.

V jednouhlíkovej verzii PJP používa oxid kovu (Okina nepovedal, o aký kov ide) na kladnú elektródu a uhlík zo spálenej bavlny na zápornú. Dvojuhlíková verzia využíva bavlnený vedľajší produkt pre obe elektródy. Na webovej stránke PJP sa uvádza niekoľko údajov. Jednouhlíková verzia by mala vydržať až 30 rokov. Neobsahuje drahý mangán, kobalt a nikel. 

Dvojuhlíková verzia sa má začať sériovo vyrábať do roku 2025 a do roku 2027 bude bez lítia. Jej predpokladaná životnosť je viac ako dve desaťročia. Obe verzie môžu podľa JPJ využívať recyklovaný „organický poľnohospodársky“ odpad,. Predstavitelia spoločnosti uvádzajú, že technológiou Cambrian môžu byť poháňané elektrické automobily, bicykle, golfové vozíky, malé autobusy, drony a roboty.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Geniusbablna reakcia na: Batéria z bavlny je 10-krát rýchlejšie ako Li-Ion článok

2.3.2024 08:03
Zda sa mi,akoby az tato ,,specialna vojnooperacia,, ktoru dufajme nebudu kompetentni natahovat ako atomovu gumu na trenkach, otvorila supliky s mnozstvom zlepsovakov pre mierovy zivot a spokojne dobyvanie vesmiru,alebo aspon prilahlych hviezdnych systemov. Bicykel na zopar AA ciek , by potom nemusel vyzerat tak nechutne,ako vyzeraju sucasne elektrobicykle. Napriklad. A bezohladni priblbli debili na rychlych a tazkych kolobezkach,brazdiaci,az priam pluhujuci chodniky,dovtedy hadam dostanu od opravnenych organov dobre po nose...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať