SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Bizarný parazitický červ, ktorý "ovláda myseľ", vás môže prinútiť k sexu

0

Náš svet je plný bizarných a zaujímavých tvorov. Jedným z najzvláštnejších je však vlasový červ, parazitický červ, v niektorých kruhoch známy ako "červ na ovládanie mysle". Tieto parazitické červy sa vyskytujú po celom svete a vyzerajú podobne ako tenké vlákna špagiet, zvyčajne merajú niekoľko centimetrov. Ich telá a gény však naznačujú parazitický spôsob života, ktorým žijú. Vlasové červy dokážu ovplyvňovať správanie hostiteľov, ktorých obývajú. To im umožňuje prinútiť hostiteľa robiť veci, ktoré by za normálnych okolností nerobil.

Existuje niekoľko stoviek rôznych druhov týchto sladkovodných vlasových červov a proces, ktorým sa riadia, aby vyrástli, je fascinujúci a tiež desivý. Čo je však na nich dnes najzaujímavejšie, je nový výskum publikovaný v časopise Current Biology, ktorý sa hlbšie zaoberá génmi, ktoré tvoria tieto malé parazitické tvory. Vedci sa rozhodli sekvenovať genómy vlasových červov, pretože nič podobné ešte nebolo na takejto úrovni sekvenované, uvádza Phys.org. To, čo zistili, výskumníkov zmiatlo.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Sekvencie genómov vlasových červov totiž ukazujú, že týmto parazitickým červom ovládajúcim myseľ chýba 30 percent génov, ktoré mali mať. Rovnaké gény sa nachádzajú prakticky u všetkých živočíchov, ktoré ľudstvo pozná. Aby vedci zistili, či niečo neprehliadli, porovnali svoje výsledky s iným druhom vlasových červov a zistili, že aj druhému druhu chýbajú rovnaké súbory génov. Strata týchto génov naznačuje, že červy stratili tieto gény už dávno v dôsledku nejakej evolučnej črty.

Predpokladá sa, že tieto parazitické červy tieto funkcie samy nepotrebujú, pretože sa môžu spoliehať na svojho hostiteľa, ktorý im tieto funkcie poskytuje, čo im umožňuje vyvinúť sa z toho, že ich majú aj vo svojich génoch. Parazitické tvory, ako sú vlasové červy, vás podľa niektorých štúdií môžu dokonca prinútiť k sexu, aby sa šírili, zatiaľ čo iné, ako napríklad vlasový červ, jednoducho prinútia hostiteľa skočiť do vody, aby ho mohli opustiť a spáriť sa s inými vlasovými červami.

Zdroj: bgr.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať