TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Brave už má vlastný vyhľadávací nástroj konkurujúci Googlu

1

Po júnovej verejnej beta verzii nového vyhľadávača spoločnosť Brave Software teraz oznámila, že Brave Search je oficiálne k dispozícii. Vyhľadávací nástroj spoločnosti bude predvolený pre nových používateľov prehliadača Brave v USA, Kanade a Spojenom kráľovstve. Takisto nahrádza Qwant vo Francúzsku a DuckDuckGo v Nemecku ako predvolený vyhľadávací nástroj pre používateľov Brave v týchto krajinách. Generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Brave Brendan Eich v tlačovej správe vysvetlil, že Brave Search ponúka alternatívu k iným vyhľadávačom zameranú na ochranu súkromia.

Okrem toho, že Brave Search sa stal predvolenou voľbou v prehliadači, spoločnosť Brave Software spúšťa aj systém zachovávajúci súkromie, v ktorom môžu používatelia anonymne prispievať údajmi na zlepšenie vyhľadávacieho indexu v rámci programu s názvom Web Discovery Project (WDP). Používatelia sa budú musieť do WDP prihlásiť a nový projekt chráni ich súkromie a anonymitu prostredníctvom dizajnu tak, aby poskytnuté údaje nebolo možné prepojiť s nimi alebo ich zariadeniami, aby sa zabránilo deanonymizácii.

WDP zároveň predstavuje zásadnú zmenu v spôsobe vytvárania vyhľadávacieho indexu, ktorý má používateľom Brave Search poskytovať relevantné výsledky. Na rozdiel od iných poskytovateľov vyhľadávania je WDP navrhnutý tak, že všetky údaje, ktoré dostáva, sú neprepojiteľné, čo znemožňuje vytváranie profilov prispievateľov projektu.

Na to, aby bola adresa URL odoslaná do projektu, musí ju nezávisle od seba navštíviť veľký počet ľudí, čo sa dosahuje pomocou kryptografického protokolu STAR. WDP sa spúšťa automaticky aj počas prehliadania webu používateľom, takže si nevyžaduje žiadne úsilie zo strany prispievateľov.

Zdroj: techradar.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

.......................... reakcia na: Brave už má vlastný vyhľadávací nástroj konkurujúci Googlu

21.10.2021 21:10
skoda len ze brave je odkazany od google, aj ked sa tvari, ze nie. vsetci, co maju podvozky chromium, su odkazani od google ako tvorcu kodu... jedine mozilla je uplne nezavisla, tej len google plati za to, ze ich vyhladaci modul integruju do firefoxu
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať