SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement

Body of Mine: Chceli by ste zažiť aké to je ocitnúť sa v tele s iným pohlavím?

Technológie
2

V novej skúsenosti s virtuálnou realitou Body of Mine si používatelia môžu nasadiť náhlavnú súpravu a snímače na sledovanie tela a potom sa pozrieť dolu a vidieť telo (ruky, hruď až po nohy), a zažiť aké to je byť v tele s iným pohlavím. Cieľom projektu, ktorý bol nedávno demonštrovaný v New Yorku, je vyvolať introspekciu o pohlaví a skúsenostiach transrodových osôb a umožniť ľuďom preskúmať, aké by to bolo, byť v inom tele.

„Chceme, aby to bol spôsob, ako si ľudia môžu vziať náhlavnú súpravu a preskúmať svoje vlastné pohlavie a kritickejšie a hlbšie sa zamyslieť nad tým, čo je vlastne pohlavie,“ povedal hlavný dizajnér Body of Mine Cameron Kostopoulos. Interaktívna ukážka umožňuje používateľovi dotýkať sa svojho virtuálneho tela, akoby to bolo jeho skutočné telo, a počúvať zvukové nahrávky od transrodových ľudí o týchto častiach ich tela. Niekomu, kto bol po narodení muž a používa Body of Mine, sa napríklad bude zdať, že obýva virtuálne telo, ktoré má prsia.

Keď sa dotkne svojej hrude, bude počuť rozprávanie transrodovej ženy o tom, aké to je, mať prsia. Kostopoulos tvrdí, že hlavným cieľom je umožniť používateľom okúsiť, že sú v tele, v ktorom sa necítia dobre, a pomôcť im pochopiť, ako sa môžu cítiť pri rodovej dysfórii. VR a imerzívne video sa už dlho používajú na to, aby ľudia mohli zažiť, aké je to, byť v neznámom tele alebo prostredí, často s cieľom pomôcť ľuďom vcítiť sa do marginalizovaných skupín.

Kostopoulos, ktorý je homosexuál, hovorí, že chcel vytvoriť niečo, čo by vyrozprávalo príbehy jeho trans priateľov a potenciálne pomohlo transrodovým ľuďom. Projekt financuje z vlastných zdrojov a ukážka, ktorá sa používa na festivaloch, sa premieta v súkromných premietacích sálach. Kostopoulos stále zdokonaľuje zážitok, ktorý chce nakoniec uvoľniť zadarmo na platformách VR, ktoré podporujú sledovanie tela. Očakáva takisto, že bude spolupracovať s výskumníkmi v Nemecku na štúdiu psychologických prínosov a rizík, ktoré by používanie Body of Mine mohlo mať pre ľudí v tranzícii.  

Zdroj: axios.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

ubohe reakcia na: Body of Mine: Chceli by ste zažiť aké to je ocitnúť sa v tele s iným pohlavím?

31.7.2023 06:07
Uz aj tu sa nabehlo na vlnu propagacie uchylakov, co sa maju liecit.
Reagovať

vyprazka reakcia na: Body of Mine: Chceli by ste zažiť aké to je ocitnúť sa v tele s iným pohlavím?

31.7.2023 01:07
Vam vypraza uz naozaj deluxe. V SONY VR som bol dinosaurus asi uz pred 7 rokmi. Bol to velky fun a hned som sa citil ako rogalo.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať