CES 2023: NVIDIA predstavila notebooky s RTX 4070, 4060 a 4050 - rýchlejšia grafika pri tretinovej spotrebe

0

NVIDIA v rámci veľtrhu CES predstavila notebooky s GPU produktovej rodiny GeForce RTX 40 s architektúrou GPU Ada Lovelace, ktorá prináša historicky najväčší generačný skok vo výkone a energetickej účinnosti. Notebooky s GeForce rady RTX 40 poskytujú výkon špičkových stolných počítačov. Nové grafické čipy sú až 3× úspornejšie ako predchádzajúce generácie a prvýkrát prinášajú do segmentu prenosných počítačov architektúru Ada, NVIDIA DLSS 3 a technológiu Max-Q piatej generácie. Hráčom prinášajú až 4x vyšší výkon v AAA hrách, ako je napríklad Cyberpunk 2077 s plným ray-tracingom a novým režimom RT Overdrive a tvorcom ponúkajú vysoký výkon v špičkových kreatívnych aplikáciách.

Architektúra Ada tiež umožnila vznik novej triedy najvýkonnejších notebookov pre herných nadšencov. Hráči sa môžu obklopiť až štyrmi monitormi s rozlíšením 4K a hrať pri 60 snímkach za sekundu – čo je dosť aj pre profesionálne simulátory

Tvorcovia môžu využiť platformu NVIDIA Omnivers na budovanie fotorealistických 3D virtuálnych svetov v 4K s plne simulovanou fyzikou, osvetlením aj materiálmi. Streameri môžu naživo prenášať hry v rozlíšení 4K pri 60 snímkach za sekundu s využitím kodeku AV1 na Discord. A nové duálne enkódery architektúry Ada skracujú dobu exportu videa na polovicu.

Ceny najvýkonnejších notebookov s RTX radu 40 začínajú na 1 999 USD. Uvedenie týchto modelov na trh je plánované na 8. februára.

Nové notebooky s RTX 4070, 4060 a 4050 sú rýchlejšie ako vlajkový model predchádzajúcej generácie s tretinovou spotrebou. Ponúknu 80 snímok za sekundu, hranie hier v rozlíšení 1440p a urýchľujú aj procesy tvorby obsahu. Napr. vykresľovanie scén v programe Blender, ktoré predtým trvalo dve a pol hodiny, zaberie iba 10 minút. Cena notebookov s RTX 4050 začína na 999 dolároch a budú k dispozícii od 22. februára.

Vysoký výkon pri nízkej spotrebe bol dosiahnutý vďaka technológiám Max-Q piatej generácie, pamätiam GDDR6 s najnižším napätím v histórii, ktoré majú trojrýchlostné riadenie umožňujúce GPU dynamicky prepínať do stavov s nižšou spotrebou. Pamäť na čipe architektúry Ada bola optimalizovaná pre Max-Q, čím sa zdvojnásobila priepustnosť, 16x zväčšila jej veľkosť a zlepšilo sa taktovanie. Technológia DLSS 3 bola optimalizovaná pre notebooky a zahrnutá medzi technológie Max-Q spoločne s režimami Whispermode a BatteryBoost. Vďaka tomu sa zvýši výkon a predĺži výdrž batérie až dvojnásobne.

Pred uvedením architektúry Ada bolo 95 % 14 palcových notebookov obmedzených na základné úlohy a aplikácie. Vďaka GPU GeForce RTX radu 40 môžu teraz 14-palcové notebooky zvládnuť náročnejšie úlohy.  Napríklad ultrarýchle 3D vykresľovanie v programe Blender alebo využitie nástrojov poháňaných AI v populárnych aplikáciách, ako je Adobe Photoshop alebo Premiere Pro. Vďaka GPU RTX radu 40 majú 14-palcové notebooky tiež dostatok výkonu na hranie. Sú až dvakrát rýchlejšie ako PlayStation 5, ale majú šestinovú veľkosť. Hráči si môžu zahrať graficky náročné AAA hry, ako je Cyberpunk 2077 s ray tracingom a DLSS. Pripojením ultra prenosných notebookov k externým monitorom sa z nich stanú herné PC alebo tvorivé štúdia.

Notebooky s GPU GeForce RTX radu 40 využívajú výhody ekosystému NVIDIA Studio s technológiami RTX aj Max-Q a ponúkajú ideálnu kombináciu efektivity a výkonu. Vyššia efektivita zrýchľuje aj tie najnáročnejšie pracovné postupy pri až 3× dlhšej výdrži batérie. Majitelia notebookov GeForce RTX môžu využívať akceleráciu NVIDIA Studio vo viac ako 110 najobľúbenejších kreatívnych aplikáciách – a navyše majú exkluzívny prístup k aplikáciám poháňaným AI, ako sú NVIDIA Omniverse, Canvas a Broadcast. 3D umelci môžu spolupracovať v Omniverse odkiaľkoľvek na svete, editáciu videa je možné vďaka nástrojom AI vykonávať rýchlejšie a dobu exportu je možné skrátiť na polovicu vďaka duálnym enkodérom.

Notebooky radu GeForce RTX 40 budú k dispozícii od 8. februára od popredných svetových výrobcov, vrátane spoločností Acer, Alienware, ASUS, Dell, GIGABYTE, HP, Lenovo, MSI, Razer a Samsung. K dispozícii budú aj od miestnych výrobcov a výrobcov systémov, vrátane spoločností CyberPower PC, Eluktronics, Hase, PC Specialist 3XS by Scan a Schenker a ďalšie sa objavia v prvom štvrťroku.

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
NVIDIA RTX 4000

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať