SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Budú raz mať ľudia vlastný echolokátor ako netopiere?

0

Ľudské zmysly majú vážne obmedzenia. Nemáme taký dobrý čuch ako psy, nemôžeme vidieť toľko farieb ako krevety mantis ani nájsť cestu domov pomocou magnetických pólov Zeme ako morské korytnačky. No existuje jeden zvierací zmysel, ktorý by sme mohli zvládnuť – ide o echolokáciu, ktorá je vlastná netopierom. Vedci v Japonsku nedávno dokázali, že ľudia môžu pomocou echolokácie čiže schopnosti lokalizovať predmety pomocou zvuku identifikovať tvar a rotáciu rôznych objektov.

To by nám mohlo pomôcť „vidieť“ v tme. Keď netopiere lietajú okolo objektov, vysielajú vysoké zvukové vlny z rôznych uhlov, ktoré sa odrážajú späť v rôznych časových intervaloch. To pomáha týmto drobným cicavcom dozvedieť sa viac o geometrii, textúre alebo pohybe objektu. Keby ľudia mohli podobne rozpoznať tieto časovo sa meniace akustické vzorce, doslova by to rozšírilo spôsob, ako vidíme svet.

SWAN_042021

Výskumný tím uskutočnil experiment s 15 účastníkmi. V jednej miestnosti dali vedci účastníkom slúchadlá a dva rôzne tablety – jeden na generovanie syntetického echolokačného signálu a druhý na počúvanie zaznamenaných ozvien. V druhej miestnosti (neviditeľnej pre účastníkov) boli dva zvláštne tvarované 3D valce, ktoré sa buď otáčali, alebo stáli.

Na výzvu účastníci iniciovali svoje echolokačné signály prostredníctvom tabletu. Ich zvukové vlny sa uvoľňovali v impulzoch, putovali do druhej miestnosti a zasiahli 3D valce. Syntetický echolokačný signál použitý v tejto štúdii zahŕňal vysokofrekvenčné signály až do 41 kHz, ktoré ľudia nemôžu počuť. Vedci použili miniatúrnu hlavu figuríny na „počúvanie“ zvukov v druhej miestnosti pred ich prenosom späť k ľudským účastníkom.

Hlava bola vybavená dvoma mikrofónmi – jedným v každom uchu. To spôsobilo, že ozveny boli binaurálne, teda 3D. Je to niečo ako priestorový zvuk, ktorý môžete zažiť v kine. Zníženie frekvencie týchto binaurálnych ozvien znamenalo, že ich ľudskí účastníci mohli počuť „s pocitom počúvania skutočných priestorových zvukov v 3D priestore“.

Nakoniec vedci požiadali účastníkov, aby určili, či ozveny, ktoré počuli, pochádzajú z rotujúceho alebo stacionárneho objektu. Na konci experimentu mohli účastníci spoľahlivo identifikovať dva valce pomocou časovo premenných echolokačných signálov odrážajúcich sa od rotujúcich valcov. Menej zruční boli v identifikácii tvaru stacionárnych valcov. Štúdia, ktorá demonštrovala echolokáciu u ľudí, bola zverejnená v časopise Plos One.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať