SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Bezdrôtové nabíjanie automobilov za jazdy sa čoskoro môže stať realitou

Technológie
4

Čoraz väčšia rozšírenosť elektro mobilov si žiada vytvorenie nabíjacej infraštruktúry, ktorá zvládne hromadný príliv elektromobilov. Vedci preto prišli s niekoľkými zaujímavými nápadmi. Jeden z nich je možnosť bezdrôtového nabíjania vozidiel priamo na cestách. Výskumníci z Cornellovej univerzity vyvinuli technológiu, ktorá umožňuje bezdrôtové nabíjanie elektrických vozidiel za jazdy. Tím, ktorý vedie Khurram Afridi, docent elektrického a počítačového inžinierstva, sa tomu venuje už sedem rokov.

SWAN_042021

V podstate ide o zabudovanie technológie bezdrôtového nabíjania do ciest a diaľničných systémov, čo umožní bezdrôtovo nabíjať elektromobily bez nutnosti zastavenia. Myšlienka je taká, že diaľnice by mali vyhradený nabíjací pruh, a keby vodič zistil, že mu dochádza batéria, presunul by sa doň. Systém by dokázal identifikovať, ktoré auto zašlo do nabíjacieho jazdného pruhu, a neskôr by vodičovi poslal účet.

Na prvý pohľad sa to zdá ľahké. Stačí dať na cestu nejaké nabíjacie platne a spustiť to. No nie je to také jednoduché. Špeciálne platne určené na manipuláciu s vysokofrekvenčnými elektrickými poľami musia byť zabudované do vozovky a pripojené k elektrickej sieti. A aj jazdiace autá musia mať zabudované podobné platne. Afridi sa nazdáva, že nabíjanie pomocou magnetického poľa je v porovnaní s vysokofrekvenčnými elektrickými poľami príliš objemné a málo účinné.

Komponenty musia byť vyrobené z materiálov, ktoré dokážu viesť vysoké elektrické prúdy na nabíjanie vozidiel v pohybe, a zároveň musia byť odolné proti poveternostným vplyvom a schopné znášať teplo generované vozidlami jazdiacimi nad nimi. Treba ešte prekonať niekoľko prekážok, ale táto technológia je už blízko. Afridiho tím ju teraz využíva na napájanie autonómnych vysokozdvižných vozíkov. A možno o pár rokov bude pripravená na testovanie na cestách.

Zdroj: bmwblog.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Tudy cesta nevede reakcia na: Bezdrôtové nabíjanie automobilov za jazdy sa čoskoro môže stať realitou

6.6.2021 09:06
Tudy cesta nevede
Reagovať

klamete reakcia na: Bezdrôtové nabíjanie automobilov za jazdy sa čoskoro môže stať realitou

3.6.2021 00:06
nemoze a nebude to na zaokruhlene 100% ciest
Reagovať

RE: neklamu, aj mobil ti to dobije za jazdy :-D reakcia na: klamete

3.6.2021 13:06
neklamu, aj mobil ti to dobije za jazdy :-D na 100% ciest na Slovensku to bude do roku 2023 ;-D
Reagovať

RE: RE: neklamu, aj mobil ti to dobije za jazdy :-D reakcia na: RE: neklamu, aj mobil ti to dobije za jazdy :-D

3.6.2021 15:06
To akurat tak vo sne v roku milion. Ani mobilny signal a 3G rychlost internetu nie je na vacsine ciest, nieto 4G. Neefektivne, predrazene bezdrotove dobijanie tam bude nikdy ;)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať