Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Bill Gates hovorí „nie“ zdieľaniu receptúr na vakcíny

Bezpečnosť
7

Bill Gates, jeden z najbohatších mužov a najmocnejších filantropov, sa stal terčom kritiky aktivistov po tom, čo argumentoval, že zrušenie patentovej ochrany technológie vakcín proti COVID-19 a zdieľanie ich receptúr so svetom s cieľom podporiť masívny nábeh výroby a distribúcie je zlý nápad. Gates počas rozhovoru pre Sky News na otázku, či by podľa neho bolo užitočné zdieľať recepty vakcín, okamžite odpovedal: „Nie.“  To, čo brzdí distribúciu vakcín vo svete, podľa Gatesa nie je duševné vlastníctvo.

„Nie je to tak, že každá nevyužitá továreň na vakcíny, ktorá má regulačné schválenie, môže vyrábať zázračne bezpečné vakcíny. Viete, o týchto veciach musíte rokovať. Na každý výrobný proces sa treba pozerať veľmi opatrne.“ Obhajcovia výraznej a okamžitej zmeny v ochrane duševného vlastníctva, pokiaľ ide o vakcíny COVID-19, vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO) vyslovili ostré obvinenia, že Gates bráni súčasný stav.

Predplatné NEXTECH 2021

Gates v rozhovore uviedol, že nie je „úplne prekvapujúce“, že najbohatšie národy ako USA, Spojené kráľovstvo a ďalšie európske krajiny zaočkovali svoju populáciu ako prvé. Povedal, že to malo zmysel, pretože pandémia bola v týchto krajinách horšia. No zároveň vyjadril vieru, že „do troch alebo štyroch mesiacov sa vakcína dostane do všetkých krajín, ktoré majú veľmi vážnu epidemiologickú situáciu“.

Hoci odborníci v oblasti verejného zdravia sa zhodujú na tom, že rozvojové krajiny nemusia mať v súčasnosti know-how alebo kapacitu na výrobu vakcín v takom rozsahu, tvrdia, že je to aj výsledok politických rozhodnutí, ktoré prijali vlády a ďalšie subjekty. Začiatkom tohto mesiaca 66 organizácií vyzvalo USA, aby iniciovali globálny program výroby vakcín, ktorý by spolu s výnimkami z patentov a zdieľaním receptov pripravil pôdu na zvýšenie kapacity.

Zdroj: truthout.org.

Redakcia

Všetky autorove články

7 komentárov

skoro dobre reakcia na: Bill Gates hovorí „nie“ zdieľaniu receptúr na vakcíny

29.4.2021 01:04
a na to ze argumentoval bezpecnostou. navyse nieje zakonodarca ani vlastnik farmaceutickych firiem...
Reagovať

Klamari nextech reakcia na: Bill Gates hovorí „nie“ zdieľaniu receptúr na vakcíny

29.4.2021 00:04
Hovori, ze dat recept indii alebo niekomu nepomoze, nie ze im ho nedat! Lebo by nevedeli, co s receptom robit. Staci si predstavit, ked niekomu co nevie robit s PC radite cez telefon ako ho opravit. Proste akurat by im india a pod. davali nekonecne nezmyselnych otazok, lebo by postup si nevedeli domysliet. Ked niekto nieco posklada na kolene, tak lahsie je ked to vyrobi opat on sam, ako to vysvetlovat druhemu.
Reagovať

Prečo by im to mali dať zadarmo? Nie sme v socializme. reakcia na: Bill Gates hovorí „nie“ zdieľaniu receptúr na vakcíny

28.4.2021 14:04
Ale veď to je jasné, že nie sme v socializme. Prečo by im dávali duševné vlastníctvo zadarmo. A navyše, keď recept obsahuje nanotechnológie? To by sa vyzradili tí dodávači vakcín. Tak oni dali do vývoja miliardy a niekto by to chcel zhrabnúť zdarma? A vedci, čo to vyvinuli sa čo? Pôjdu pásť, keď im to majú dať zadarmo?
Reagovať

RE: Prečo by im to mali dať zadarmo? Nie sme v socializme. reakcia na: Prečo by im to mali dať zadarmo? Nie sme v socializme.

28.4.2021 23:04
To nema s vedcami nic spolocne. Ti z USA, UK a podobne boli cely zivot perfektne plateni o com ty ani nesnivas. Oni mali aj predtym mesacne platy minimalne ako je tvoj rocny. Ani to nema nic spolocne s najdenim vakciny. Si myslis, ze ked niekoho poslu robit 10 hodin denne namiesto 7, tak to stoji miliardy? Extra naklady na najdenie vakciny su fiktivna bublina, klamstvo. Vedci by boli plateni, ci covid je alebo nie je, akurat robili par hodin naviac mesacne. Su to robotnici, tak ako si aj ty. Ked ti sef povie makaj a rob nadcasy, tak ich budes robit. FIrmu to nic vynimocne extra nestoji. Akurat vymenili zakazky. Stavbari robia cely zivot tolko hodin mesacne, co teraz rok robili vedci. Je to iba o tom, ze miliardari (vlastnici vsetkeho) sa pretekaju kto ma viac miliard, ako decka v likoch na instagrame ci facebooku.
Reagovať

Bill Gates hovorí "nie"... reakcia na: Bill Gates hovorí „nie“ zdieľaniu receptúr na vakcíny

28.4.2021 11:04
... veď to je grandiózny kšeft, a to si tento "filantrop" nemôže pustiť bez kontroly len tak... a kto videl jeho najnovšiu jachtu ktorú mu naozaj treba, môže porozmýšľať o peniazoch, vplyvoch, manipulacii, súvislostiach...
Reagovať

RE: musel investovať. a čo investovali oni? holú pipinu? narobili čiernych cigánskych detí a teraz ich treba zachraňovať? reakcia na: Bill Gates hovorí "nie"...

28.4.2021 14:04
Gejts dobre rozmýšľa: Prečo by im to mali dávať zadarmo? Museli do toho investovať a vyrobiť to. A teraz niekto, kto celé čo robil striekal do vagíny semeno, chce aby usa zachránili ich deti? A za čo? Zadarmo?
Reagovať

RE: RE: musel investovať. a čo investovali oni? holú pipinu? narobili čiernych cigánskych detí a teraz ich treba zachraňovať? reakcia na: RE: musel investovať. a čo investovali oni? holú pipinu? narobili čiernych cigánskych detí a teraz ich treba zachraňovať?

28.4.2021 21:04
horsie je, ze vakciny nam chcu nanutit a este mame za ne zaplatit, nonsens

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať