SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Imunita proti COVID-19 by mohla po pár mesiacoch zmiznúť

Bezpečnosť
1

Podľa novej štúdie vedcov z King's College London ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, môžu mať iba krátkodobú imunitu. Výskumníci opakovane testovali 96 pacientov a zdravotníckych pracovníkov na protilátky v období od marca do júna. Všetci účastníci mali potvrdený COVID-19 buď pomocou testu PCR, alebo pozitívneho testu na protilátky. Ukázalo sa, že hladina protilátok je najvyššia asi tri týždne po začiatku symptómov a potom rýchlo klesá.

Aj keď 60 % pacientov malo silnú reakciu v podobe tvorby protilátok, na konci trojmesačného testovacieho obdobia malo rovnakú úroveň účinnosti iba 17 % účastníkov. Hladiny protilátok boli vyššie a dlhodobejšie u ľudí, ktorí mali závažnejší priebeh ochorenia. V niektorých miernejších prípadoch sa po troch mesiacoch nedali zistiť žiadne protilátky. Výskum bol publikovaný v predtlačovom dokumente na serveri medRxiv, nebol teda ešte recenzovaný.

Vyzerá to tak, že COVID-19 môže podobne ako iné koronavírusy infikovať ľudí opakovane. V takom prípade sa kolektívna imunita nemôže nikdy vytvoriť, a to buď jednorazovou vakcínou, alebo šírením vírusu v komunite, pretože akékoľvek ochranné protilátky by sa postupom času vytratili.
 
Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
covid korona zdravie

1 komentár

. reakcia na: Imunita proti COVID-19 by mohla po pár mesiacoch zmiznúť

15.7.2020 11:07
Zmiznut by mohol ten, co pise nadpisy u vas!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať