SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement SAMSUNG_022024 Advertisement

Bionická žena dostala robotickú ruku prepojenú s kosťou a mysľou

1

Výskumníkom sa podaril neuveriteľný medicínsky prielom, ktorý by mohol výrazne zlepšiť život ľudí s amputovanými končatinami a zameriava sa na skutočnú bionickú ženu. Nový typ umelej končatiny, označovaný ako neuromuskuloskeletálny implantát, je veľký skok vpred v tejto oblasti. Hoci bude trvať určitý čas, kým sa technológia rozšíri a stane sa cenovo dostupnou, je to skvelý začiatok.

Táto tzv. bionická žena sa volá Karin, má 50 rokov a pred viac ako dvadsiatimi rokmi jej po nehode v poľnohospodárstve amputovali pravú ruku. Počas 20 rokov života s amputovanou rukou vyskúšala rôzne bežné protézy a bojovala chronickou fantómovou bolesťou. Táto nová moderná protéza výrazne zlepšila kvalitu jej života. Na rozdiel od tradičných protéz priame napojenie na jej kostrový a nervový systém znamená, že táto bionická žena môže pohybovať rukou a prstami protézy priamo mysľou.

Hoci táto zručnosť nie je na úrovni biologickej ruky, výskumníci tvrdia, že má 80-percentnú funkčnosť v porovnaní s prirodzenou rukou, čo je neuveriteľný výkon v porovnaní s tradičnými protézami. A čo je ešte pôsobivejšie, tento nový typ protézy Karin čiastočne vrátil cit v ruke. Keďže protéza je priamo napojená na jej nervový systém, dokáže vysielať signály do mozgu podobným spôsobom ako biologická ruka.

Okrem toho, že si Karin vyslúžila prezývku bionická žena, protéza výrazne zlepšila kvalitu jej života v mnohých ohľadoch, dáva jej väčšiu nezávislosť a umožňuje robiť veci, ktoré predtým nezvládala sama. Rovnako dôležité je, že obnovený cit výrazne zmiernil jej fantómové bolesti, čo jej umožnilo znížiť množstvo liekov proti bolesti, ktoré potrebuje počas dňa.

Aj keď najdôležitejším faktorom tejto novej protézy sú, samozrejme, medicínske a vedecké dôsledky, konštruktéri dbali na to, aby jej dizajn zohľadňoval estetiku. Neuromuskuloskeletálny implantát je navrhnutý tak, aby bol vizuálne príťažlivý a mohol sa používať na verejnosti bez toho, aby vzbudzoval negatívnu pozornosť.

Zdroj: giantfreakinrobot.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

bionicka zena reakcia na: Bionická žena dostala robotickú ruku prepojenú s kosťou a mysľou

14.2.2024 08:02
to nie je bionicka zena, ale normalna zena, titulok by mal byt zena dostala bionicku ruku
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať