SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Betón aktivovaný svetlom odstraňuje v tuneloch znečistené ovzdušie

0

Inžinieri v Južnej Kórei dokázali, že fotokatalytický betón môže pomôcť znížiť znečistenie ovzdušia v tuneloch. Prechod na ekologickejšie vozidlá môže trvať ešte niekoľko desaťročí. Dovtedy je dôležité nájsť iné spôsoby, ako znečistenie ovzdušia eliminovať. V posledných rokoch vedci vyvinuli betón, ktorý dokáže premeniť niektoré škodliviny v okolitom ovzduší na neškodné produkty. Betónové systémy na čistenie vzduchu sú založené na povlaku oxidu titaničitého, ktorý reaguje na slnečné svetlo a vytvára molekuly reaktívnych foriem kyslíka.

Tie majú silnú oxidačnú schopnosť, rozkladajú látky znečisťujúce ovzdušie, ako sú prchavé organické zlúčeniny, oxidy dusíka, oxidy síry a amoniak, a zabraňujú tvorbe jemných prachových častíc. V novej štúdii výskumníci z Kórejského inštitútu stavebného inžinierstva a stavebných technológií vyvinuli takýto druh fotokatalytického betónu a testovali ho v dopravnom tuneli, kde je znečistenie často vyššie v dôsledku zlej cirkulácie vzduchu.

Pozdĺž stien boli nainštalované umelé svetlá, ktoré poháňali reakcie aktivované svetlom v betóne. Tím zistil, že úroveň oxidov dusíka klesla v priebehu 24 hodín približne o 18 % a konečnými produktmi reakcií boli soli, ktoré čiastočne vznikli z obsahu vápnika v betóne. Tieto soli sa rýchlo odplavovali dažďom. Výskumníci tvrdia, že tento proces by mal umožniť, aby fotokatalytický betón fungoval neobmedzene dlho bez potreby ďalšej údržby nad rámec bežného betónu. 

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Tím plánuje pokračovať v práci a zlepšiť účinnosť technológie. V iných prípadoch v spojení s grafénom dokázali znížiť úroveň oxidov dusíka o 45 % alebo dokonca o neuveriteľných 70 %.  Skorší článok opisujúci fotokatalytický betón bol uverejnený v časopise KSCE Journal of Civil and Environmental Engineering Research.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať